Do postanowień noworocznych dobrze się przygotujmy. Badania wskazują, iż ponad 90 procent planów pozostaje niespełniona.
Psycholożka z Centrum Zdrowia Psychicznego w Siedlcach Agnieszka Piekarska podkreśla, iż nie warto stawiać poprzeczki zbyt wysoko i zbyt ogólnie.
— Zamiast hasła „schudnę”, powiedzmy „wybieram się do dietetyka, ustalam plan działania, szukam jadłospisów, codziennie po pół godziny albo co drugi dzień po godzinie idę sobie na spacer z kijkami bądź bez”, czyli konkret i to wtedy ma szansę powodzenia — mówi Piekarska.
Jak mądrze schudnąć?
Najczęściej postanowienia dotyczą utraty wagi. Z badań wynika, iż większość z nich porzucamy już w lutym.
Zdaniem dietetyczki Katarzyny Kowalcze, problemem są zbyt wygórowane oczekiwania i zbyt drastyczne kroki.
— Prym wiodą diety, które są bardzo ograniczające na zasadzie różnego rodzaju wyzwań. To chętniej się sprzedaje, chętniej się też klika i wydaje się być niektórym osobom bardzo dobrym początkiem roku. Natomiast absolutnie nie zachęcam do tego typu zachowań, bo rzecz nie polega, w mojej ocenie, na tym, żeby być na diecie — tłumaczy Kowalcze.
„Dieta to styl życia”
Jak dodaje dietetyczka, dieta to styl życia, dlatego warto wybierać mądrze.
— Dieta to jest styl życia, to jest dokładnie to, co sobą reprezentujemy na co dzień. I na co dzień zdarzają nam się lepsze i gorsze zachowania, ale idziemy w kierunku tych najzdrowszych. I myślę, w kontekście postanowień noworocznych, iż może warto byłoby przepracować to, co nam się już wcześniej nie udawało w aspekcie żywienia — podkreśla Kowalcze.
Małe kroki ku dobrym zmianom
Zamiast drastycznych postanowień, lepsze będą więc małe kroki ku dobrym zmianom.
— Jeżeli nie jadamy np. orzechów, to warto je dodać do jadłospisu i wzbogacić wtedy dietę np. kwasy omega-3. jeżeli nie mamy ryb, to może okres bożonarodzeniowy zachęci nas do tego, żeby one były na stałe. o ile za mało pijamy wody, to niech postanowieniem noworocznym będzie to, iż zwrócimy na to uwagę. Warto ustalić plan działania na kolejnych 12 miesięcy, żeby to była nauka czegoś lepszego, a nie zryw — dodaje Kowalcze.
Według dietetyków najzdrowszą dietą jest śródziemnomorska, bogata w warzywa, polifenole, ryby i dobre tłuszcze, jak oliwa czy awokado.