Kluski z makiem – makiełki z makaronem

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Poznaj tradycyjne kluski z makiem, które znane są także pod nazwą makiełki z makaronem. To niewątpliwie jeden z najsmaczniejszych deserów na Wigilię. Potrawa jest bardzo prosta i szybka w zrobieniu. Kluski z makiem – makiełki popularne są na Mazowszu, Wielkopolsce, Śląsku, Kaszubach i Pomorzu. Zapraszam na sprawdzony przepis krok po kroku.

Potrawę bardzo gwałtownie zrobimy z gotowego makaronu łazanki oraz gotowej masy makowej. Wystarczy ugotować makaron łazanki zgodnie z opisem na opakowaniu i odcedzić. Gotową masę makową wystarczy podgrzać i wymieszać z makaronem. jeżeli brakuje nam w masie bakalii lub słodkości, to możemy dodać jeszcze trochę orzechów, rodzynek oraz miodu. gwałtownie potrawa wigilijna jest już gotowa do podania na świąteczny stół. Można jednak wszystko zrobić samodzielnie od podstaw. Zapraszam po sprawdzony przepis na makiełki z makaronem, czy jak ktoś woli kluski z makiem.

Kluski z makiem (makiełki z makaronem) – składniki:

Kaloryczność: 270 kcal w 100 g. Szklanka to pojemność 250 ml.

200 g ugotowanego, grubego makaronu łazanki. Poniżej podaję składniki na domowy makaron:

  • 200 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1 łyżka oleju roślinnego lub oliwy z oliwek

Masa makowa:

  • 250 g maku (cały lub mielony)
  • 250 – 300 ml mleka lub wody do ugotowania maku
  • 150 g miodu (cukru lub pół na pół)
  • 60 g orzechów włoskich (drobno posiekane)
  • 60 g rodzynek (sparzonych wrzątkiem)
  • 50 g masła (1/4 kostki)
  • 2 łyżki startej skórki z pomarańczy
  • opcjonalnie: pół łyżeczki cynamonu, 30 ml ekstraktu migdałowego lub likieru Amaretto (zobacz nalewka z pestek pigwy)!!!

Sposób wykonania klusek z makiem – makiełki z makaronem

Do przygotowania nakiełek potrzebować będziemy przede wszystkim: garnka, miski, sita lub durszlaka. Potrzebna będzie także maszynka do mielenia mięsa z drobnym sitem do mielenia maku, jeżeli nie kupisz już zmielonego.

Krok 1 – gotuje makaron

Jak już wspomniałam, do potrawy możesz wykorzystać sklepowy makaron łazanki (kwadraty lub romby), który ugotujesz według instrukcji na opakowaniu. Możesz też zrobić i ugotować makaron domowy – zobacz przepis w kształcie łazanek (romby lub kwadraty). Domowy makaron gotujemy krócej przez około 2 – 3 minuty.
Ugotowany makaron odcedzam na sicie lub durszlaku.

Krok 2 – przygotowuję masę makową

Jak już wspomniałam, masę makową możesz kupić gotową w sklepie lub zrobić własną, domową. W tym celu mak wsypuję do garnka, zalewam mlekiem lub wodą, aby go zakryło. Całość zagotowuję, zmniejszam ognień i gotuję przez 30 minut. Co jakiś czas mieszam, aby nie przywarło. Mak spęcznieje i wchłonie mleko lub wodę z gotowania.
Następnie odstawiam do ostudzenia i odcedzam na sicie. Gdy ostygnie, to 2 lub 3 krotnie mielę na drobnym sicie maszynki do mielenie mięsa. jeżeli kupisz mak mielony, to nie musisz już mielić w maszynce. Wystarczy, iż ugotowany mak odcedzisz na sicie.

W garnku po gotowaniu maku, rozpuszczam i mieszam na małym ogniu masło z miodem lub cukrem. Gdy się rozpuści, zdejmuje z ognia. Wrzucam starowaną skórkę pomarańczy, orzechy i rodzynki oraz odcedzony i zmielony mak. Opcjonalnie dodaję cynamon i wlewam też ekstrakt migdałowy lub likier Amaretto. Wszystko dokładnie mieszam ze sobą. Aby ułatwić mieszanie, możesz dodatkowo całość podgrzać na małym ogniu. Masa makowa powinna być wilgotna. Całość próbuję i ewentualnie dodaję ulubionego smaku.

Masę makową z bakaliami można zamrozić lub przechowywać w lodówce. Na bazie maku gotowanego na wodzie, możesz przechowywać w lodówce do 7 dni.

Krok 3 – łączę produkty

Do odcedzonego makaronu dodaję masę makową i wszystko dokładnie mieszam. Podaję na ciepło lub na zimno. Potrawę zawsze możemy podgrzać w garnuszku.

Życzę smacznego!

Idź do oryginalnego materiału