Jacek Janiszewski: Teraz społeczną odpowiedzialnością biznesu jest wspieranie zbrojeniówki

agencja-informacyjna.com 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Jacek Janiszewski odbierana nagrodę Ambasador Gospodarki 2018 dla Welconomy Forum in Torun


Agencja Informacyjna: Dr Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Welconomy in Toruń: – Dzisiaj nie jesteśmy w czasie powojennym, tylko praktycznie jesteśmy w czasie przedwojennym i trochę tak zwaną odpowiedzialność biznesu i ekologię musimy odstawić na bok.

Spis treści

Dr Jacek Janiszewski – rozmowa
Kim jest Jacek Janiszewski?
Czym jest Stowarzyszenie Integracja i Współpraca?
Kongres Welconomy Forum in Toruń 2024

Dr Jacek Janiszewski – rozmowa

Dr Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Welconomy in Toruń.

Co szczególnego kryje się pod hasłem tegorocznego “Welconomy Forum in Toruń” Polska Europa Świat – Era Zmian? Wszak zmiany ciągle zachodzą?

Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”: Myślę, iż w przeciągu ostatnich dwóch, trzech lat to nie są zmiany, które zawsze zachodziły. Ludzkość staje przed nowymi wyzwaniami. Pojawiają się ryzyka, które myśleliśmy, iż już nigdy nie zaistnieją, czyli COVID. Ryzyko, którego nikt nie zakładał przez wiele najbliższych lat, czyli wojna.


I to wojna, która dotyczy wszystkich krajów. To nie jest tylko wojna między Rosją a Ukrainą, ale to jest wojna pomiędzy światem niedemokratycznym i światem demokratycznym. Tyle, iż się dzieje na Ukrainie. Do tego dochodzi trzeci element, to znaczy sztuczna inteligencja, która widać, jak bardzo prężnie się rozpycha w tzw. środowisko ludzkości, ale nie wiemy do końca, w jakim kierunku i jak daleko rzeczywiście zmodyfikuje nasze życie.

Stąd wydawało mi się, iż zrobienie Wellconomy z takim tytułem Era Zmian będzie tylko pretekstem do tego, żeby politycy, przedsiębiorcy zaczęli zauważać, iż to jest szczególny czas w historii świata, w którym prawdopodobnie nasze kilka pokoleń funkcjonuje w przestrzeni, której dotychczas nie było i buduje przestrzeń, która będzie istniała przez następne setki lat. Więc myślę, iż właśnie dlatego te zmiany na Welconomy w roku 2024 warto było podkreślić.

Potrzeba było protestów rolników, by unijni decydenci zaczęli korygować Zielony Ład. O czym to świadczy?

Jacek Janiszewski: Unia Europejska w swoim funkcjonowaniu od przymierza węgla i stali poprzez EWG skostniała. Niewątpliwie komisarze, urzędnicy spotykają się i trochę jak rodzice, którzy się nie spotykają z dziećmi, zaczęła popełniać błędy. Wydaje mi się, iż Zielony Ład, który rzadko kto wie, ma 1240 ileś tam stron i na pewno nikt dobrze tego nie przeczytał, jest pewną koncepcją na dziesiątki lat do przodu i wydaje mi się, iż to jest akurat dobre. I protestowanie przeciwko Zielonemu Ładowi jako takiemu, którego się nie zna, też nie jest słuszne.

Niemniej, gdyby komisarze Unii Europejskiej, czyli Komisja Europejska podjęła takie decyzje, ale na zasadzie zachęt, a nie nakazów, to wydaje mi się, iż tych protestów by nie było, bo rolnicy spokojnie przez kilkanaście, może kilkadziesiąt lat by się przygotowywali do wytycznych, których na tych tysiąc dwieście ileś stronach jest napisane. I jakby zauważyli, iż to jest dla nich interes, iż lepiej na tym choćby wyjdą, mniej się napracują, a lepiej zarobią w imię wielkiego ekologicznego świata, to nie wierzę, żeby tak się nie stało, iż oni się do tego dostosowują. A tutaj jest nakaz w krótkim czasie i jeszcze twoim kosztem. To z jakiej racji rolnik ma się zgodzić?

Dr Jacek Janiszewski.

Czy w Europie pogłębiają się integracja i współpraca, czy też zachodzą odwrotne procesy?

Jacek Janiszewski: Moim zdaniem zachodziły odwrotne procesy i bardzo intensywnie, ale dla innych Pan Bóg, dla innych świat spowodował, iż pojawił się COVID, w którym świat musiał ze sobą zacząć rozmawiać. Mamy wojnę.

Kiedyś, gdybyśmy mówili o tym, iż trzeba się zbroić, to oczywiście nikt by tego nie zrobił. A przecież takie próby były, iż wspólna polityka europejska to nie tylko rolna, ale także energetyczna, zbrojeniowa. A dzisiaj te trzy elementy, które są podstawą funkcjonowania państwa, czyli obronność, energetyka i żywność, stają się pewnymi wyzwaniami już nie tylko dla komisarza europejskiego, tylko dla całych społeczeństw w Europie.

