Jak tanio jeździć vlakiem? Jízdenka na léto

gazetasenior.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Jízdenka na léto


  • About
  • Latest Posts
Jerzy Dudzik
Redaktor senior, fotograf. Jak mówi o sobie – rejestruje obrazki przy pomocy sprzętu fotograficznego i równie często dodaje do nich komentarz. Zdjęcia bez komentarza są według niego niepełnowartościowe. Najchętniej podejmuje się tematów związanych z kulturą, nie stroni od komentowania trudnych zagadnień dotykających seniorów.
Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
  • Jak tanio jeździć vlakiem? Jízdenka na léto - 16 czerwca, 2024
  • Tylko 3 tygodnie na oglądanie KAF Young Art Prize 2024 - 15 czerwca, 2024
  • „Miasto z piasku” – ekologia w Kolejkowie - 13 czerwca, 2024

Seniorzy 65+ w Czechach mają sporą zniżkę na jeżdżenie vlakiem. Jak wykupią Jízdenka na léto będzie jeszcze taniej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

České Dráhy — Czeskie Koleje Państwowe

To świetny sposób na zwiedzanie kraju naszego sąsiada. Podróże koleją w Czechach to czysta przyjemność. Jeszcze jak do tego dochodzi możliwość kupienia tańszego biletu, to euforia z podróżowania niepomiernie wzrasta. Koleje docierają do największych atrakcji turystycznych. Każdą podróż zaczynamy od mapy i rozkładu jazdy. Na stronie tutaj link znajdziecie wszystkie linie kolejowe i przystanki.

Mapy.cz

Wpisujemy do telefonu mapy.cz lub klikamy tutaj link i dostajemy pełną informacją turystyczną. Jak już wiemy, którędy chcemy wędrować, to sobie sprawdzamy połączenia kolejowe i autobusowe. Najlepszym portalem jest IDOS.cz, jak wpiszecie Jizdne rady, to też traficie na tę stronę tutaj link . Czeskie mapy są wszechstronne i informują także o atrakcjach w pobliżu. To, iż znajdziecie na nich restauracje i hotele to oczywistość. Każda automapa to pokazuje.

Štramberk piękne miejsce z rezerwatem przyrody w kamieniołomie, ogromną wieżą i piernikami, fot.© Jerzy Dudzik

IDOS.cz

Teraz pora na sprawdzenie połączeń. Klikamy tłumacza za pierwszym razem, gdy wchodzimy na stronę i otwiera się przed nami magia. W jednym miejscu masz połączenia komunikacji kolejowej i autobusowej. Możesz zarezerwować miejsce i kupić bilet. Rozkład obejmuje również cześć miast w Polsce, Austrii, Niemczech. Zatem możemy sobie planować podróż, co się zowie podróżą życia. Gdybyście chcieli zaplanować sobie przejażdżkę na trasie Mezimesti – to tuż za granicą z Polską koło Mieroszowa – do Wiednia na lotnisko, to nie ma najmniejszych problemów. Program daje radę, rezerwuje miejsca i sprzedaje bilety.

Oszczędzamy Jízdenka na léto

Są 2 wersje biletu 7 i 14-dniowa. Bilet jest imienny i można na niego jeździć od 1 lipca do 31 sierpnia. Wyznaczona jest data rozpoczęcie podróżowania. Miejscówki w pociągu kupujemy normalnie. Na tej stronie tutaj link znajdziecie wszystkie informacje. Dla zachęty cena dla seniorów 65+ jest o połowę niższa od biletu normalnego. Na 14 dni to niecałe 1000 koron. Oczywiście obowiązuje tylko w 2 klasie. Bilet jest wprowadzony tylko dla operatora państwowego České Dráhy. W Czechach są także przewoźnicy komercyjni. Zatem trzeba uważać podczas wsiadania do pociągu. Inaczej pokuta, czyli kara za brak biletu. Z Pragi dla Karlstejna, to zaledwie 33 km, zapłacimy jako seniorzy 65+ tylko 39 koron. W tym zamku zobaczycie popiersie Anny Świdnickiej, trzeciej żony Karola IV Luksemburga, królowej Czech, cesarzowej rzymskiej. Z tymi czasami wiąże się też historia Skarbu Średzkiego.

Ruszamy

Zanim jednak ruszymy, warto popatrzeć na mapę, gdzie są przejścia kolejowe i gdzie drogowe. Wprawdzie jesteśmy w strefie Schengen i możemy przekraczać granicę państwową pomiędzy Republiką Czeską i Rzeczpospolita Polską w dowolnym miejscu, to jednak wygodniej po drogach utwardzonych, a nie przez las i łąkę. Czasem warto przekroczyć granicę pieszo lub busem. Pozostawiam to inwencji turystów. Oczywiście nie wszędzie w Czechach zapłacicie kartą, lepiej mieć ze sobą trochę gotówki. No i te przeliczenia bankowe.

Český Krumlov

Czeski Krumlov, cudny zamek i średniowieczne miasto nas Wełtawą, fot.© Jerzy Dudzik

Tak więc jak już zaplanowaliśmy trasę na przykład do Czeskiego Krumlowa, cudne stare miasto położone nad Wełtawą, to kupujemy Jízdenka na léto i po niecałych 7 godzinach od wyruszenia z Lubawki jesteśmy na miejscu. A po obejrzeniu średniowiecznego miasta, tak z dzień zejdzie, ruszamy do Vronov nad Dyją. To tam Stadniccy herbu Szreniawa mieli swój zamek i włości. W czasie zaborów Polacy kupowali majątki na obszarze Austro-Węgier. Tuż obok zapora i spore jezioro, ale też rezerwat przyrody. Co was będę namawiał. Wiadomo, iż zamki i pałace w Czechach przetrwały socjalizm i są teraz udostępnione do zwiedzania. A zamków w Czechach zatrzęsienie.

Lokalni samorządowcy

Nie do końca jeszcze lokalne i regionalne władze wykazują się pełnym zrozumieniem turystycznych zachcianek. Jest bez porównania lepiej niż przed 10 laty, ale w wielu miejscach gdy trzeba odbudować tory, naprawić zniszczoną jezdnię o współpracę trudno. Pamiętacie niedawne boje o kopalnię węgla brunatnego i skargi do Brukseli? No, właśnie. Wiele zależy od współpracy samorządów. Teoretycznie przejścia kolejowe z Czechami to Zebrzydowice – Petrovice u Karviné, Chałupki – Bohumín, Głuchołazy – Jindřichov ve Slesku, Głuchołazy – Mikulovice, Międzylesie – Lichkov, Mieroszów – Mezimĕstí, Lubawka – Královec, Zawidów – Frýdlant v Čechach oraz Węgliniec – Horka. I tak z Lubawki do Mezimesti jedziemy przez Sędzisław i Boguszów-Gorce. Piękna trasa, tylko jakby na około. Za to z Lubawki do Trutnova są 4 pociągi w ciągu dnia.

Po tygodniu wędrowania pociągami i wspomagania się komunikacją autobusową wracamy do naszego bałaganu i zaczynamy doceniać czeski sposób na życie. Bez napinki, luzik, w końcu są wakacje. A zaoszczędzone na przejazdach koronki przydadzą na następną eskapadę.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera

Králíky, miasteczko w Czechach z bogatą historią i turystycznymi atrakcjami

Idź do oryginalnego materiału