Jak rozgrzać się na wycieczce?

tatry-przewodnik.com.pl 11 miesięcy temu
Coraz chłodniejsza jesienna pogoda sprawia, iż szukamy sposobów na ogrzanie się podczas wędrówek czy to w lesie, czy w górach. Ciepła nieprzewiewna i przeciwdeszczowa odzież, grube skarpety, rękawiczki i czapka na pewno będą potrzebne podczas wycieczki.

Dodatkowo jednym ze sposobów rozgrzania się, gdy zrobi się nam zimno, jest napicie się czegoś ciepłego. I aby taki napój zachował odpowiednią temperaturę, niezbędne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni termos, butelkę lub kubek termiczny. Dzięki nim będziemy mogli zabrać ze sobą ulubiony ciepły napój ze sobą. Podczas chłodnych dni na wycieczkach nic tak nie rozgrzewa, jak ciepła herbata. Dla tego powstaje pytanie, co wybrać i który model najlepiej spełni nasze oczekiwania? W poniższym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wielkość ma znaczenie

Duży, średni a może mały? Pierwszym i jednym z ważniejszych parametrów jest pojemność. Kompaktowe kubki termiczne mieszczą zwykle 350 ml napoju. Z pojemniejszych na półce w sklepie znajdziemy 500 ml i jeszcze większe.

Ktoś mógłby powiedzieć, iż modele o pojemności powyżej 600-700 ml to już nie kubki, a termosy, ale często w ofercie różnych firm znajdują się poręczne i bardzo praktyczne termosy o pojemności 350 ml, czyli mały kubek termiczny.

Rozmiar i pojemność najlepiej dostosować do okoliczności, w jakich będziemy używać kubka, termosu czy butelki. Najlepiej z dodatkowymi udogodnieniami w postaci np. antypoślizgowej powłoki, która pozwoli bezpiecznie utrzymać kubek w rękawiczce.

Pamiętajmy również iż gdy zdecydujemy się np. na duży termos wraz z zawartością będzie wiecej wazyć od tego mniejszego. Najlepiej wielkosć dobrać do długości wycieczki, na krótsza niema potrzeby zabierać tego z dużym litrażem.

Izolacja termiczna

Sens ich istnienia — mają dobrze utrzymywać temperaturę zarówno gorących, jak i zimnych napojów. Choć o jesiennej czy zimowej porze roku kubki, termosy i butelki termiczne kojarzą się przede wszystkim z napojami rozgrzewającymi, warto pamiętać, iż latem mogą być świetnym sposobem na zabranie ze sobą czegoś zimnego i orzeźwiającego.

W zależności od modelu i konstrukcji kubki, termosy i butelki utrzymują ciepło i zimno od kilku do kilkunastu godzin. Dobrze wypadają te, które mają ścianki z wykorzystaniem próżni, dzięki czemu np. butelki termiczne utrzymują temperaturę gorących i zimnych napojów aż do 12 godzin. Pmietajmy o tym kup[ujac również termos obiadowy, dobrze by ulubiona zupa była ciepła po kilku godzinach.

Szczelność jest niezbędna!

Kawa rozlana w plecaku? Herbata wyciekająca przez korek? Krople napoju przypadkowo lądują na nowym ubraniu? To rzeczy, które nie powinny się pojawiać podczas użytkowania tego typu przedmiotów. Odpowiednie kubki termiczne, termosy i butelki, aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być szczelne. Tak, aby można je było schować do plecaka bez obawy, iż coś się z nich rozleje.

Wygoda też jest ważna

Kupując nowy kubek termiczny, warto zwrócić uwagę na to, czy picie z niego jest zwyczajnie wygodne. Ilu producentów, tyle systemów, więc jest w czym wybierać. Ważne jest, aby ustnik można było otworzyć naturalnym ruchem palca, a jednocześnie był higieniczny i nie dotykał powierzchni, którą pokrywamy. Pod spodem może znajdować się wygodny, ergonomiczny ustnik, zaprojektowany tak, aby minimalizować ryzyko poparzenia. Dobrze również aby kubek można było zamykać ruchem jednego palca.

Inne sposoby na zmarznięte kończyny

Oczywiście ciepły napój może skutecznie nas rozgrzać a aromatyczna herbata dodać nam siły. Pamiętajmy ze podczas chłodnych dni w górach na głowę zakładamy czapkę, ręce chronimy odpowiednimi rękawiczkami, a na stopy zakładamy ciepłe skarpety najlepiej wykonane z wełny merino. Natomiast gdy choćby wtedy zmarzniemy i po wycieczce nie możemy się rozgrzać, można wtedy sięgnąć po termofory. Odpowiedni ogrzewacz na stopy czy ręce to świetna pomoc na zziębnięte kości i układ mięśniowo-stawowy na całym ciele oraz wszelkie urazy wymagające poprawnego krążenia krwi.

Gdy już jesteśmy odpowiednio zapatrzeni i przygotowani do wycieczki, niestraszne nam będą zimne dni. Będziemy mogli cieszyć z przebywania na łonie natury choćby podczas mroźnych dni.

Idź do oryginalnego materiału