Jaskinia na Szpiczaku (cz. na Špičáku) – zwiedzanie

manawpodrozy.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Jaskinia na Szpiczaku


Jaskinia na Szpiczaku (cz. na Špičáku) to jedna z jaskiń zlokalizowana w Sudetach Wschodnich, która jest udostępniona w pełni dla turystów. Jest położona w Górach Złotych, na zboczach szczytu Velký Špičák. Charakterystyczną cechą Jaskini na Szpicaku są korytarze o sercowatym przekroju. Zwiedzając tę jaskinię, należy także koniecznie zwrócić uwagę na niezwykłe średniowieczne malowidła i napisy, które znajdują się na jej ścianach.

Jaskinia na Szpiczaku jest udostępniona do zwiedzania już od XIX wieku

Jaskinia na Szpiczaku powstała ok. 350–380 milionów lat temu. Wszystko za sprawą wód z topniejącego lądolodu. Spływając pod ziemię, rozpuszczały marmurowe skały i drążyły korytarze, którymi możemy dzisiaj wędrować. Pierwsza wzmianka o Jaskini na Szpiczaku pochodzi z 1430 roku. Dzięki temu jest ona uznawana za najstarszą jaskinię w Europie Środkowo-Wschodniej, o której pisano. To zasługa tego, iż służyła ona za schronienie okolicznych mieszkańców, którzy byli prześladowani z powodów religijnych. Jaskinia po raz pierwszy została udostępniona w XIX wieku kuracjuszom przebywającym w Lazne Jesenik.

Jaskinia na Szpiczaku może poszczycić się unikatowymi korytarzami o sercowatym przekroju

Jaskinia na Szpiczaku — jak wygląda zwiedzanie?

Zwiedzanie Jaskini na Szpiczaku odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem o określonych godzinach. Zwiedzanie jest w języku czeskim. jeżeli jednak w kasie poprosicie o audioprzewodnik, to usłyszycie wszystko w słuchawkach po polsku. Raz w roku organizowane jest natomiast zwiedzanie z przewodnikiem polskim.

Jaskinia na Szpiczaku

Długość Jaskini na Szpiczaku to ok. 400 metrów. Dla turystów udostępniono trasę o długości 230 metrów. Na początek czeka nas zejście do wejścia jaskini, które było już znane w średniowieczu. Kiedyś schodzono tu po drabinach i linach. Dzisiaj dla turystów przygotowano murowane schody. Do jaskini wchodzimy przez drzwi, po których zamknięciu zapada półmrok. Naszym oczom ukazują się niezwykłe korytarze o charakterystycznym sercowatym przekroju. Tuż po wejściu do jaskini po prawej stronie warto zwrócić uwagę na kości niedźwiedzia jaskiniowego. To kości “pożyczone” z Jaskini Niedźwiedziej z Kletna. W Jaskini na Szpiczaku niedźwiedź jaskiniowy nie żył.

Kości niedźwiedzia jaskiniowego w Jaskini na Szpiczaku

Na co warto zwrócić uwagę, zwiedzając Jaskinię na Szpiczaku? Na ścianach w całej jaskini znajdują się malowidła, napisy i rysunki pochodzą ze średniowiecza. Do najciekawszych należy malowidło obrazujące krucyfiks oraz biskupów wrocławskich. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na wapienny blok przypominający sarkofag. Dlatego został nazwany Królewskim Grobowcem. W największej sali jaskini tzw. Sali Rippera (od nazwiska twórcy pierwszej mapy jaskini) możemy znów oglądać sercowate korytarze.

Na koniec zwiedzania, przewodnik opowiada o nietoperzach, które ją zamieszkują. Również prezentuje, jak rozbrzmiewa muzyka w tych unikatowych korytarzach. Gasząc światło, pokazuje nam także, jak w jaskini jest ciemno, gdy nie mamy żadnego sztucznego oświetlenia. Przewodnik również tłumaczy, dlaczego w Jaskini na Szpiczaku nie zobaczymy ogromnych nacieków skalnych, tak, jak w Jaskini Niedźwiedziej czy Jaskini na Pomezi. Z jaskini wychodzimy sztucznie wydrążonym w 1954 roku korytarzem.

Unikatowe malowidło krucyfiksu na ścianie jaskini
Jaskinia na Szpiczaku
Jaskinia na Szpiczaku
Jaskinia na Szpiczaku
Jaskinia na Szpiczaku

Jaskinia na Szpiczaku — informacje praktyczne

Wejście do Jaskini na Szpiczaku jest płatne (160 koron czeskich — dorośli 100 koron czeskich — dzieci i młodzież). Bilety kupuje się w drewnianym budynku znajdującym się przy wejściu do jaskini. Można nabyć w nim także pamiątki, czy napić się kawy. Obok budynku z biletami znajdują się bezpłatne toalety. Również parking przy jaskini jest bezpłatny.

Kto znajdzie w jaskini krasnoludki?:>

Jaskinia udostępniona jest do zwiedzania od kwietnia do października w godzinach 9.30-16.30. Zwiedzanie odbywa się w grupach do 20 osób w odstępach 1-godzinnych. Czas zwiedzania całej jaskini to ok. 40 minut. W jaskini panuje stała temperatura wynosząca ok. 8-9 °C. Warto zatem pamiętać, aby przed wejściem do niej ubrać coś ciepłego. Co ciekawe, Jaskinia na Spiczaku jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Jaskinia na Szpiczaku

P.S. Sprzed wejścia do Jaskini na Szpiczaku rozpościera się piękny widok na Góry Opawskie oraz Wysoki Jesionik. Góra z wieżą, która wyrasta w pobliżu to Zlaty Chlum. U jej podnóża znajduje się natomiast niezwykły punkt widokowy — Diabelskie Kamienie. Będąc w pobliżu warto również zobaczyć Jaskinie na Pomezi.

Jaskinia na Szpiczaku jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału