Wraz z nadejściem wiosny, niektórzy z nas mogą spodziewać się odwiedzin gołębi na balkonach lub natknięcia się na ich gniazda. Cykliczne usuwanie ich odchodów, piór oraz gniazd z balkonów, a także donośne odgłosy i parapetów jest dla wielu prawdziwym utrapieniem. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które skutecznie zniechęcą ptaki do naszych balkonów i parapetów

Fot. Pixabay
Dla niektórych gołębie są obojętne, dla innych urocze, a jeszcze u innych osób mogą powodować wręcz odrazę. Dla wielu jednak będą po prostu utrapieniem, z uwagi na częsty bałagan, który tworzą wokół siebie, zwłaszcza gdy szukają dogodnego miejsca do uwicia gniazda. Istnieją metody odstraszające pierzastych, nieproszonych lokatorów, jednak mimo, iż są dla nas uciążliwe, nie należy ich krzywdzić.
Gołębie instynktownie szukają wygodnych dla siebie miejsc na uwicie gniazda, a w wypadku dużych miast to właśnie przestrzenie na wysokich budynkach są idealną lokacją. Dobrym sposobem jest instalacja siatek lub specjalnych „kolców” na gołębie, które nie robią im krzywdy, a uniemożliwiają przesiadywanie w wybranych miejscach. Znane jest również korzystanie z różnych „straszaków”, w postaci sztucznych ptaków drapieżnych, a także różne dzwoneczki lub inne przedmioty wydające odstraszające dźwięki, jednak takie rozwiązania nie zawsze są skuteczne.
Na nasze szczęście, gołębie są niezwykle wrażliwe na zapachy, a część z nich skutecznie je odstrasza. Wśród naturalnych środków, którymi możemy spryskać, lub rozsypać je, na parapetach lub balkonach, zaliczają się:
-
naftalina – kulki naftalinowe najlepiej przesypać do mniejszych woreczków wykonanych z tkaniny i porozwieszać tam, gdzie zaczynają gromadzić się ptaki.
-
ocet – warto nim pryskać powierzchnie, na których zwykle przesiadują gołębie.
-
eukaliptusowy olejek eteryczny – nieprzyjemny dla gołębi sprawi, iż będą one omijać z daleka spryskaną powierzchnię.
-
przyprawy – lawenda, mięta, pieprz, chill – należy je rozsypać na powierzchni lub umieścić w woreczkach.
Należy jednak pamiętać o regularny opryskiwaniu powierzchni, gdyż zapachy te gwałtownie się ulatniają.