Zmiana płci to skomplikowana procedura, zarówno pod kątem medycznym, jak i prawnym. choćby gdy dana osoba przeszła pełną fizyczną przemianę, to bez wejścia na drogę sądową, nie zostanie ona formalnie uznana. Oficjalnie będzie zatem wciąż traktowana jako przedstawiciel płci, z którą się nie utożsamia. Jak zmienić płeć w Polsce?
Płeć w świetle prawa polskiego
Każdemu człowiekowi tuż po narodzinach zostaje przypisana określona płeć. Zgodnie z polską literą prawa, płeć prawną ustala się w oparciu o płeć genitalną. Zdarza się jednak, iż płeć prawna nie jest zgodna z tożsamością płciową danej osoby. Dzieje się tak przypadku interseksualizmu (jest to zaburzenie rozwoju płci) bądź transseksualizmu. W drugim przypadku jednostka nie identyfikuje się z płcią metrykalną, a jako własną traktuje płeć przeciwną. Odczuwa wówczas ogromne cierpienie, a jedynym wyjściem zdaje się być fizyczna zmiana płci.
Czy w Polsce możliwa jest prawna zmiana płci?
Polskie przepisy odnoszące się do zmiany płci nie są jednoznaczne. Niemniej jednak płeć i poczucie przynależności do określonej płci, wpisują się w katalog dóbr osobistych. Zmiana płci w państwie polskim jest zatem jak najbardziej możliwa, zarówno pod względem prawnym, jak i medycznym. Należy jednak mieć na uwadze, iż jest to proces żmudny i długi, a jego koszty w całości spadają na osobę poddającą się procedurze. Zmiana płci nie podlega bowiem żadnemu dofinansowaniu.
Jak zmienić płeć w Polsce?
Aby rozpocząć prawną procedurę zmiany płci, należy wnieść do sądu powództwo, w którym pozwanymi są rodzice osoby nie utożsamiającej się ze swoją płcią. W toku postępowania sądowego bierze się pod uwagę nie tylko subiektywne przeświadczenie danej jednostki o przynależności do płci przeciwnej. Analizowana jest bowiem cała zebrana dotychczas dokumentacja medyczna (związana na przykład z odbytą terapią hormonalną), jak i opinie psychologów oraz seksuologów. Zasięgana jest także opinia biegłego lekarza.
Dodatkowo sąd analizuje wszelkie przesłanki świadczące o tym, iż powód od dłuższego już czasu nie utożsamia się ze swoją płcią biologiczną i podejmuje działania dążące do jej zmiany. Mowa tu m.in. o zmianach w wyglądzie zewnętrznym czy też podejmowaniu zachowań adekwatnych przedstawicielom płci przeciwnej.
Fizyczna zmiana płci
Nim dana osoba wejdzie na drogę prawną, może rozpocząć fizyczną przemianę. Powinna być one jednak poprzedzona konsultacjami z seksuologiem oraz psychologiem, które brane są pod uwagę w postępowaniu sądowym. Zdiagnozowanie transseksualizmu jest warunkiem koniecznym, aby możliwe było rozpoczęcie procesu zmiany płci. Następnie należy wykonać wszystkie niezbędne badania, które pozwolą ocenić czy dana osoba kwalifikuje się do terapii hormonalnej, a następnie przeprowadzenia operacji zmiany płci.
Operacja zmiany płci przebiega inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn. W obu przypadkach jest to jednak skomplikowany proces, do którego należy się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie terapii hormonalnej. Kobietom podawane są androgeny odpowiadające za rozrost mięśni i wykształcenie się innych męskich cech, a mężczyznom estrogeny i progesteron, dzięki którym rozwijają się gruczoły piersiowe oraz zmienia się barwa głosu.
Zabieg zmiany płci składa się z kilku etapów. W przypadku zmiany płci z męskiej na żeńską, konieczne jest chirurgiczne usunięcie jąder i penisa, a następnie uformowanie pochwy. Później wszczepia się implanty piersi oraz przeprowadza operacja usunięcia jabłka Adama. Dodatkowo można również wykonać zabieg korekty rysów twarzy oraz trwałego usunięcia owłosienia.
Co się zaś tyczy zmiany płci z żeńskiej na męską, to zabiegi do niej prowadzące są o wiele bardziej skomplikowane, niż w odwrotnym przypadku. W pierwszej kolejności przeprowadzana jest operacja usunięcia macicy, jajników oraz gruczołów piersiowych. Potem kształtuje się męskie narządy płciowe lub stosuje się ich protezy (protezę prącia oraz jąder).
Procedura zmiany płci jest więc długim i skomplikowanym procesem, wymagającym ogromnej determinacji, i niestety również sporych nakładów finansowych. Dlatego operacja zmiany płci wciąż nie jest dostępna dla wszystkich, choćby mimo zdiagnozowanego transseksualizmu.