Czy karagen jest szkodliwy? Dyskusja na ten temat toczy się od wielu lat. Substancja ta, znana też jako E407, w Unii Europejskiej jest oznaczona jako dozwolony dodatek do żywności zgodnie z przepisami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wielokrotnie jednak wnioskowano o to, by wycofać karagen z tejże listy. O jego szkodliwości mówił także Mateusz Młyński, w mediach społecznościowych znany jako Nietuzinkowy Dietetyk.
Karagen (E407) jest naturalnym składnikiem pochodzenia morskiego, wyodrębnianym z czerwonych wodorostów. Wodorosty te rosną w przybrzeżnych wodach na całym świecie, w tym wybrzeżach kanady, Norwegii, Chile i Irlandii. Karagen stosuje się w przemyśle jako zagęstnik, emulgator i stabilizator. Jako dodatek do żywności występuje w wielu produktach spożywczych: nabiale, słodyczach, galaretach, jogurtach, lodach, sosach i napojach, a także dżemach czy wyrobach garmażeryjnych.
Kto powinien unikać produktów z karagenem?
Obecnie karagen jest zatwierdzonym i powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności, sklasyfikowanym przez FDA (Agencję Żywności i Leków) jako ogólnie uznawany za bezpieczny. Również w Unii Europejskiej, zgodnie z przepisami EFESA, karagen jest dozwolonym dodatkiem do żywności. Okazuje się jednak, iż wielokrotnie wnioskowano o wycofanie E407 z tejże listy, jednakże bezskutecznie. To ze względu na brak przedstawienia wystarczających dowodów na jego szkodliwość.
Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” rekomenduje jednak, by osoby z chorobami żołądkowo-jelitowymi unikały produktów zawierających karagen, wskazując, że: „Dodatki do żywności mogą zakłócać proces trawienia, a spożywane w dużych ilościach upośledzać wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza”.
Karagen występuje w wielu produktach spożywczych – Pyszności;
Czy karagen jest szkodliwy? Dietetyk tłumaczy
Mateusz Młyński, certyfikowany dietetyk i twórca materiałów na temat zdrowego żywienia w social mediach, udostępnił na Instagramie filmik, w którym przedstawia szkodliwe działania karagenu (dodatku do żywności) na organizm człowieka. Podkreśla w nim, iż powinny go unikać osoby z problemami jelitowymi. Wskazuje również, iż nie ma mocnych badań na temat bezpieczeństwa karagenu, natomiast – jak dodaje – jest sporo takich, które wskazują na jego potencjalne zagrożenie dla człowieka.
Badania wskazywały na jego prozapalne działanie na jelita. Karagen może powodować śmierć komórek nabłonka jelita, może być czynnikiem prowadzącym do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Crohna, a choćby raka jelita
– tłumaczy dietetyk Mateusz Młyński.
Przeczytaj również: Znany kucharz ostrzega. Parówki przygotowane w ten sposób są bardzo szkodliwe
Stanowisko dietetyka jest zbieżne z wynikami badań prof. Joanne Tobacman z University of Illinois at Chicago. Uczona dowodzi, iż karagen przyczynia się do zapalenia jelit, owrzodzenia, powstawania guzów i nowotworów. Podobne zdanie w tej kwestii reprezentuje Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC). Zdaniem agencji E 407 powoduje nowotwory złośliwe. Jak jednak wskazują – karagen sam w sobie nie jest niebezpieczny. Jego szkodliwe działanie ma być spowodowane połączeniem z bakteriami, procesem przetwórczym, a także sokiem żołądkowym.
Wszystkie dopuszczone dodatki uznaje się za bezpieczne. Są również takie – jak karagen – które ze względu na dostępne wyniki badań mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia. Chcąc uniknąć kontaktu z tym składnikiem, należy czytać etykiety produktów.
Zobacz także przepis na staropolski postny barszcz biały z zapiekanym puree. Więcej przepisów na Wielkanoc znajdziesz na naszym kanale na YouTube: