Jak i czym zabezpieczyć meble ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi?

gardenhouse.pl 1 tydzień temu

Meble ogrodowe mogą służyć przez wiele lat, ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio użytkowane i przechowywane. Właśnie dlatego już w momencie zakupu trzeba rozważyć sposoby ich ochrony. Na szczęście zabezpieczenie kompletu wypoczynkowego nie wymaga zdobycia specjalistycznej wiedzy. Dzięki prostym sposobom wyposażenie ogrodowe zachowa swój pierwotny wygląd i funkcjonalność na lata.

Rozmieszczenie mebli ogrodowych

Najlepsze meble ogrodowe to takie, które są w stanie znieść niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pod tym względem sprzęty wykonane z materiałów syntetycznych oraz metalu górują nad drewnem. Jednak choćby najbardziej wytrzymałe tworzywo sztuczne nie jest odporne absolutnie na wszystko. Dlatego przy aranżacji ogrodu trzeba wziąć pod uwagę ustawienie stołu oraz krzeseł lub kanapy.

Jeśli jest to możliwe, meble ogrodowe należy trzymać pod dachem. Na zielonym terenie o większym metrażu warto postawić przenośny pawilon. Osoby, które chciałyby urządzić ogród bardziej stylowo, mogą zastanowić się nad wyborem trwałej konstrukcji, czyli drewnianej bądź murowanej altany.

W przypadku mebli stojących na tarasie dobrą metodą ochrony będzie markiza. Szczególnie warte uwagi są modele wyposażone w czujniki deszczu. Dzięki nim płachta będzie się rozwijać automatycznie. Takie rozwiązanie stanowi nieocenioną pomoc, gdy nikogo nie ma w domu.

Materiały do ochrony mebli ogrodowych

Meble ogrodowe na ogół wyjmuje się na wiosnę, a chowa jesienią. W międzyczasie bywają narażone na promieniowanie UV oraz deszcz i grad. Osoby, które nie mogą umieścić stołu i siedzeń pod dachem, powinny zaopatrzyć się w odpowiednie pokrowce. Dzięki nim można doraźnie, ale skutecznie ochronić cenne sprzęty przed powolnym niszczeniem.

Przy wyborze pokrowców na meble ogrodowe należy zwrócić uwagę kilka czynników. Materiał, który ochroni stół, krzesła i kanapy powinien być:

  • dokładnie dopasowany – dzięki czemu nie zostanie zdmuchnięty w trakcie silnego wiatru;
  • wyposażony w zamki i sznurki – aby jeszcze lepiej chronić meble w trakcie wichury;
  • śliski – co ułatwia ściekanie kropel, zapobiega wchłanianiu wilgoci oraz chroni pokrowiec przed zabrudzeniami.

Preparaty do ochrony mebli ogrodowych

Producenci mebli ogrodowych dokładają starań, aby ich wyroby były jak najbardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Stąd właśnie bierze się popularność syntetycznych surowców takich technorattan czy polywood. Tych materiałów, a także metalu, nie trzeba dodatkowo pielęgnować. Wystarczy przechowywać je pod dachem oraz chronić przy pomocy pokrowców.

Środki do pielęgnacji drewnianych mebli ogrodowych

Zupełnie inaczej należy postępować w przypadku mebli ogrodowych z drewna. Odbarwienia, odkształcenia i inne ślady zużycia z czasem się pojawią, jeżeli przedmiot nie będzie konserwowany. Do tego celu służą lakiery i oleje.

Pierwszy typ chemikaliów pozwala wyeksponować detale takie jak słoje drewna oraz nadaje meblowi ciepłej barwy. Z kolei olej pozwoli zachować naturalny wygląd ogrodowego sprzętu.

Drewniane meble ogrodowe wymagają impregnowania przynajmniej raz w roku. Zaleca się jednak częstszą konserwację. Sprzęty najlepiej zabezpieczyć na początku wiosny, a potem po zakończeniu sezonu wypoczynkowego na świeżym powietrzu.

Przechowywanie mebli ogrodowych

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych chłodów meble ogrodowe trzeba schować. Przed wstawieniem ich na kilka miesięcy w wybrane miejsce lepiej jeszcze upewnić się, czy pomieszczenie jest dostatecznie suche i ciepłe.

Wilgoć a stan mebli ogrodowych

Na początek trzeba zwrócić uwagę na poziom wilgoci. Nadmiar wody szkodzi sprzętom wykonanym z każdego materiału. Najbardziej narażone są przedmioty wykonane z nieocynkowanego metalu, ponieważ może pokryć je rdza.

Wpływ temperatury na meble ogrodowe

W pomieszczeniu nie powinno być mniej niż kilka stopni Celsjusza. jeżeli powietrze ochłodzi się do poziomu bliskiemu zamarzaniu wody, sprzęty wykonane z tworzyw sztucznych mogą zacząć pękać. Co ważne, ta prawidłowość w równym stopniu dotyczy tanich plastikowych przedmiotów, jak i droższych kompletów wypoczynkowych z polywood i technorattanu.

Ulokowanie pomieszczenia

Jeśli to możliwe, meble ogrodowe najlepiej przechowywać w osobnej, naziemnej komórce. W takim miejscu ryzyko pojawienia się wilgoci jest znacznie mniejsze niż w piwnicy. Gdy brakuje przestrzeni w ogrodzie, meble można wstawić do garażu. Przed przykryciem ich pokrowcami trzeba jeszcze upewnić się, iż całkowicie wyschły.

Proste jak… zabezpieczanie mebli ogrodowych

Ochrona mebli ogrodowych przed niepogodą nie jest trudna. Już same pokrowce pozwolą w dużym stopniu zapobiec ich niszczeniu. jeżeli do tego uda się je chować przed deszczem i słońcem pod dach, ryzyko ich uszkodzenia jeszcze bardziej maleje. Dzięki stosowaniu się do kilku prostych zasad jednorazowy zakup kompletu do wypoczynku na zielonym terenie starczy na wiele lat.

Idź do oryginalnego materiału