Jak projektować przestrzeń biurową? Praktyczne wskazówki [SPONSOROWANY]

naszamlawa.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Jak projektować przestrzeń biurową? Praktyczne wskazówki [SPONSOROWANY]


Stworzenie odpowiednich warunków pracy w biurze ma ogromny wpływ na wydajność pracowników. Dowiedzcie się, jak zaprojektować biuro, które spełni ich oczekiwania i pomoże w realizacji celów firmy.

Dobrze zaprojektowane biuro jest nie tylko estetyczne. Dużo ważniejsza okazuje się jego funkcjonalność i ergonomia poszczególnych stanowisk. Wpływając na komfort pracy, zapewnia większą wydajność pracowników i zapobiega ich ewentualnym problemom zdrowotnym. Jak jednak zaplanować przestrzeń biurową, by była wygodna i zgodna z wymaganiami prawnymi? Tego dowiecie się z naszego nowego poradnika, którego partnerem jest firma sprzątająca Freshoffice.eu.

Po pierwsze: wybór stylu i układu przestrzennego

Absolutną podstawą projektowaniu biura jest określenie stylu, który najlepiej odzwierciedla charakter i wartości firmy. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na minimalistyczny design. Jest ponadczasowy, elegancki i sprzyja koncentracji. Wybierając go, warto postawić na neutralne kolory, takie jak biel, szarość, czy beż. Świetnie pasują one do komercyjnych wnętrz, a przy tym nie rozpraszają uwagi. Dobrym rozwiązaniem będą ponadto akcenty w intensywniejszych barwach, np. obraz na ścianie lub poduszki na kanapie, które nieco ożywią przestrzeń.

Po drugie: odpowiednie oświetlenie

Dobrze dobrane oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów projektowania biura. Zgodnie z przepisami BHP, każde biuro musi zapewniać dostęp do naturalnego światła. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się duże okna. Dzięki nim do wnętrza dostanie się dużo światła dzienne, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie – i tym samym wydajność – pracowników.

Jeśli ilość naturalnego światła jest ograniczona, konieczne będzie zastosowanie sztucznego oświetlenia dostosowanego do rodzaju wykonywanej pracy. Oświetlenie elektryczne powinno być rozplanowane tak, aby nie męczyło wzroku i nie tworzyło niepożądanych cieni na stanowiskach pracy. Dla stanowisk komputerowych czy miejsc, w których wykonuje się prace wymagające precyzji, zaleca się oświetlenie o natężeniu 500 lx.

Meeting of the colleagues. A team sitting at the tables with computers and laptops and listening to the colleague standing by the flipchart in a spacious light modern office .

Po trzecie: wygodne meble biurowe

Meble biurowe powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników, zapewniając im komfort i wsparcie przez cały dzień pracy. Biurka muszą dopasowywać się zarówno do osób wysokich, jak i niskich. Dlatego najlepszym wyborem będą meble regulowane – najlepiej takie, które umożliwiają pracę w pozycji stojącej. Również krzesła powinny zapewniać regulację wysokości, oparcia i zagłówka, zapewniając prawidłową postawę ciała niezależnie od jego rozmiarów. Uzupełnieniem wyposażenia będą szafki do przechowywania dokumentów oraz półki i regały na akcesoria biurowe.

Po czwarte: przestronność i porządek

Zgodnie z przepisami, na jedną osobę przypadać powinno przynajmniej 13 m kwadratowych wolnej przestrzeni. Wysokość pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 3 metry. Zadbać należy też o odpowiednią szerokość korytarzy i drzwi. Muszą one umożliwiać swobodne poruszanie się pracowników, a także zapewniać bezpieczne wyjście w razie potrzeby. Wydajność pracy zależy nie tylko od dobrze zaprojektowanej przestrzeni, ale również od jej utrzymania w porządku. W tym celu najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej (np. https://freshoffice.eu/sprzatanie-biur-warszawa/). Dzięki kwalifikacjom pracowników oraz odpowiedniemu sprzętowi i środkom czystości, zapewni ona czystość pomieszczeń biurowych i odpowiednie warunki do pracy.

Projektowanie przestrzeni biurowej wymaga uwzględnienia wielu czynników – od ergonomii i przestronności, aż po oświetlenie i design. Stworzenie odpowiednich warunków pracy wpływa na komfort pracowników i efektywność wykonywanych przez nich zadań – nie warto więc zaniedbywać tego aspektu.

Idź do oryginalnego materiału