Często korzystamy z telefonów w podróży, jako pasażerowie samochodów, autobusów, pociągów czy samolotów. jeżeli korzystamy wtedy z naszego iPhone’a, niezależnie czy oglądamy wideo, przewijamy zdjęcia czy scrollujemy Mastodona, to może to powodować u nas chorobę lokomocyjną – mdłości, suchość w ustach, bóle głowy i/lub oczu, odruchy wymiotne i więcej. iOS 18 ma na to jednak rozwiązanie.
Wystarczy wejść do Ustawień → Dostępność → Ruch i włączyć lub przełączyć w tryb Automatyczny funkcję Wizualizacja ruchu pojazdu. To spowoduje pojawienie się na ekranie takich półprzeźroczystych kropek, które dzięki żyroskopowi i akcelerometrowi w telefonie, przemieszczają się po ekranie tak, aby nasze ciało wiedziało, co się z nami dzieje. Jak np. samochód, którym się poruszamy, przyspiesza, a my siedzimy w kierunku maski auta, to kropki będą „spadały” na ekranie. Podczas hamowania będą z kolei przesuwały się do góry ekranu. Chodzi w każdym razie o to, abyśmy wiedzieli co się z nami dzieje, pomimo iż nie patrzymy przez okno na ruchomy świat zewnętrzny.
Zapraszam do obejrzenia wideo na ten temat. Ta funkcja, jak na razie, pomogła 100% osób mi znanych, które miały chorobę lokomocyjną wywoływaną patrzeniem się na ekran telefona podczas przemieszczania się pojazdami, głównie samochodami, czasami autobusami. Dajcie koniecznie znać w komentarzach pod wideo czy i Wam pomogło.
Mam też prośbę – jak znacie kogoś, kto ma taki problem, to pokażcie mu to wideo. Ostatnio dowiedziałem się, iż mało osób o tym wie, a to tak ogromnie zwiększa komfort życia.
Jeśli artykuł iOS 18 ma rozwiązanie na chorobę lokomocyjną od gapienia się w ekran naszych iPhone’ów nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.