Życie w parze może być wspaniałe. Ale żeby takie było, trzeba włożyć pracę. Raz – w związek, dwa – w siebie samego.
1. Nie zaniedbuj swoich przyjaźni
Być może spotkałaś swoją bratnią duszę i wiesz ze stuprocentową pewnością, iż osoba, z którą jesteś, jest „tym/tą jedynym/jedyną”. Może tak być, ale uwierz, to nie jest jedyna osoba, jakiej potrzebujesz w życiu. Twoi przyjaciele są przecież twoją rodziną. Zasługują na twoją miłość i uwagę, choćby gdy znajdziesz osobę, z którą planujesz spędzić resztę życia. W związku nie zawsze wszystko układa się idealnie i to właśnie twoi przyjaciele pomogą ci przeżyć trudne chwile i pokonać problemy. To przyjaciele rozumieją cię najlepiej, nie lekceważ przyjaźni, nie zrywaj tych więzi.
2. Nie zapominaj, kim jesteś jako jednostka
Bycie połową szczęśliwej pary nie jest powodem, aby zapominać, iż zawsze będziesz indywidualnością. Możesz zintegrować swoje życie z życiem innego człowieka, nie zapominając o sobie. Tak naprawdę, im bliżej jesteś swojego partnera, tym ważniejsze jest utrzymanie poczucia odrębności. Zdrowe w związku jest realizowanie odrębnych zainteresowań i dawanie sobie nawzajem pewnej przestrzeni.
- SPRAWDŹ: Brak bliskości w związku – jak go rozpoznać? 8 sygnałów
3. Nie rezygnuj ze swoich przekonań
Pamiętaj, iż zawsze będziesz sama ze swoimi myślami. To za siebie musisz odpowiadać przez większość swojego czasu. Więc nie daj się złapać w pułapkę poczucia, iż ty i twój partner musicie zgadzać się we wszystkim. Nie kupuj poglądu, iż szczęśliwe pary myślą tak samo. To zupełnie naturalne, iż pociąga cię ktoś, kogo wartości nie są dokładnie zgodne z twoimi. Szczęśliwe pary szanują się na tyle, aby zostawić miejsce na wszystkie różnice.
4. Nie odmawiaj przeprosin
Naprawdę nie ma nic złego w mówieniu „przepraszam”. jeżeli chcesz zdrowego, długotrwałego związku, przepraszaj. choćby jeżeli po kłótni z partnerem przyznajesz się do błędu, a jemu przyznajesz rację, zdobądź się na przeprosiny. Weź na siebie odpowiedzialność za swoją rolę w kłótni, w uszczypliwych uwagach itd. Może to wymagać introspekcji i odłożenia na półkę swojego ego, ale przecież zawsze jest powód, aby przeprosić. Prawdziwe niebezpieczeństwo polega na odmowie uznania swojej winy. Upierając się przy swoim i odmawiając powiedzenia „przepraszam”, wyrządzasz szkodę swojemu związkowi, choćby jeżeli nie będzie widać tego efektów natychmiast, twój brak dojrzałości w końcu zatruje tę więź.
5. Nie odmawiaj wybaczenia
Przepraszanie nie jest łatwe. Na pewno wiesz to z autopsji. Doceń więc ten odważny czyn swojego partnera i wybacz mu. Kiedy kogoś kochasz, związek nigdy nie jest nie do naprawienia. Może to być trudne, ale jedyną drogą naprzód jest często przebaczenie. jeżeli masz problem ze znalezieniem w sobie sił, aby zaakceptować przeprosiny swojej drugiej połówki, pamiętaj, iż ty również masz wady, też popełniłaś ileś błędów i popełnisz kolejne. I też będziesz potrzebowała wybaczenia.
6. Nie obrażaj rodziny swojego partnera
Nie ma znaczenia, jak zła jest twoja teściowa, bratowa czy szwagier. Nie jest twoją rolą, aby mówić gówno o bliskich krewnych innej osoby, choćby jeżeli masz rację. Słuchaj swojego partnera, daj mu zrozumienie, ale znaj granicę między wspieraniem a proaktywnym negatywnym nastawieniem. Chodzi o to, iż w rodzinie doprowadzamy się nawzajem do szaleństwa, ale w końcu muszą sobie wybaczyć. Zastanów się więc dwa razy, zanim rzucisz uszczypliwą uwagą na temat mamy swojego partnera.
7. Nie słuchaj, kiedy on/ona mówi: „żadnych prezentów!”
Czasami nie doceniamy, jak może na nas wpłynąć bardzo mały, ale znaczący akt dobroci. Mówimy, iż nie potrzebujemy niczego specjalnego, ale każdy z nas musi czasami poczuć się wyjątkowo. Poświęć więc trochę czasu, aby wymyślić coś dla swojego partnera przed urodzinami i innymi świętami. Niech nie ma znaczenia, iż nalegają na brak prezentów. Warto przekazać, iż zależy ci na przemyślanych gestach, choćby jeżeli on wyraźnie powiedział ci, żebyś tego nie robiła. Nie musisz wydawać wielkich pieniędzy, nie musisz wydawać nic. Ale musisz włożyć w to trochę szczerego serca.
8. Nie mów tego, czego nie powinnaś mówić
Głęboko pod powierzchnią twojej powierzchowności – tej uśmiechniętej jaźni, którą pokazujesz światu w typowy dzień – czai się też ciemna strona. To jest część bycia człowiekiem. Myślimy o rzeczach godnych pożałowania, choćby w kontekście ludzi, których kochamy. Gdyby wszyscy za każdym razem mówili dokładnie to, co myślą… Oczywiście, niezdrowo jest tłumić emocje, ale w relacjach z ludźmi cena bezwzględnej szczerości może być wysoka.
- ZOBACZ: Jaką cenę płacą szczere kobiety? Tak, bycie prawdziwą kosztuje
9. Nie daj sobie wmówić, iż nie da się pokonać problemów
Cokolwiek cię niepokoi w tej chwili, może wydawać się nie do przezwyciężenia. W miłości między dwojgiem ludzi jest jednak wiele siły. Nie zapominajcie, iż jesteście razem z jakiegoś powodu i iż razem jesteście silniejsi. W obliczu trudności zaufaj swojemu związkowi. Im więcej wiary w nim pokładasz, tym szybciej przejdziesz na drugą stronę.
10. Nie kłam w łóżku
Kłamanie na temat tego, co lubisz w sypialni, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. choćby jeżeli twoje serce kocha szczerze, udawanie i wmawianie partnerowi, iż robi dobrze, choć tak nie jest, to naprawdę zły pomysł. Kiedy udajesz, iż coś jest podniecające, gdy tak nie jest, przygotowujesz się do kiepskiego życia seksualnego, a fizyczny aspekt związku ma naprawdę duże znaczenie. Komunikuj się więc otwarcie i szczerze w łóżku i pomóż swojemu partnerowi być lepszym.
- POLECAMY: Facet dobry w łóżku. Na pewno robi te cztery rzeczy