Kącik książkowy: Angielski humor plus japońskie absurdy, czyli ‚Anglik w Japonii’

podlasianin.com.pl 11 godzin temu

Macie już jakieś wakacyjne plany? jeżeli nie, to zapraszamy wraz z wydawnictwem Insignis Media w podróż do Kraju Wschodzącego Słońca! Ale nie będzie to typowa wycieczka z przewodnikiem. Czeka nas jazda bez trzymanki przez japońskie absurdy, brytyjski sarkazm i kulturowe zderzenia, które potrafią rozbawić do łez.

Japońskie absurdy plus angielski humor to zdecydowanie mieszanka wybuchowa. „Anglik w Japonii” nadchodzi! Najpierw podbił YouTube, a teraz podbija świat swoją książką. Youtuber Chris Broad, którego niezwykle popularny kanał „Abroad in Japan” przyciągnął ponad 3 miliony subskrybentów, przez dekadę eksplorował Japonię, zapisując swoje najdziwniejsze, najzabawniejsze i najbardziej szokujące doświadczenia. Efekt? Bestseller, od którego trudno się oderwać. „Anglik w Japonii. 10 lat w Kraju Wschodzącego Słońca” to okraszona sporą dawką humoru opowieść o zderzeniu dwóch kultur.

Mamy do czynienia z przezabawną, wciągającą, otwierającą oczy i poszerzającą horyzonty opowieścią o życiu obcokrajowca w Japonii – pięknym, intrygującym i pod wieloma względami osobliwym kraju. Przywiązanie do tradycji miesza się tu ze współczesnym konsumpcjonizmem (kubełki z KFC zamawiane na Boże Narodzenie to nie żart!). Kult pracy przeplata się z bogatą kulturą barową i suto zakrapianymi imprezami, z których wielu Japończyków rusza prosto do biura. A władzę nad całym krajem przejęły koty (czy słyszeliście o pociągach, które przypominają te puchate stworzenia?).

Kiedy Chris Broad znalazł się w niewielkim mieście na północy Japonii, przyszło mu do głowy, iż być może popełnił wielki życiowy błąd. Przecież w ogóle nie znał japońskiego, brakowało mu też doświadczenia w dydaktyce. Czyżby miał się niedługo stać najszybciej wyrzuconym z pracy nauczycielem angielskiego?

Deru kugi wa utareru, czyli „wystające gwoździe się wbija” – to popularne w Japonii przysłowie. Jak zatem na japońskiej prowincji odnalazł się dziwny przybysz z Europy, który w języku tubylców potrafił wydusić tylko kilka słów? Początki nie były łatwe. Współpracownicy – podejrzanie milczący i powściągliwi. Kawalerka – o wymiarach schowka na szczotki. Pogoda – pozbawiona litości dla kogoś, kto był przyzwyczajony do przewidywalnej brytyjskiej aury. Nie przeszkodziło to jednak autorowi w pokochaniu Kraju Wschodzącego Słońca, który niedługo stał się jego drugim domem.

„Anglik w Japonii” to relacja z chaotycznej dekady życia w obcym kraju, tak różnym od europejskich. To książka pełna komicznych, a zarazem fascynujących historii, którymi Chris Broad przybliża nam jedną z najbardziej złożonych kultur świata.

Autor zabiera nas w podróż, podczas której odwiedzimy różnorodne zakątki Japonii – od bujnych pól ryżowych, po szalone, skąpane w neonowej poświacie ulice Tokio. W skrzącej się błyskotliwym humorem opowieści Chrisa nie brakuje wyjątkowych momentów – takich jak choćby mrożący krew w żyłach incydent z północnokoreańskim pociskiem balistycznym, ciut upokarzające doświadczenie w „hotelu miłości” czy tydzień spędzony w towarzystwie największej japońskiej gwiazdy filmowej.

Tak wygląda Japonia, do której zabiera cię tytułowy Anglik. To jak, wsiadasz?

Wydawnictwo Insignis Media. Tłum. Dorota Konowrocka-Sawa. Oprawa twarda, 432 strony, format 130×200, ISBN 978-83-68352-40-5. Premiera: 2 lipca 2025 r.

Opinie o książce:

Patrycja L. (portal Taniaksiazka.pl): To jedna z tych pozycji, które zafascynowały mnie Japonią jeszcze bardziej. Czytając ją, aż chce się tam pojechać, chce się zrobić coś szalonego, zupełnie jak autor, który od dłuższego czasu żyje po drugiej stronie kuli. To, jak opisywał choćby proste smaki, jak wplatał do tekstu historyjki wywołujące przyjemne ciepło (jak ta z panem i wiśniami ze strony 80), po prostu zachwyca. Muszę przyznać, iż to jedna z lepszych pozycji dotyczących Japonii, jakie przeczytałam pod względem rozpalenia na nowo, a choćby jeszcze silniejszej chęci, by wybrać się w podróż. Z twórczością Chrisa Broada z pewnością zostanę na dłużej, zwłaszcza iż polubiłam jego humor oraz sposób przedstawiania Japonii.

jackspear217 (portal Lubimyczytać.pl): Autor nie pisze hymnu pochwalnego dla Japonii. Pokazuje ją taką, jaka jest w oczach Anglika, opisując czasem jej inność w porównaniu do świata zachodniego, która nieraz wydaje się choćby absurdalna czy przynajmniej dziwaczna. Ale też na tym polega piękno różnic kulturowych i to, iż można je poznawać, wzbogacając swą wiedzę i po prostu czerpać z tego przyjemność. A wszystko to robi z adekwatną dla Brytyjczyka dozą humoru i lekkim piórem, co sprawia, iż książkę czyta się z prawdziwym zaciekawieniem. Bardzo fajna rzecz.

Diana (portal Empik.pl): Wszystko to, co opisuje autor w swojej książce, jest niezwykle ciekawe, od reklam, jakimi okraszone się ulice, pysznego jedzenia, hostess, po problemy społeczne i polityczne. Ta książka to taka pigułka ciekawostek, napisana z punktu widzenia osoby, która w Japonii już się zadomowiła, ale ma też trochę tego europejskiego dystansu. Myślę, iż ta książka będzie idealna dla wszystkich, którzy interesują się kulturą Japonii, chcieliby kiedyś tam pojechać lub po prostu są ciekawi, jak można stać się naprawdę rozpoznawalnym youtuberem (frytki z czekoladą miały na to pewien wpływ).

O autorze:

Chris Broad – jest brytyjskim filmowcem i założycielem kanału „Abroad in Japan”, jednego z największych zagranicznych kanałów na YouTubie w Japonii, który przyciągnął ponad trzy miliony subskrybentów i odnotował 500 milionów wyświetleń. W ciągu dziesięciu lat Chris nakręcił ponad 250 filmów i zwiedził wszystkie 47 japońskie prefektury, opowiadając na „Abroad in Japan” o podróżach, jedzeniu i kulturze. Poruszał również współczesne problemy, tworząc filmy dokumentalne na temat katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima oraz trzęsienia ziemi i tsunami w rejonie Tohoku. Ze względu na swoje doświadczenia, stał się cenionym komentatorem japońskiego życia, pojawił się na TEDx, w BBC, NHK i „Japan Times”.

źródło: Wydawnictwo Insignis

zdjęcia Wydawnictwo Insignis FB

Przeczytaj też o innej prezentowanej przez nas ostatnio nowości książkowej:

Kącik książkowy: Zniknięcie lokalnego krezusa kontra dziennikarz z przeszłością i wygadana działaczka ekologiczna

Idź do oryginalnego materiału