Sądzę, iż o ile zagubiliśmy się przez ostatnie dziesiątki lat w atmosferze, iż będziemy prostować tego przysłowiowego banana, o tyle teraz zaczynamy funkcjonować troszkę lepiej. Ale jeszcze nie jestem z punktu widzenia szarego człowieka, obywatela Europy z tego zadowolony. Absolutnie ten surdut nieomylności musi być zdjęty i chęć do konsultacji z przeciętnym obywatelem Europy musi być wprowadzona większa.

Czy odpowiedzialne społecznie firmy powinny teraz działać na rzecz obronności? Na przykład wzmacniając obronę cywilną?

Dr Jacek Janiszewski: Społeczna odpowiedzialność biznesu to przecież jest zjawisko, które dosyć dobrze zostało zauważone od jakiegoś czasu i wydaje mi się, iż każda przyzwoita firma wydawała pieniądze na społeczną odpowiedzialność biznesu także w kategoriach ekologicznych. Dzisiaj nie jesteśmy w czasie powojennym, tylko praktycznie jesteśmy w czasie przedwojennym i trochę tak zwaną odpowiedzialność biznesu i ekologię musimy odstawić na bok.

Teraz odpowiedzialnością jest wspieranie zbrojeniówki, teraz odpowiedzialnością jest wspieranie edukacji, teraz jest odpowiedzialnością wspieranie produkcji żywności i teraz jest odpowiedzialnością wspieranie energetyki polskiej i też europejskiej.

I to jest dla mnie dzisiaj społeczna odpowiedzialność biznesu.

Tegoroczne Welconomy ma rekordową liczbę uczestników. Co wpłynęło na ten sukces?

Jacek Janiszewski: Wydaje mi się, iż tutaj nam trochę pomógł zeszły rok, jednak odwiedził Welconomy premier. Nieważne czy się komuś podoba, czy nie podoba, to jednak podnosi rangę konferencji. Chociaż premierów już mieliśmy, ale to było w ostatnim czasie, czyli w zeszłym roku.

Do tego zmiana rządu, gdzie szczególnie średni i mały biznes jest ciekaw, jak szczególnie wiceministrowie widzą perspektywę rozwoju w danej dziedzinie. No i myślę też, iż nasz projekt, który prowadzimy od trzech lat, iż współorganizatorami, czy też inspiratorami tematów omawianych u Welconomy są fajni, bardzo aktywni ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego, których my nazywamy wolontariuszami. Bo tak rzeczywiście jest, iż ich niecierpliwość i chęć tworzenia jest elementem który wypełnia strategię Welconomy. Coraz więcej tematów nie jest wykreowanych przeze mnie czy naszych współpracowników, tylko przez przeciętnych ludzi, którzy są ciekawi nowego świata.
Myślę, iż tą metodą dotarliśmy do tych ludzi właśnie przysłowiowych “Kowalskich”: mądrych, bardzo pracowitych, ciekawych świata, iż to jest dla nich, nie tylko dla tych, którzy tu przyjeżdżają.

Dziękujemy za rozmowę.

Kim jest Jacek Janiszewski?

Jacek Janiszewski jest absolwentem Wydziału Zootechniki Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy i doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Był Ministrem Rolnictwa w rządzie Jerzego Buska i posłem na Sejm Rzeczpospolitej III kadencji. Prowadzi wykłady na uczelniach wyższych, m.in. w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

Jacek Janiszewski jest założycielem i przewodniczącym rady programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”. Od 1994 organizuje jeden z największych kongresów społeczno-gospodarczych w Polsce, odbywającego się początkowo w Międzyzdrojach i Ciechocinku, a następnie w Toruniu pod nazwą Welconomy Forum in Torun Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii gospodarka), a w 2018 roku został wyróżniony tytułem Ambasador Gospodarki przez Instytut Biznesu.

Czym jest Stowarzyszenie Integracja i Współpraca?

Stowarzyszenie Integracja i kooperacja w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Kongres Welconomy Forum in Toruń 2024

Kongres Welconomy Forum in Toruń to miejsce spotkań polityków, biznesmenów, samorządowców, dziennikarzy, ludzi kultury i nauki. Każdego roku, w wydarzeniu, w ciągu dwóch dni, bierze udział ponad 1.000 gości z Polski i zagranicy, w tym ponad 300 prelegentów i blisko 100 dziennikarzy. Wiele osób obserwuje też wydarzenie online.

Partner Strategiczny Welconomy Forum In Toruń: Województwo Kujawsko-Pomorskie. Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

AI, Gospodarka, /AIN/ 12.02.2024

Idź do oryginalnego materiału