Tofu w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. Jest uwielbiany przez wegan i wegetarian, ale także osoby lubiące mięso często po niego sięgają. Jest doskonałe do kanapek, sałatek, a także do obiadu. Wejdź i poznaj sprawdzone przepisy na przyrządzenie tofu!
Tofu naturalne – czym jest?
Tofu, czyli wegański zamiennik mięsa, to ser, który powstaje z mleka sojowego – a dokładniej z napoju sojowego. Ekologiczne tofu jest wytwarzane z bio soi i nigari – bogatej w minerały pozostałości po ekstrakcji soli z wody morskiej.
Zawiera bardzo duża białka i wapnia, a także potasu, cynku, miedzi, fosforu, manganu i selenu. Dodatkowo tofu to źródło witaminy A, C, K oraz witamin z grupy B, działa przeciwnowotworowo, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sercowo-krążeniowe i może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Oczywiście, te wszystkie korzyści zyskujemy przy regularnym spożywaniu tofu.
Jakie są rodzaje tofu?
Możliwości przygotowania tofu zależą od jego rodzaju. Wyróżniamy kilka typów tego sera: naturalne tofu, smakowe, wędzone oraz jedwabiste.
- Naturalne tofu
Na rynku dostępne są dwa rodzaje naturalnego tofu – twarde i miękkie. Twarde tofu jest znacznie popularniejsze, dostępne jest w większości sklepów. Można je kupić plastikowym lub kartonowym opakowaniu, ma długi termin przydatności do spożycia i nie ma potrzeby przechowywać go w lodówce. Natomiast miękkie tofu jest mniej popularne w Polsce i można je zakupić w nielicznych sklepach z azjatycką lub zdrową żywnością.
- Tofu wędzone
Tofu wędzone to smakowe tofu, które charakteryzuje się specyficznym, wyrazistym smakiem uzyskanym poprzez wędzenie drewnem. Ten rodzaj tofu najlepiej pasuje do wytrawnych potraw: możemy przyrządzić z niego np. wegański bekon.
- Tofu smakowe
Wyróżniamy także tofu z dodatkami, takimi jak: oliwki, suszone pomidory czy bazylia. Z roku na rok asortyment się zwiększa i dostępnych jest coraz więcej serków tofu z różnorodnymi dodatkami.
- Tofu jedwabiste
Na rynku dostępne jest także jedwabiste tofu, tzw. silken tofu – charakteryzuje się bardzo miękką, wręcz jedwabistą konsystencją. Idealnie pasuje do zup, deserów oraz sosów. Nie nadaje się jednakże do smażenia oraz panierowania – zbyt łatwo to tofu się rozpada.
Jak przyrządzić tofu?
Tofu jest produktem, z którego można przyrządzić mnóstwo ciekawych, nie tylko wegańskich potraw.
Marynowane tofu
Zanim rozpoczniemy gotowanie, ważne jest odpowiednie przygotowanie tofu. Tofu naturalne ma mdły smak, jednak odpowiednie nasączenie go przyprawami oraz ziołami, sprawi, iż będzie idealnym produktem do przygotowania wielu potraw.
Jednakże Pierwszym krokiem powinno być odsączenie nadmiaru wody (z wyjątkiem tofu jedwabistego). Następnie należy odpowiednio zamarynować tofu. Możemy to zrobić poprzez położenie sera pomiędzy dwoma deskami do krojenia i przyciśnięcie ich. Dzięki odsączeniu, tofu łatwiejsze będzie do zamarynowania, gdyż nie tylko lepiej pochłonie marynatę oraz przyprawy, ale również po upieczeniu będzie ono bardziej chrupiące.
Przed umieszczeniem w zalewie, tofu pokrój w kostkę lub plasterki i trzymaj w marynacie, składającej się z oleju, ziół i przypraw, przez co najmniej 2 godziny.
Możemy zrobić klasyczną marynatę składającą się z czosnku, imbiru i sosu sojowego, albo indyjską, w której skład wchodzi curry, kmin rzymski, kolendra i kardamon. Polecaną marynatą jest także ta, składająca się z sosu teriyaki, wędzonej papryki i czosnku, a meksykańska zalewa to oliwa, sos sojowy, czerwona papryka, chilli oraz kmin rzymski.
Im dłużej marynujemy tofu, tym intensywniejszy będzie jego smak.
Tofu grillowane
Możemy przyrządzić tofu na patelni grillowej bądź grillu. Na grill najlepszym rodzajem będzie tofu twarde, naturalne. Najpierw marynujemy je przez 4 godziny – polecamy marynatę z czosnku, sosu sojowego, oliwy, tymianku i cytryny. Tak przygotowane tofu grillujemy, aż uzyska złoty kolor.
