Jak ubrać dzieci w góry?

tatry-przewodnik.com.pl 3 lat temu
Dobrze ubrane dziecko na wycieczce to szczęśliwe dziecko. Przy planowaniu wyjścia jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiedni ubiór. Aby zapewnić naszym pociechom komfort i euforia z przebywania na świeżym powietrzu, musimy założyć ubranie dostosowane do panujących warunków pogodowych.


Odpowiednie ubranie to podstawa udanej wycieczki

Wiedza, jak ubrać swoje dziecko na wycieczki w góry, gdzie pogoda jest bardzo dynamiczna i potrafi zmienić z gorącej i słonecznej na zimną i mokrą, nie zawsze jest prosta. Dodatkowym utrudnieniem jest, iż dziecko może nie być w stanie powiedzieć, czy jest mu gorąco, czy zimno. Istnieje kilka wskazówek, które powinny pomóc w przygotowaniu się do udanego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Na krótki wypad w suchy letni dzień, odzież bawełniana może w zupełności wystarczyć. Natomiast w przypadku gdy prognoza zapowiada deszcz i niskie temperatury, najlepiej będzie ubierać dzieci w ubrania wykonane z materiałów syntetycznych lub wełny.

Te tkaniny odprowadzają wilgoć i gwałtownie wysychają, zapewniając dziecku komfort termiczny, gdy się spoci lub zmoknie od deszczu, lub śniegu.


Najczęściej spotykane materiały stosowane w odzieży turystycznej:

Wełna

Zwykła wełniana odzież może czasami powodować swędzenie, jednak ubrania wełniane przeznaczone do aktywności zawierają miękką, bardzo cienką wełnę z merynosów. Założona odzież merino nie swędzi, oddycha, odprowadza wilgoć, gwałtownie schnie i jest odporna na zapachy.

Syntetyki (poliester i nylon)

Odzież wykonana z materiałów syntetycznych, takich jak poliester i nylon, ma tendencję dobrego odprowadzania wilgoci i bardzo szybkiego schnięcia. Jest też zwykle tańszy niż ta z wełny. Jednak syntetyki bardziej niż wełna zatrzymują nieprzyjemne zapachy i są zdecydowanie mniej przyjemne w noszeniu.

Bawełna

Ubrania z bawełny są wygodne do noszenia, ale zwykle należy ich unikać podczas bardziej intensywnych wycieczek. Schnie bardzo długo i jest słabym izolatorem, więc jeżeli namoknie od potu lub deszczu, może być wilgotna przez wiele godzin i co za tym idzie, będzie w niej zwyczajnie zimno.


Ubierz dziecko warstwami

Dzieci można, ubierać podobnie jak robią to dorośli, wybierający się w góry, czyli mieszać i dopasowywać warstwy, w zależności od warunków pogodowych. Mówiąc najprościej, zakładaj warstwę odzieży, jeżeli dziecku jest zimno i ściągaj ją, gdy się zgrzeje. Ogólnie zwłaszcza zimą ubieramy na tzw. cebulkę.

Warstwa podstawowa — to bielizna termoaktywna, która odprowadza pot ze skóry. W niskich temperaturach najlepsza będzie uszyta z wełny merino, taka bielizna zapewnia ciepło i utrzymuje suchość skóry. W ciepłe dni możesz założyć koszulkę syntetyczną.

Warstwa środkowa — za zadanie ma zatrzymywanie ciepło ciała i chronić przed zimnem. Najlepiej sprawdzą się kurtki/bluzy uszyte z polaru. Ogólnie rzecz biorąc, grubszy polar oznacza więcej ciepła. To, jak ciepły i gruby założyć, zależy głównie od pogody i temperatury, jakiej się spodziewasz w trakcie wycieczki.

Warstwa zewnętrzna — głównym jej zadaniem jest ochrona przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Powłoka zewnętrzna to istotny element, ponieważ gdy wiatr i woda przedostaną się do warstw środkowych i warstw podstawowych, dziecko może poważnie się wychłodzić. Kurtka, która jest nie tylko wodoodporna, ale także oddychająca, jest niezbędna do zapewnienia komfortu aktywnemu dziecku. Nieodprowadzająca potu kurtka może pozostawić ją mokrą od wewnątrz, ponieważ wilgoć nie będzie odprowadzana na zewnątrz.


Przykłady zestawów ubrań

To, co Twoje dziecko powinno nosić na wycieczkach w górach, zależy od wielu czynników, w tym wieku, poziomu aktywności, osobistego metabolizmu, temperatury w danym dniu, prędkości wiatru i innych. Poniższe przykłady są dla przeciętnego dzieciaka na tyle dużego, aby podążać szlakiem na własnych nogach.

Warstwy na zimę:

  • zestaw bielizny termoaktywnej z wełną (góra i dół),
  • średniej grubości kurtka polarowa lub kurtka ocieplana (syntetyczna lub puchowa),
  • średniej grubości spodnie,
  • wodoodporna / oddychająca kurtka i spodnie przeciwdeszczowe (lub kurtka i spodnie zimowe).

Warstwy na deszczową pogodę:

  • lekka, poliestrowa lub wełniana bielizna (góra i dół),
  • lekka kurtka/bluza polarowa,
  • syntetyczne spodnie na wędrówki,
  • lekka wodoodporna / oddychająca kurtka i spodnie przeciwdeszczowe.

