Chcesz cieszyć się świątecznymi daniami bez ryzyka dodatkowych kilogramów? Jak najbardziej! Zadajmy sobie także inne pytanie – czy warto stresować się dietą redukcyjną, kiedy mamy czas na to, by odpocząć? Na pewno nie!
Poniżej znajdziesz pięć praktycznych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać równowagę – bez nadmiernych wyrzeczeń i ze zdrowym podejściem do świątecznej kuchni. Sprawdź, jak i co jeść w święta, żeby nie przytyć!
1. Święta to 3 dni, a nie cały tydzień
Zastanów się: czy naprawdę uważasz, iż jeden czy dwa dni lekkich odstępstw od zdrowych nawyków całkowicie zniweczy Twoją redukcję?
Nie. To jednak przedłużanie świątecznej uczty na cały tydzień może być głównym powodem dodatkowych kilogramów na wadze.
Warto zatem podejść do świąt racjonalnie: ciesz się wigilijną kolacją i dwoma kolejnymi dniami świąt, ale nie pozwól, by świąteczne jedzenie przeciągnęło się aż do Sylwestra. Bożonarodzeniowe dni to wyjątkowy czas, kiedy można pozwolić sobie na nieco większą swobodę w diecie, ale po nich dobrze jest wrócić do zdrowych nawyków.
Zalecenia dietetyczne nie wykluczają przyjemności z jedzenia. Samo świąteczne menu nie zniweczy Twojej diety, ale nadmierne przeciąganie okresu objadania się już może to zrobić – zwłaszcza, iż im dłużej trwa, tym trudniej jest wrócić nam do naszych dietetycznych postanowień.
2. Jak nie przytyć przez święta? Uważaj na podjadanie podczas gotowania
Przygotowania świąteczne wiążą się z ciągłym próbowaniem potraw. To niestety często kończy się nieświadomym podjadaniem. Choć trudno oprzeć się skosztowaniu świątecznych dań, to warto uświadomić sobie, iż może wiązać się ze spożyciem dodatkowych kalorii – które przez obfitość dań i długość czasu przygotowań świąt można liczyć choćby w setkach.
Co z tym zrobić? Absolutnie nie rezygnować z przyjemności świątecznego gotowania. Wyrób u siebie nawyk próbowania, a nie podjadania. Jak sobie to ułatwić? Zadbaj o dobrze zbilansowane „zwykłe” posiłki w ciągu dnia.
Jeśli nie masz czasu w przygotowywanie tradycyjnych dań i standardowych posiłków (jak przecież połączyć lepienie pierogów z robieniem jajecznicy?), możesz znacznie to sobie ułatwić. Pomyśl o diecie pudełkowej. Niektórzy wolą też odwrotną wersję – zamiast samodzielnie gotować wigilijne potrawy, zamawiają catering świąteczny – to jeszcze wygodniejsza i mniej czasochłonna opcja!
Smart
Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!
Sprawdź SzczegółySmart Wege
Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.
Sprawdź SzczegółyDaily
Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!
Sprawdź SzczegółyClassic
Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.
Sprawdź Szczegóły100% Vegan
Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.
Sprawdź SzczegółyVeggy
Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.
Sprawdź SzczegółyLight LG&DF
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!
Sprawdź SzczegółyProActive
Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!
Sprawdź SzczegółyKeto
Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Sprawdź SzczegółyKeto+
Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.
Sprawdź SzczegółyGlow Up
Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.
Sprawdź SzczegółyFoodie
Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników
Sprawdź Szczegóły3. Rób przerwy od jedzenia
Świąteczny stół pełen potraw często zachęca do sięgania po kolejne dokładki, choćby jeżeli nie czujesz już głodu.
Rób przerwy między posiłkami. Niech Twój układ pokarmowy dostanie od Ciebie w prezencie czas na trawienie, zanim dorzucisz kolejny kawałek sernika. Zamiast ciągle sięgać po kolejne dania, zdecyduj się, które potrawy faktycznie chcesz spróbować. Nałóż ich umiarkowane porcje na talerz i na tym poprzestań. Nie narzucaj na siebie presji – wybierz to, co naprawdę chcesz zjeść, nie zważaj na kalorie, ale postaraj się zachować zdrowy rozsądek.
Ciągłe dokładanie nie tylko może wpłynąć na naszą dietę redukcyjną (co w święta nie jest aż tak istotne), ale także przyprawić nas o ból brzucha i złe samopoczucie (a to już może zniszczyć atmosferę świąt).
4. Jak jeść w święta, żeby nie przytyć? Nawadniaj się
Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia wpływa na kontrolę apetytu i poprawia trawienie. Woda to najlepszy wybór, jednak w czasie świąt można sięgnąć także po inne napoje. Herbata, kawa, korzenne napary, a choćby kompot z suszu mogą być zdrowymi opcjami. Wybieraj napoje niesłodzone i unikaj napojów gazowanych, soków z dodatkiem cukru oraz alkoholu.
Nawodnienie wpływa na prawidłowe działanie całego organizmu. Często uczucie pragnienia mylimy z głodem, co skutkuje tym, iż sięgamy po przekąski, których wcale nie potrzebujemy.
5. Znajdź czas na ruch
Święta wcale nie muszą oznaczać całkowitego braku aktywności fizycznej. Nie musisz iść na siłownię ani podejmować wyczerpujących treningów. Prosty spacer po obiedzie z rodziną, zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu lub domowa gra w kalambury – każda forma ruchu sprawdzi się świetnie. Dodatkowa aktywność ułatwi trawienie i poprawi Wasz nastrój.
Choć nie chodzi o intensywne ćwiczenia, to choćby lekka aktywność pozwala zachować równowagę, poprawia metabolizm i sprawia, iż czas spędzony z bliskimi pozostało bardziej przyjemny.
Warto cieszyć się świętami i smacznymi potrawami, jednak z zachowaniem rozsądku. Proste nawyki pomogą Ci przeżyć święta bez wyrzutów sumienia i uczucia przejedzenia.
Bibliografia
- Napierała, M., & Majkowska, L. (2011). Święta, posty, wakacje i weekendy–ich wpływ na sposób odżywiania i zmianę masy ciała. Diabetologia Kliniczna, 12(5), 170-174.
- Garstka-Szychta, E. K. (2023). Przemiana i ciągłość kulturowa polskiej kuchni w ponowoczesnym świecie. Relacje między czasem wolnym a konsumpcją i stylem życia. Studia Humanistyczne AGH, 22(1), 87-105.
- Ołubiec-Opatowska, E., & Czarniecka-Skubina, E. (2017). Żywieniowe tradycje świąteczne–dawniej i współcześnie. Zeszyty Naukowe Uczelni Vistula, (54 (3) Turystyka III), 74-89.