Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5 proc. – podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Jak podaje GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły rok do roku o 4,9 proc., a nośników energii – o 11,5 proc. jeżeli chodzi o kategorię: „Paliwa do prywatnych środków transportu” – ceny są na tym samym poziomie co w ubiegłym roku.
Najbardziej zauważalny wzrost dotyczy nośników energii, gdzie odnotowano skok o 11,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W kategorii żywności i napojów bezalkoholowych wzrost wyniósł 4,9 proc. rok do roku, natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu ustabilizowały się, wykazując zerową zmianę w ujęciu rocznym.
Największy wpływ na obecny poziom inflacji mają znaczące podwyżki cen energii. „Wysokie tempo wzrostu związane jest głównie z podwyżkami rachunków za energię — ich ceny są o 11,5 proc. większe niż rok temu” — wyjaśnia Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).