Podroby robią furorę, ale nie w Polsce. Wiele osób krzywi się na widok wątróbki czy flaczków, o sercach nie wspominając. Trzeba jednak podkreślić, iż odpowiednio przygotowane i dobrze doprawione podbijają podniebienia smakoszy na całym świecie. Wystarczy potraktować je z pomysłem. Bazą doskonałego, kremowego gulaszu będą serca drobiowe. Zobacz, co można z nich wyczarować.
Podroby to jadalne narządy wewnętrzne i niektóre części ciała zwierząt. Zalicza się do nich m.in. wątróbkę, nerki zwane cynaderkami, flaki, mózgi i serca, jak również żołądki czy płuca. Najczęściej jada się narządy pochodzące od świń, kur, kaczek, krów i jagniąt. Walory kulinarne podrobów doceniane są w kuchniach regionalnych wielu krajów, m.in.: we Włoszech (wspaniałe toskańskie lampredotto) czy Francji (niebotycznie drogi i kontrowersyjny pasztet strasburski, inaczej foie gras).
Które podroby są najzdrowsze?
Najwyższą wartością odżywczą charakteryzują się: wątroba, mózg, nerki, ozory, serca i płuca. Nie od dziś wiadomo, iż są bogate w pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne.
W porównaniu z innym mięsem serca drobiowe charakteryzują się sporą zawartością żelaza, fosforu, cynku i cholesterolu. Zawierają też biało i wapń. Ponadto, nie są zbyt kaloryczne – 100 gramów serc drobiowych zawiera 149 kcal, 1 gram węglowodanów oraz 16 gramów białka.
Podroby, w tym serca drobiowe, świetnie sprawdzają się w gulaszach – Pyszności; Fot. Adobe Stock
Przepis z wykorzystaniem serc drobiowych
Serca drobiowe kosztują od 10 do 15 zł za kilogram, są więc tańsze od np. popularnej piersi z kurczaka. Można je przygotować na wiele różnych sposobów: w sosach koperkowym, pomidorowym czy grzybowym. Ponadto, wspaniale komponują się z warzywami oraz kaszami, makaronami czy ryżem. Ważne, by przed gotowaniem odciąć od serc drobiowych żyły, tętnice i tłuszcz. Następnie należy pokroić je na pół i dokładnie wypłukać.
Delikatny gulasz z serc drobiowych w sosie śmietanowym
Składniki:
- 1 kg serc drobiowych
- 1 cebula
- 2 liście laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- 2 ząbki czosnku
- mąka do zagęszczenia sosu
- łyżka masła
- 150 ml śmietany 12 lub 18 %
- sól, pieprz, majeranek do smaku
Przygotowanie:
- Na rozgrzany na patelni olej wrzucamy serduszka tak, by były między nimi odstępy, wtedy ładnie się zarumienią (jeśli będzie ich za dużo, zaczną się gotować).
- Kiedy serduszka będą już lekko zarumienione, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę.
- Kiedy cebula zmięknie, dodajemy łyżkę stołową mąki, łyżkę masła, szczyptę soli i majeranek. Całość mieszamy i podsmażamy ok. 3 minuty.
- Następnie dodajemy drobno posiekany czosnek. Chwilę podsmażamy i dolewamy tyle wody, by przykryła serduszka.
- Dorzucamy liście laurowe i ziele angielskie. Przykrywamy całość i dusimy ok. 30 minut na małym ogniu (serduszka są gotowe, kiedy bez problemu możemy wbić w nie widelec).
- Po ok. 30 minutach dodajemy do gulaszu łyżkę masła i śmietanę. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Zobacz również przepis na wielkanocny pasztet według Magdy Gessler: