Chociaż mrówki nie są tak obrzydliwe jak karaluchy i nie kłują jak komary, ale mogą być prawdziwym koszmarem, jeżeli pojawią się w kuchni, ponieważ trzeba będzie wyrzucić jedzenie, które tak gwałtownie atakują. Mrówki mają niehigieniczne nawyki i wchodzą wszędzie – do toalety, czy kosza na śmieci, a potem do szuflady z ciastkami, więc są nosicielami zarazków. I nie jest łatwo się ich pozbyć, ponieważ są prawdziwą armią, która jest tak dobrze zorganizowana, iż można zabić dziesiątki, a następnego dnia znów będą biegać po domu. Oto są jednak najbardziej skuteczne metody dotyczące tego, jak pozbyć się mrówek z domu.
Domowe metody walki z mrówkami
Zacznijmy od domowych sposobów. Poniższe środki działają jak naturalne odstraszacze mrówek. jeżeli nie zadziałają, zalecamy skorzystanie z chemicznych środków owadobójczych.
Czosnek
Czosnek jest doskonałym środkiem odstraszającym mrówki, ponieważ jest bogaty w związki siarki, takie jak alliina, której zapach jest dosłownie nie do zniesienia dla tych owadów. Możesz umieścić trzy lub cztery obrane skórki czosnku w miejscach, w których mrówki wchodzą do domu.
Sok z cytryny
Owady te nie lubią również zapachu cytryny. Spryskaj więc cytryną miejsca, w których najczęściej widzisz krążące mrówki,
Ocet zmieszany z wodą
Jest to klasyczny naturalny środek odstraszający mrówki. Jest skuteczny, ponieważ mrówki nienawidzą silnego zapachu octu, choćby bardziej niż zapachu cytryny. Możesz skropić kilkoma kroplami blat, zlew lub inne miejsca, w których znajdują się mrówki.
Kawa
Mrówki nie lubią zapachu kawy, więc jest ona idealnym sprzymierzeńcem do walki z nimi. W przeciwieństwie do innych naturalnych metod ich odstraszania, takich jak ocet, ma tę zaletę, iż wydzielany przez nią zapach nie jest dla nas tak nieprzyjemny, ale jest szkodliwy dla tych owadów. Spróbuj więc umieścić ziarna kawy lub zmieloną kawę w miejscach, do których wchodzą mrówki.
Sklepowe produkty do zwalczania mrówek – jakie istnieją?
Środki owadobójcze do zwalczania mrówek dostępne w https://sklepdlaogrodu.pl/mrowki-w-domu są najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z nimi i występują zasadniczo w trzech postaciach: sprayów, żelów i proszków.
Spraye zawierają środek owadobójczy w postaci płynnej i są rozpylane bezpośrednio na mrówki lub na ich drogę do gniazda. Zaletą tego produktu jest to, iż natychmiast eliminuje owada, ale nie gniazdo.
Żele to środki owadobójcze zawierające substancje, które przyciągają mrówki do ich zjedzenia, powodując odurzenie i śmierć. Zaletą jest to, iż transportują żel do gniazda, gdzie część z mrówek zginie.
Przynęty w proszku działają w ten sam sposób, ale produkt ma postać proszku, a nie żelu. Mrówki połykają proszek i przenoszą go do gniazda na nogach, powodując śmierć kolonii.
Generalnie produkty żelowe i proszkowe są mniej toksyczne niż spraye owadobójcze. Nie są tak natychmiastowe, ale ich działanie jest długotrwałe i nie muszą być stosowane tak często jak spraye.
Sztuczki zapobiegające się pojawianiu mrówek
- Zadbaj o higienę w kuchni podczas ataku mrówek. Kuchnia to ulubione miejsce mrówek, ponieważ łatwo tam znaleźć resztki jedzenia. Blat, stół i podłoga muszą być idealnie czyste. choćby mały okruch chleba na podłodze może przyciągnąć dziesiątki mrówek.
- Wykorzystaj szczelne pojemniki na żywność. Otwarte produkty spożywcze, takie jak cukier, miód, herbatniki lub inne słodycze powinny być przechowywane w szczelnych szklanych słoikach. Nie zostawiaj resztek jedzenia w śmieciach. Chodzi dosłownie o to, aby nie miały nic do jedzenia.
- Uszczelnij pęknięcia, szczeliny i otwory. Mrówki pojawiają się przez małe otwory w ścianach, między płytkami itd. Podążaj za linią, którą tworzą, aby dowiedzieć się, skąd wychodzą, zastosuj środek owadobójczy i uszczelnij otwór silikonem lub tynkiem.