Kolonie i obozy bez telefonów, a u rodziców panika. "Na początku byłam wściekła"

gazeta.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Zwykle, gdy dzieci wyjeżdżają na obóz lub kolonie, rodzice liczą się z tym, iż opiekunowie zabierają im komórki. Wiedzą jednak, co robią. Chodzi o to, żeby ich podopieczni uczestniczyli w zorganizowanych dla nich zajęciach, a nie siedzieli z nosami w telefonach.
Wakacje to dla wielu dzieci czas wyjazdów na obozy lub kolonie. Ci, którzy po raz pierwszy wyjeżdżają bez rodziców, czasem boją się rozłąki, ale w większości przypadków gwałtownie się przekonują, iż wypoczynek w gronie rówieśników ma wiele plusów. Dawniej, pociechy dostawały na wyjazd karty telefoniczne, żeby mogły zadzwonić z budki do mamy i taty. Dziś prawie każde dziecko dysponuje własną komórką.
REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Wychowawcy zabierają dzieciom telefony
W czasach, kiedy niemalże każdy uczestnik obozu lub kolonii ma swojego telefona, z którym niechętnie się rozstaje, opiekunowie z reguły konfiskują telefony i dają je swoim podopiecznym np. raz dziennie na określony czas. Wszystko po to, żeby dzieci uczestniczyły w przewidzianych dla nich aktywnościach, zamiast siedzieć z nosem w komórce. To też gwarancja tego, iż ich nie zgubią lub nie zostaną im skradzione. Taka zasada nie jest przed nikim zatajana, zwykle na spotkaniach informacyjnych przed wyjazdem wychowawcy informują o tym rodziców, a oni dzieci.


Nie każdemu się to podoba
Niedawno pisaliśmy na eDziecku o zabieraniu przez opiekunów dzieciom telefonów. Na Facebooku pod udostępnionym artykułem wywiązała się dyskusja internautów. Niektórzy stwierdzili, iż taka zasada jest jak najbardziej w porządku, ale byli i tacy, którzy się z tym nie zgadzają. Jedna z internautek napisała: "Dzieciom nie można zabierać telefonu". Ktoś inny stwierdził: "Różne rzeczy mogą się dziać". Ktoś jeszcze inny napisał: "Najpierw też byłam wściekła, ale wszystko ma plusy i minusy."


Użytkownicy Facebooka wspominali też swoje wyjazdy w dzieciństwie: "Dawniej, jak dziecko było na koloniach, to choćby kontaktu z opiekunem nie było"; "Wychowałam się na trzepaku i w jego okolicy, moje dzieci też, to i nowe pokolenie sobie bez telefonów poradzi i będzie uczyło się rozmawiać z innymi."; "My jeździliśmy na kolonie i obozy na 2-3 tygodnie bez telefonów czy tabletów. Jak była potrzeba, to była budka lub telefon stacjonarny, żeby rodziców informować o chorobie dziecka lub innych problemach".
Idź do oryginalnego materiału