Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum – WEF), odpowiedzialne za organizację dorocznego szczytu w Davos, ogłosiło rezygnację swojego założyciela i wieloletniego przewodniczącego Klausa Schwaba.
88-letni Schwab poinformował, iż ustępuje zarówno ze stanowiska przewodniczącego, jak i z funkcji członka Rady Powierniczej WEF. „Wchodząc w 88. rok życia, zdecydowałem się ustąpić ze skutkiem natychmiastowym” – przekazał w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie Forum.
Decyzja ta nie była zaskoczeniem – już w maju 2024 roku Schwab zapowiadał odejście z kierownictwa organizacji. W pożegnalnym oświadczeniu podkreślił znaczenie głębokiego dialogu w dobie dynamicznych globalnych przemian. „Nigdy wcześniej nie było tak palącej potrzeby prowadzenia rozmowy, która byłaby w stanie odnaleźć się w tak złożonym świecie” – napisał.
Cień oskarżeń
Decyzja o rezygnacji Schwaba została ogłoszona w cieniu poważnych oskarżeń, które pojawiły się w ubiegłym roku na łamach amerykańskich mediów.
W czerwcu 2023 roku „Wall Street Journal” donosił o zarzutach molestowania seksualnego oraz dyskryminacji ze względu na wiek, kierowanych pod adresem kierownictwa WEF, w tym samego Klausa Schwaba. Sześć byłych pracownic organizacji zeznało, iż padły ofiarą molestowania ze strony menedżerów wyższego szczebla, a dwie inne – ze strony zaproszonych gości.
Według źródeł dziennika, Schwab miał regularnie wygłaszać komentarze o seksualnym podtekście na temat wyglądu współpracujących z nim kobiet. Ponadto, jak wskazują byłe pracownice, co najmniej sześć kobiet zostało zwolnionych lub ukaranych po zajściu w ciążę i skorzystaniu z urlopu macierzyńskiego.
„WSJ” opisywał również przypadki dyskryminacji wiekowej. Schwab miał polecić zwolnienie pracowników powyżej 50. roku życia w celu „odmłodzenia” zespołu organizującego Forum w Davos.
Według dziennikarzy, kiedy Schwab dowiedział się o pracach nad artykułem demaskującym nieprawidłowości w WEF, próbował wywierać presję na redakcję „Wall Street Journal”, by publikacja nie ujrzała światła dziennego.
Światowe Forum Ekonomiczne powstało w 1971 roku z inicjatywy Klausa Schwaba – niemieckiego inżyniera, ekonomisty i autora książki „Czwarta rewolucja przemysłowa”. Forum w Davos to jedno z najbardziej prestiżowych spotkań światowych liderów polityki, biznesu i mediów, gromadzące co roku około 2 tysięcy uczestników.
Na podst. Rzeczpospolita