Tofu smażone w głębokim tłuszczu
Prostym sposobem na przyrządzenie tofu jest podsmażenie go na głębokim oleju. Na początek należy przygotować tofu – marynujemy je w papryczkach chilli, sosie sojowym, czosnku i cytrynie, a następnie smażymy na głębokim tłuszczu. Tofu smażone doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, ryżu, makaronu, bigosu, zup, a także możemy go podawać z warzywami lub z sosem. Tak przyrządzone tofu jest chrupiące i pyszne.
Tofu w tempurze
Ciekawym pomysłem będzie tofu w tempurze. Najpierw należy zamarynować tofu – może to być słodko-ostra marynata z ostrej papryczki, syropy z agawy, limonki i oleju. W takiej marynacie trzymamy tofu przez kilka godzin, następnie obtaczamy je w delikatnym cieście na tempurę i smażymy na głębokim tłuszczu.
Kotleciki z tofu
Kolejną propozycją są kotlety z tofu. Potrzebne składniki:
- 1 kg ziemniaków
- kostka tofu
- szklanka mąki
- 3 niewielkie cebule
- ulubione przyprawy i zioła
- olej
Najpierw gotujemy ziemniaki, blendujemy je i dodajemy przyprawy oraz zioła, następnie rozkruszamy kostkę tofu i wsypujemy mąkę. Potem kroimy w kostkę cebulki i szklimy je na patelni na tłuszczu. Po przestygnięciu dodajemy cebulę do masy i formujemy kotleciki. Nastawiamy piekarnik na 200 stopni Celsjusza i pieczemy kotlety przez około 30 minut (po 15 minutach należy przewrócić kotlety na drugą stronę).
Tofucznica
Tofucznica w smaku bardzo przypomina klasyczną jajecznicę. Jest idealna na śniadanie lub brunch. Aby przygotować taką potrawę należy pokruszyć tofu na patelni i je podsmażyć. Czarna sól Kala Namak sprawi, iż tofu nabierze posmaku jajecznicy, a wędzona papryka przypominać będzie bekon. W tofucznicy możemy wymieszać wszystkie rodzaje tofu: jedwabiste, naturalne i wędzone.
Pad thai
Pad thai to orientalne danie zyskujące coraz większą popularność – dotyczy to również jego wegańskiego odpowiednika. Smażone tofu pełni funkcję zamiennika mięsa. Orientalny smak pad thai zostaje w pełni zachowany dzięki składnikom, takim jak sos sojowy, orzeszki ziemne, płatki chilli czy kiełki fasoli mung.
Zupa Miso
Do przygotowania zupy miso najlepiej użyć miękkiego tofu – idealnie sprawdzi się jedwabiste. Potrzebne składniki to:
- dwie szklanki wody
- miękkie tofu
- kawałek suszonego glonu wakame
- 1 łyżka pasty miso
- 1 marchewka
- 1 cebula
- 1 łyżka drobno posiekanego szczypiorku
Następnie gotujemy wywar z warzyw: glon wakame, marchewkę i cebulę należy gotować przez 20 minut, następnie wlewamy pastę miso, którą wcześniej rozmieszaliśmy w zimnej wodzie. Podgrzewamy całość przez 2 minuty, ale nie możemy dopuścić do wrzenia. Następnie wrzucamy posiekany szczypiorek oraz tofu pokrojone w małe kosteczki. Gdy tofu wypłynie na powierzchnię, przyprawiamy i jeszcze chwilę gotujemy.
Tofu na słodko
Tofu marynowane z sokiem z cytryny lub pomarańczy może być dodawane do słodkich potraw, lub deserów.
Ser sojowy możemy dodać do sałatki owocowej. Jedyne, co potrzebujemy to pół kilograma naszej ulubionej mieszanki owoców, 5 łyżek rodzynek, 5 łyżek orzechów włoskich, łyżkę miodu, łyżkę cukru, pół łyżeczki aromatu waniliowego, szczyptę soli oraz 150 g tofu.
Pierwszym krokiem będzie namoczenie rodzynek w ciepłej wodzie. W czasie gdy będą one miękły, możemy pokroić orzechy oraz owoce na kawałki lub plasterki. Następnie miksujemy ze sobą tofu, cukier, aromat waniliowy i sól, tak by powstała gładka masa. Owoce, miód i rodzynki przekładamy do miski, polewamy sosem i posypujemy orzechami. Możemy podawać od razu po przygotowaniu lub schłodzić w lodówce.
Z tofu możemy także przyrządzić szybki koktajl owocowy. Do blendera wrzucamy dwie garście borówek lub malin, banana, 90 g naturalnego tofu i szklankę mleka roślinnego. Miksujemy na gładką masę i gotowe!
Jest mnóstwo sposobów jak przygotować tofu, dania z tego sera się nie tylko pyszne, ale także bardzo zdrowe.