W historii Gruzji nie znamy podobnego przypadku, gdy prezydent został wybrany nie w wyniku bezpośredniego głosowania, ale przez kolegium elektorskie. 224 osoby z 300-członkowego kolegium elektorskiego wybrały Micheila Kawelaszwilego, lidera ruchu Siła Narodu, jako nowego szefa państwa. To wydarzenie wstrząsnęło politycznym krajobrazem Gruzji i wywołało falę protestów w całym kraju.
Kryzys demokratyczny
Wybór Kawelaszwilego na prezydenta jest kontrowersyjny, bowiem nie został on wyłoniony w wyborach bezpośrednich. Co więcej, opozycja nie uznaje wyników październikowych wyborów parlamentarnych, które wygrało Gruzińskie Marzenie. Protesty, które realizowane są od 28 listopada, są wyrazem niezadowolenia społeczeństwa z polityki rządu i jego decyzji o zawieszeniu rozmów o wstąpieniu do Unii Europejskiej do 2028 roku.
Protesty w centrum Tbilisi
Od świtu demonstranci zgromadzili się przed budynkiem parlamentu, domagając się odejścia rządu i przeprowadzenia nowych wyborów. Protesty są pokojowe, ale policja jest gotowa do użycia siły. Według relacji, demonstranci otrzymali okulary techniczne, kaski, maski oraz płaszcze przeciwdeszczowe na wypadek pacyfikacji.
Kawelaszwili: polityk zwiążany z Gruzińskim Marzeniem
53-letni Kawelaszwili to polityk związany z Gruzińskim Marzeniem, partią rządzącą w Gruzji. Był również reprezentantem Gruzji w piłce nożnej i grał w klubach angielskiej Premier League. Jego kandydatura została ogłoszona przez honorowego przewodniczącego Gruzińskiego Marzenia, oligarchę Bidzinę Iwaniszwilliego.
Sytuacja w Gruzji
Gruzja od miesięcy znajduje się w kryzysie politycznym. Opozycja nie uznaje wyników wyborów parlamentarnych, a partie opozycyjne domagają się nowych wyborów. Protesty są wyrazem niezadowolenia społeczeństwa z polityki rządu i jego decyzji o zawieszeniu rozmów o wstąpieniu do Unii Europejskiej do 2028 roku.
Wyniki wyborów
Według danych, w kolegium elektorskim 211 miejsc elektorskich należy do przedstawicieli Gruzińskiego Marzenia, 69 do reprezentantów partii opozycyjnych, a 20 do przedstawicieli Zgromadzenia Ludowego Abchazji.
Inauguracja nowego prezydenta
Inauguracja nowego szefa państwa zaplanowana jest na 29 grudnia. Czy Micheil Kawelaszwili będzie w stanie zjednoczyć Gruzję i wyjść z kryzysu politycznego? Czas pokaże.
Statystyki protestów
* od 28 listopada demonstranci biorą udział w antyrządowych protestach organizowanych w całym kraju
* ponad 430 osób zatrzymanych przez policję podczas protestów
* protesty są oddolną inicjatywą społeczną, manifestacje realizowane są bez przemówień
Źródła:
* Echo Kawkaza (filia Radia Swoboda)
* MSW Gruzji
* Portal informacyjny Gruzińskiego Marzenia