Jaka pizza jest najzdrowsza? Ile ma kalorii? Poznaj fakty i mity o włoskiej potrawie i przepis na ciasto. Sprawdź, jak zrobić pizzę lekko

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: petrovichvadim/123RF


Pizza to uwielbiane danie tradycyjnej kuchni włoskiej, którą cenimy najbardziej zaraz po tej rodzimej. Wypiek obchodzi choćby swoje święto, a jest nim Międzynarodowy Dzień Pizzy przypadający na 9 lutego. Potrawa diety śródziemnomorskiej jest bowiem specjałem, zarówno smacznym, jak i wartościowym odżywczo. Warto więc wiedzieć, ile ma kalorii, jaka pizza jest najzdrowsza i jak ją zrobić w lekkiej wersji. Sprawdź fakty i mity i zobacz, jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie pizzy.

Czym jest pizza i jakie są jej rodzaje?

Pizza powstała najprawdopodobniej 600 lat p.n.e. we włoskim mieście Neapol. Potrzeba przygotowania szybkiego i taniego dania, które pozwoliłoby wyżywić głodnych ludzi sprawiała, iż lokalni kucharze stworzyli cienki pszenny placek z różnymi dodatkami.

Obecnie pizzę przygotowuje się z najróżniejszymi dodatkami, takimi jak warzywa, mięso, ryby i owoce morza, sery, a choćby słodkie owoce. Jednak do najpopularniejszych rodzajów tego dania zaliczyć można:

  • neapolitańska (pizza napoletana, Margherita) – oryginalna Włoska pizza powinna być wytwarzana z pomidorów San Marzano, rosnących na wulkanicznej glebie oraz mozzarelli z mleka bawolic,
  • sycylijska – zwykle prostokątna, zawiera kilka dodatków, a ser układany jest zawsze pod sosem pomidorowym,
  • capricciosa – głównymi składnikami są mozzarella, pieczona szynka, pieczarki oraz karczochy,
  • frutti di mare – jej nazwa pochodzi od dodatków, którymi są owoce morze, takie jak krewetki, kalmary i małże.
Idź do oryginalnego materiału