Warstwy na upalne dni:

  • zwykły T-shirt z krótkim rękawem, z bawełny, z merino lub syntetyczny,
  • szybkoschnące spodnie/spodenki,
  • szybkoschnąca koszulka z długim rękawem i lekka kurtka przeciwwiatrowa.


Odpowiednio dopasuj ubranie

Aby Twoje dziecko mogło wędrować, biegać, wspinać się, skakać, czyli dobrze bawić się na świeżym powietrzu, ważne jest, aby miało dobrze dopasowane ubranie. Źle dopasowana odzież może być niewygodna, a choćby niebezpieczna. Na pewno nie chcesz, aby Twoja pociecha potykała się o zbyt długie spodnie lub szła w za ciasnych butach.

Dobrej jakości odzież dziecięca uszyta i zaprojektowana jest tak, aby można ją było często i intensywnie używać. Obejmuje to takie elementy jak wzmocnione siedzenia i kolan, często uszyte z tkaniny trudnej do przedarcia.

Kupowanie trwałej odzieży nie tylko zapewnia wysoką jakość użytkowania. Prawdopodobnie będzie w całości wystarczająco długo, aby można ją było przekazać rodzeństwu, sprzedać lub podarować.


Nie musisz wydawać góry pieniędzy

Marki outdoorowe rozumieją, iż nie możesz sobie pozwolić na kupowanie co sezon wszystkiego z najwyższej półki. Na szczęście można w przystępnej cenie kupić wysokiej jakości odzież, odpowiednią na wycieczki w terenie. W tym miejscu warto pochwalić produkty, które można kupić w sieci Decathlon. Właśnie produkty tej marki wyróżniają się na korzyść stosunkiem jakości do ceny.
Sprawdzając sklepy w internecie, często można trafić na przecenioną odzież. Możesz również kupować od znajomych, których dzieci wyrosły już z ubrań.


Kup ubrania, które łatwo się zakłada

Ubieranie kręcącego się dziecka, które nie może doczekać się wyjścia, może być trudne, męczące i frustrujące. Kupując odzież dziecięcą, szukaj takiej, którą łatwo założysz. Elementy takie jak elastyczne mankiety, fartuch śnieżny, obszycia pomagają uszczelnić kurtkę i przytrzymać ciepło, a nie wymagają od Ciebie zawracania sobie głowy regulacją ściągaczy w pasie lub mankietów.


Wyrastanie z ubrań, co robić?

Odzież wysokiej jakości przeważnie jest trwała, więc Twoje dziecko wyrośnie z niej, zanim ją zniszczy. Oto kilka sposobów pozwalających uniknąć wydawania pieniędzy każdego roku na zupełnie nowy zestaw zimowej odzieży wierzchniej:

Szukaj przedłużanych rękawów i mankietów. Marki mają własne nazwy dla funkcji, która pozwala na dodanie 2-3 cm do rękawów lub nogawek odzieży. Dzięki przedłużeniu można zakładać odzież w następnym sezonie. Tak funkcja występuje w odzieży dla małych dzieci, a także wierzchniej dla starszych dzieci, a przede wszystkim elementach do sportów zimowych.

Kupuj odzież nieco większą. Nie daj się jednak ponieść zakupom, ponieważ ubranie, które jest o wiele za duże, nie ogrzeje dziecka i dodatkowo może przeszkadzać w chodzeniu. I nie kupuj bielizny, która będzie zbyt luźna, ponieważ, aby spełniać swoją funkcję i odpowiednio odprowadzać wilgoć (pot), powinna stykać się ze skórą.
Nie potrzebną i niezniszczoną odzież możesz podarować lub sprzedać np. na aukcjach internetowych.


Kup odzież chroniącą przed słońcem

Dzieci mają cieńszą i bardziej wrażliwą skórę niż dorośli, dlatego ważne jest, aby ją odpowiednio zabezpieczyć przed promieniami. Odpowiednia odzież to bardzo skuteczny sposób na zwiększenie ochrony. Dodatkową ochroną będzie noszenie okularów i czapki przeciwsłonecznej oraz stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.


Zainwestuj w wygodne obuwie

Na koniec jeden z najważniejszych elementów udanej wycieczki. Na wędrówki szlakami dolinnymi małe dzieci nie potrzebują typowych butów górskich, w zupełności wystarczą buty sportowe typu adidas. Miej ze sobą zapasową parę skarpetek, nigdy nie wiesz, kiedy będą potrzebne.

Starszym dzieciom można kupić obuwie turystyczne. Dobra para butów przeznaczona do wędrówek zapewni im komfort i przyczepność. Przydadzą się podczas wędrówki szlakiem o różnym podłożu.

Na zimę znajdź parę śniegowców, które zapewnią dziecku odpowiednie ciepło. Warto również zakupić ciepłe skarpety z domieszką wełny.

Aby dostosować odpowiedni ubiór w góry, warto zasięgnać rady innych doświadczonych rodziców. W Tatrach jest wiele szlaków i miejsc, które można zwiedzić z dziećmi. Dobrze aby przyjemności z wycieczek nie zepsuł zły ubiór a dzieci wracały chętnie w góry.
Idź do oryginalnego materiału