Idź do apteki i kup za 10 złotych. Zapomnisz o suchej skórze zimą

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123rf.com /INTERIA.PL


Zimny wiatr, suche powietrze i mróz potrafią zamienić naszą skórę w istną pustynię. Istnieje jednak tajemniczy składnik, który za niewielką kwotę może zrewolucjonizować twoją zimową pielęgnację. To naturalne rozwiązanie, które zdobyło uznanie dermatologów i entuzjastów ekologicznych kosmetyków. Kosztuje zaledwie 10 złotych i można dostać ją praktycznie w każdej aptece.

Lanolina, bo o niej mowa, ma długą historię, sięgającą starożytnego Egiptu, gdzie była stosowana do ochrony skóry przed pustynnym słońcem. W XIX wieku zaczęto używać jej jako bazy do maści medycznych, ze względu na jej adekwatności nawilżające i regenerujące. Dziś lanolina znajduje szerokie zastosowanie w nowoczesnych kosmetykach, takich jak kremy, pomadki czy odżywki do włosów.

Lanolina – czym jest i jakie ma adekwatności?

Lanolina to naturalny wosk, który pochodzi z owczej wełny. To substancja, którą wytwarzają owce, by chronić swoją skórę przed deszczem, zimnem i wiatrem. Na naszą skóry działa podobnie - nawilża, zmiękcza i zabezpiecza przed utratą wilgoci. Z chemicznego punktu widzenia lanolina to mieszanina estrów, alkoholi i kwasów tłuszczowych. Dzięki temu przypomina lipidy obecne w naszej skórze, co czyni ją wyjątkowo dobrze tolerowaną choćby przez wrażliwe osoby.

Zimą skóra traci więcej wilgoci niż w innych porach roku. Ogrzewanie, chłód i niska wilgotność powietrza osłabiają jej naturalną barierę ochronną. Lanolina potrafi wnikać w warstwę rogową naskórka, tworząc na powierzchni ochronną warstwę okluzyjną. Działa jak niewidzialny płaszcz, który zapobiega odparowywaniu wody.

Kiedy i jak należy stosować lanolinę?

Nawilżające i zmiękczające adekwatności lanoliny sprawiają, iż jest niezastąpiona w walce z przesuszeniem, łuszczeniem i utratą elastyczności skóry. To również doskonała pomoc dla osób cierpiących na egzemę lub atopowe zapalenie skóry, ponieważ skutecznie łagodzi podrażnienia i przywraca skórze komfort. Lanolina świetnie radzi sobie z pękającymi piętami, regenerując zgrubiałe i popękane miejsca. Sprawdzi się również jako intensywnie regenerujący balsam na spierzchnięte usta. choćby podrażniona skóra wokół nosa, doskwierająca nam podczas przeziębień czy kataru, może zyskać ukojenie dzięki jej ochronnym adekwatnościom.

Zobacz również: Maseczka z banana rozświetli twarz i wygładzi zmarszczki. Prosty przepis

Aplikacja lanoliny jest niezwykle prosta, a efekty są widoczne już po kilku zastosowaniach. Na suche dłonie wystarczy nałożyć cienką warstwę tego wosku przed snem i założyć bawełniane rękawiczki. W przypadku popękanych pięt zaaplikuj lanolinę na oczyszczoną skórę stóp, a następnie nałóż skarpetki, aby wzmocnić jej działanie zmiękczające. W przypadku spierzchniętych ust można nakładać ją regularnie zamiast balsamu ochronnego. Suche łokcie i kolana również odzyskają miękkość i gładkość dzięki niewielkiej ilości lanoliny.

Jej naturalne adekwatności ochronne oraz skuteczność w regeneracji skóry sprawiają, iż lanolina stanowi ona niedrogie i efektywne rozwiązanie wielu problemów skórnych. Poprawia kondycję skóry, i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, tworząc barierę, która pozwala zachować odpowiedni poziom nawilżenia.

Czy lanolina nadaje się do każdego rodzaju skóry?

Osoby z cerą tłustą i trądzikową mogą korzystać z lanoliny, ale w sposób umiarkowany. W dużych ilościach lanolina może działać komedogennie, czyli zatykać pory, tym samym prowadząc do powstawania niedoskonałości.

Możemy uniknąć tego efektu, stosować ją punktowo na przesuszone miejsca, czyli usta, łokcie czy okolice nosa, zamiast aplikować na całą twarz. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór lanoliny o lekkiej konsystencji lub połączenie jej z niekomedogennymi składnikami. Warto również zaznaczyć, iż osoby z uczuleniem na wełnę nie powinny w ogóle jej stosować.

Jak wybrać odpowiednią lanolinę?

Lanolina, którą możemy spotkać w większości aptek występuje w dwóch głównych wariantach - czystej lanoliny farmaceutycznej oraz produktów z jej dodatkiem, takich jak kremy czy balsamy. Najlepiej wybierać lanolinę o wysokiej czystości, oznaczoną jako "hipoalergiczna", która minimalizuje ryzyko podrażnień i sprawdzi się choćby przy wrażliwej skórze. Czysta lanolina jest gęsta, tłusta i bardzo wydajna, dlatego już niewielka ilość wystarcza, aby skutecznie nawilżyć i zregenerować skórę. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na skład - im mniej dodatkowych substancji, tym lepiej, szczególnie dla osób z problemami skórnymi.

Cena słoiczka czystej lanoliny farmaceutycznej to około 10-15 złotych, co czyni ją niedrogim, a jednocześnie skutecznym kosmetykiem. Produkty z domieszką lanoliny są wygodniejsze w aplikacji, ale ich działanie zależy od stężenia tego składnika. jeżeli wolisz ekologiczne rozwiązania, możesz skorzystać z organicznych wersji lanoliny. Ostateczny wybór zależy od naszych potrzeb - czysta lanolina zapewni intensywną regenerację, a wzbogacone formuły mogą być praktyczniejsze na co dzień.

Zobacz też:

Nie wiesz, co kupić partnerowi na święta? Skorzystaj z gotowej ściągi

To imię noszą tylko 23 Polki, a we Francji jest hitem. Kojarzy się z najpiękniejszym uczuciem

Stosuj zimą zamiast balsamu. Wygładzisz skórę i zabezpieczysz ją przed chłodem

Idź do oryginalnego materiału