Grzegorz Braun – polityk partii Konfederacja – w wywiadzie dla portalu „Korso.pl” powiedział, iż homoseksualiści żyją krócej. Użył przy tym słowa „zboczeńcy”, jednak z kontekstu wypowiedzi jednoznacznie wynika, iż chodzi o osoby homoseksualne. Zarówno stwierdzenie, iż homoseksualiści żyją krócej, jak i iż homoseksualizm jest zboczeniem (parafilią seksualną lub fetyszem) to naukowe, medyczne i biologiczne bzdury, niezgodne ze stanem faktycznym. Za wypowiedź tę Grzegorz Braun otrzymuje nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2023.
Strona „To Tylko Teoria” i Biologiczna Bzdura Roku istnieją w dużej mierze dzięki wsparciu Patronów i Patronek. jeżeli chcesz wesprzeć moją działalność, możesz to zrobić na moim profilu Patronite.

Czas życia osób homoseksualnych
Nigdy nie udowodniono hipotezy, iż osoby homoseksualne żyją krócej niż osoby heteroseksualne, ani tym bardziej, by miało to wynikać z homoseksualności. Tymczasowo, podczas epidemii HIV/AIDS pod koniec XX wieku, faktycznie odnotowano krótszą średnią długość życia gejów, niemniej był to czynnik demograficzny i historyczny, a nie stricte odnoszący się do orientacji homoseksualnej seksualnej. Istnieją badania (ze Szwecji) sugerujące, iż biseksualne kobiety i biseksualni mężczyźni żyją krócej od osób homoseksualnych i heteroseksualnych, natomiast różnic między homo- i heteroseksualistami nie zauważono.
Co ciekawe, badania przeprowadzone w Danii wykazały, iż legalizacja małżeństw jednopłciowych potencjalnie przyczyniła się do wydłużenia średniej długości życia gejów i lesbijek. Mechanizmy tej obserwacji mogą wynikać zarówno ze związku przyczynowo-skutkowego, jak i koincydencji, czyli zbiegu okoliczności. Po pierwsze, wejście w związek małżeński statystycznie wiąże się ze stabilizacją życiową, co przekłada się na zdrowsze codzienne nawyki, posiadanie fundamentalnego oparcia emocjonalnego w partnerze, jak i na brak kolejnych partnerów seksualnych, a tym samym eliminację głównego ryzyka wielu chorób. Po drugie, czas przeprowadzenia duńskiego badania zbiegł się z okresem upowszechnienia terapii na AIDS.
Homoseksualizm to nie parafilia seksualna
„Zboczenie” to potoczne określenie na parafilię seksualną bądź fetysz, dawniej zwane w medycynie i psychologii „dewiacjami seksualnymi”. Parafilie seksualne polegają na odczuwaniu podniecenia seksualnego głównie lub wyłącznie wobec specyficznych przedmiotów, sytuacji czy ucharakteryzowanych osób. Są nieprzystosowawcze, związane z zaburzeniem popędu seksualnego, często również popędu przywiązania. Zwykle przynoszą też szkodę osobom, które je mają, lub ich najbliższemu otoczeniu, i rzadko są izolowane – towarzyszą im zaburzenia psychiczne, np. zaburzenia osobowości.
Bądź na biężaco!
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowych treściach na stronie totylkoteoria.pl
Osoby z parafiliami seksualnymi podniecają się więc nie drugim człowiekiem i kontaktem z nim, tylko elementami jego ciała czy ubioru, a oprócz tego mogą odczuwać popęd do np. zwierząt, drzew, przebierania się w specyficzne stroje, zadawania drugiej osobie bólu, obnażania się itp. Do parafilii seksualnych należą m. in. zoofilia, transwestytyzm (nie mylić z transseksualizmem, który nie jest parafilią), dendrofilia, ekshibicjonizm, pedofilia i efebofilia (pociąg do osób na granicy dojrzałości, o niemal dziecięcej urodzie, ale już z cechami dojrzewania płciowego), ocieractwo, podofilia (fetyszyzm stóp), masochizm seksualny, sadyzm seksualny. Parafilie seksualne mogą występować u osób hetero-, bi- i homoseksualnych.
