Jemy w Łodzi Food Fest 2023 – Łódzka Kuchnia Czterech Kultur

jemywlodzi.pl 1 rok temu

Startujemy już 15 września. Przez 10 dni spróbujecie kilkudziesięciu festiwalowych propozycji, do tego czeka na was mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Rozbujamy ten wrzesień!

Nasz największy coroczny festiwal za każdym razem przybiera inną formułę. W tym roku pozostając w klimacie urodzin Łodzi skupimy się na naszej kuchni regionalnej, którą uformowały cztery kultury. Zatem od 15 do 24 września wprowadzamy łódzką dietę, której towarzyszyły będą degustacje, spotkania, warsztaty i szkolenia.
To co? Ten koniec wakacji wcale nie zapowiada się tak strasznie.

Razem z Łódzkim Centrum Wydarzeń, Rossmannem, Bidfood Farutex, Fuzją i pod honorowym patronatem Prezydent Hanny Zdanowskiej rozkręcamy wrzesień i zapraszamy was na Jemy w Łodzi Food Fest 2023!

Nie ma knedli, nie ma śledzi, niepotrzebnie człowiek siedzi!

Knedle ze śliwką podawane z młodą kapustą, śledzie pod pierzynką, żulik, zalewajka… Choć wszystko brzmi na oczywiste i proste, to wiemy, iż nasi łódzcy restauratorzy potrafią zaskoczyć autorskimi interpretacjami, a choćby dokopać się do najstarszych i zapomnianych przepisów. Miałyśmy już okazję próbować zalewajkowej pizzy, burgera, ramenu czy makaronu. Jak będzie tym razem? Przebieramy nogami z niecierpliwości! Poza typowo łódzkimi daniami sięgniemy do potraw narodów od których zapożyczyliśmy niektóre smaki (i choć nie obrażamy się na kuchnię rosyjską, to w tym wypadku skierujemy się ku ukraińskiej). Gdyby jedzenia było mało, podczas festiwalu zaprosimy was do restauracji Ramki na wyjątkową kolację degustacyjną z łódzką kuchnią w roli głównej.

Wycieczki, spacery i sielskie plenery

Dla spragnionych ruchu, historii i dobrego smaku mamy trzy ekstra wydarzenia!
Po pierwsze spacer śladami dawnej gastronomicznej Łodzi, na który zabierze nas kobieta rakieta – Justyna Tomaszewska – łódzka przewodniczka turystyczna. Podczas spaceru poznamy miejsca, w których znajdowały się kultowe łódzkie restauracje z dawnych lat. Zwieńczeniem tej wędrówki będzie poczęstunek w łódzkim stylu – przygotowany przez szefa kuchni Arkadiusza Dranieckiego w restauracji Komediowa.

Po drugie wycieczka do rodzinnej, malowniczej winnicy Dom Jantoń, gdzie odkryjecie jak wyjątkowe wina powstają na ziemi łódzkiej – miałyśmy przyjemność je degustować podczas festiwalu win polskich „Polisz Wino” i bardzo cieszymy się na kolejną okazję. Wino to nie jedyna atrakcja, jaka czekać będzie w domu Jantoń. Przy winnicy znajduje się stajnia i największa w Polsce kolekcja powozów, którą tego dnia zwiedzimy. Dacie wiarę, iż wszystko to jest zaledwie 20 km od Łodzi?

Wreszcie, po trzecie, pozostając w sielskim klimacie i otoczeniu przyrody wybierzemy się do lasu, a dokładniej Przystanku Czekaj. To miejsce, w którym można odetchnąć… i to jak! Stworzyli je nasi foodiesowi przyjaciele – Kasia i Igor – ludzie wielu talentów i pasji (Igor jest twórcą tegorocznej festiwalowej grafiki!). W Przystanku Czekaj prowadzą warsztaty oddechowe, a ostatnio organizowali kolacje w lesie. My zaś nauczymy się przygotowywać ser koryciński i upieczemy domowe drożdżowe bułeczki z owocami. Na koniec zasiądziemy w lesie przy wspólnym stole, będziemy zajadać jeszcze ciepłe sery, wędzone pstrągi i bułeczki, popijając przy tym dobre piwko – Regalis, czyli polskie piwo warzone w klasztornym browarze cystersów z 1623 roku.

Warsztaty foodowego video i pożegnanie lata z MILKiem

Przy poprzedniej edycji JwŁ Food Fest ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z tworzenia foodowego video w wykonaniu Alicji i Kuby z KUSZ Productions. To mega zdolny duet, z którym nie pierwszy raz współpracujemy – KUSZ Productions regularnie tworzą dla nas festiwalowe filmy, również ten do nadchodzącego Food Festu. Chyba już wiecie do czego zmierzamy? Zapraszamy na kolejne warsztaty z KUSZem – tym razem nauczymy się wykorzystywać scenerię restauracyjną do nagrywania apetycznych video telefonem.
Takie umiejętności z pewnością przydadzą się do pop-up’u w MILKu, gdzie lodowa ekipa razem z Asią Banad z Posypane przygotują tak odjechane lodowe desery, iż po ich zjedzeniu z euforią w brzuszku spokojnie przezimujemy do następnego sezonu.

Degustacja win w Fuzji, spotkanie z polskimi alkoholami i konkursy z nagrodami

Dużo dobrego wina, jedzenia i muzyki to przyjemności jakich doświadczymy w pięknych wnętrzach starej kotłowni w Fuzja Łódź – jednym z partnerów naszego wydarzenia. Tego dnia o sprawdzone winne etykiety zatroszczy się Mucha w kieliszku – możecie być więc pewni, iż wasze kubki smakowe będą w dobrych rękach. Spotkanie przy mocnych trunkach w równie klimatycznym otoczeniu zaserwuje nam także Alembik, gdzie zdegustujemy i porozmawiamy o okowitych czy ginach produkowanych w Polsce. jeżeli myślicie, iż to wszystko, co przygotowałyśmy dla was podczas festiwalu, to jesteście w błędzie!
Po raz pierwszy do naszego festiwalu dołącza Rossmann – firma, która swoją główną siedzibę ma w Łodzi. Jako partner główny przygotował atrakcyjne nagrody, które będziecie mogli wygrać w organizowanych przez nas konkursach. Razem z Rossmannem przygotujemy też przepisy, które będziecie mogli odtworzyć w domu. Restauratorami zaopiekuje się za to nasz sprawdzony Bidfood Farutex – już szykują specjalną ofertę produktów, z których szefowie czarować będą łódzkie dania. Bacznie obserwujcie nasze social media i dołączcie do wydarzenia!

Zapraszamy restauracje!

Zasady są proste – aby dołączyć do festiwalu restauracja musi przygotować danie główne, deser lub koktajl zgodny z tematyką wydarzenia. Na zgłoszenia i zdjęcia czekamy do 4 września 2023. Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem dostępny jest tutaj.

Restauratorzy, to jeszcze nie wszystko! Specjalnie dla was we współpracy z łódzką firmą Uni-Lex przygotowaliśmy przydatne szkolenie z zakresu tematów kadrowo-księgowych. Macie problemy z kosztami, stawkami VAT czy zatrudnianiem zagranicznych pracowników? Spisujcie pytania, na wszystkie odpowiemy podczas spotkania.

Idź do oryginalnego materiału