Wypryski na twarzy czy ciele to problem, z którym boryka się wiele osób nie tylko w okresie dojrzewania. Coraz więcej osób dorosłych ma z nimi problem, a związane jest to z różnymi czynnikami zarówno endogennymi, jak i egzogennymi. Dziś podpowiemy, jak poradzić sobie z pojawiającymi się krostami.
Zacznij od zrewidowania swojej diety i trybu życia, zrób też badania
Przyczyn pojawiania się wyprysków jest sporo i najczęściej na ich występowanie wpływa kilka kwestii. Jedną z nich może być nieprawidłowa dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty spożywcze. Mowa tu zarówno o tych bogatych w tłuszcze nasycone, jak i cukry proste. Taka dieta prowadzi do przesuszenia skóry, a także nadprodukcji sebum. Zbyt duża ilość nagromadzonego sebum zatyka pory skóry, pojawia się stan zapalny i niechciane czerwone wypryski. Odpowiednie nawadnianie także jest ważne, w tym unikanie wysokosłodzonych napojów. Zbyt mała ilość snu także ma wpływ na przesuszenie skóry, zatem i o ten aspekt warto zadbać. Wysoki poziom kortyzolu prowadzi do utraty nawilżenia, przesuszenia skóry, co przekłada się na większą produkcję łoju. Utrzymuje się on przez niedobory snu, ale i stresujący tryb życia. W takim przypadku również często rano na twarzy widzimy dodatkowe wypryski. Za problematyczną skórę odpowiadają także zaburzenia hormonalne dotyczące wysokiego poziomu androgenów, w tym testosteronu. W przypadku nasilonego problemu warto zatem zrobić badania poziomu hormonów.
Nie popełniaj błędów pielęgnacyjnych, które mogą skutkować pojawieniem się wyprysków
Są kwestie, o których należy pamiętać, by ograniczyć ryzyko pojawiania się wyprysków. W przypadku tendencji do ich występowania należy dbać o to, by kosmetyki nie zawierały składników przesuszających skórę. Dotyczy to parabenów, SLS czy SLES, a także alkoholu. Na przesuszenie skóry wpływa również oddziaływanie promieniowania UV. Należy zatem pamiętać o regularnym stosowaniu kremów z filtrem SPF 30 do twarzy i to nie tylko latem, ale przez cały rok. Trzeba unikać gorących kąpieli i długich gorących pryszniców, gdyż w ten sposób również zmniejsza się poziom nawilżenia skóry. Gdy skóra jest skłonna do przesuszenia, warto po każdej kąpieli stosować balsamy nawilżające najlepiej zawierające kwas hialuronowy i mocznik. Twarz należy za to myć letnią wodą, nie powinna być ani za gorąca, ani za zimna.
Zadbaj o prawidłową pielęgnację skóry twarzy na co dzień
Aby wypryski na twarzy pojawiały się coraz rzadziej, należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Zawsze należy rozpoczynać od przemycia twarzy letnią wodą. Potem warto umyć ją płynem micelarnym, a następnie sięgnąć po piankę myjącą na bazie kwasu hialuronowego. Mycie dwufazowe jest polecane w przypadku skóry problematycznej, bo wtedy łatwiej pozbyć się zanieczyszczeń, a jednocześnie zadbać o nawilżenie skóry. Po przemyciu skóry warto sięgnąć po tonik, który przywraca jej naturalne pH. Dopiero wtedy można użyć serum do twarzy, a po kilku lub kilkunastu minutach kremu. Do cery ze skłonnością do wyprysków polecane są serum i krem z kwasem hialuronowym, ale i niacynamidem. Ten ostatni normalizuje produkcję sebum i wpływa na zdrową barierę hydrolipidową. Ostatnim elementem pielęgnacji powinno być zastosowanie kosmetyku, który zabezpieczy skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. W przypadku wykonywania makijażu należy stosować podkłady, które mają lekką formułę i nie zatykają porów, to samo tyczy się pudrów. W tym przypadku poleca się pudry ryżowe bądź mineralne.
Artykuł sponsorowany