„Homoseksualizm jest orientacją seksualną, która definiuje, do której płci czuje się pociąg seksualny i emocjonalny – przeciwnej, tej samej, lub do obu. Jako taki współcześnie nie jest uznawany za zaburzenie psychiczne, choć w przeszłości było inaczej” – komentuje Milena Karlińska-Nehrebecka, która jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutką, wykładowcą psychoterapii, dyrektorem Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej i prezeską Polskiej Federacji Psychoterapii. „Z kolei parafilie, niegdyś nazywane „zboczeniami” lub „dewiacjami”, stanowią zaburzenia psychiczno-seksualne, czyli zakłócenia poznania, emocjonalności lub zachowania. Prowadzą do cierpienia, upośledzenia funkcjonowania lub zagrożenia utratą wolności. Utrudniają lub uniemożliwiają odczuwanie autentycznej więzi romantycznej i seksualnej z drugim człowiekiem. Wynikają z zaburzeń kształtowania osobowości, wzorców poznawczych, seksualności i emocjonalności” – dodaje.

„Badania sugerują, iż osoby homoseksualne częściej niż heteroseksualne przejawiają niektóre zaburzenia psychiczne, i ich poziom się zasadniczo nie zmienia, pomimo wzrostu akceptacji społecznej dla orientacji homoseksualnej” – kontynuuje Karlińska-Nehrebecka. Nie wiadomo, dlaczego tak jest. Potencjalna przyczyna to tzw. stres mniejszościowy. Polega on tu głównie na tym, iż w okresie dojrzewania wchodzimy w relacje romantyczne, wyzbywając się na zawsze wczesnych, dziecięcych wzorców myślenia, emocjonalności i zachowania. Tym przemianom psychicznym towarzyszy również znacząca przebudowa neurobiologiczna – zmiany połączeń neuronalnych czy mielinizacja neuronów. Osobom homoseksualnym o wiele trudniej jest normalnie randkować, zwłaszcza w młodym wieku, przez co rzadziej przechodzą ten proces w pełni, co może skutkować utrwaleniem się cech zaburzeń osobowości czy mieszaniem się wyłaniającego się popędu seksualnego z dziecięcymi fantazjami.
Ekspertka dodaje na koniec, iż „parafilie ogólnie częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. Przy czym mogą wystąpić zarówno u mężczyzn homoseksualnych jak i heteroseksualnych. I tak przykładowo pedofil może być zarówno heteroseksualny jak i homoseksualny. Zatem błędem jest utożsamianie parafilii, które są zaburzeniami, z orientacją seksualną, która zaburzeniem nie jest”.
Głosowanie na Biologiczną Bzdurę Roku rozpocznie się już wkrótce, po prezentacji wszystkich nominacji. Konkurs ma na celu promowanie wiedzy z zakresu szeroko pojętych nauk przyrodniczych,
Plebiscyt Biologiczna Bzdura Roku organizowany jest także dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Szczególne podziękowania dla najhojniejszych osób, a są to: Marcin, Grzegorz, Marcin, Małgorzata, Armen, Łukasz, Kacper, Mariusz, Miłosz, Agnieszka, Magdalena, Tomasz, Paweł, Katarzyna, Jacek, Andrzej, Marek, Adam, Radosław, Daniel, Wojciech, Michał.
Literatura
Robert S. Hogg i wsp.. „Gay life expectancy revisited”. International journal of epidemiology, 2001.
Henrik Brønnum-Hansen i wsp. „Mortality among men and women in same-sex marriage: a national cohort study of 8333 Danes”. American Journal of Public Health. 2009.
Martin Lindström i wsp. „Sexual orientation and all-cause mortality: A population-based prospective cohort study in southern Sweden”. Public Health in Practice, 2020.
Jacob Simonsen i wsp. „Marriage, cohabitation and mortality in Denmark: national cohort study of 6.5 million persons followed for up to three decades (1982–2011)”. International Journal of Epidemiology, 2013.
Zbigniew Lew-Starowicz i wsp. „Seksuologia”. PZWL, 2020.