Wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością wymiany gotówki. Jak płacić za granicą, by było wygodnie i bezpiecznie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zagranicznych transakcjach.
Podróże zagraniczne pozwalają oderwać się od codzienności i poznawać świat oraz inne kultury. Aby wyciągnąć z nich jak najwięcej, trzeba jednak zawczasu pomyśleć o sprawach przyziemnych, ale kluczowych dla powodzenia wyprawy. Jedną z nich są pieniądze. Podpowiadamy, jak płacić za granicą, by na tym nie stracić.
Jak można płacić za granicą?
Wiele osób za podstawowy środek płatniczy wciąż uważa gotówkę. Oczywiście trzeba mieć przy sobie choć niewielką kwotę, by móc zapłacić w miejscach, gdzie nie ma terminali, np. na targowiskach czy w taksówkach. Gdzie najkorzystniej wymienić pieniądze? Najłatwiej ocenić to, porównując spread, czyli różnicę w cenie skupu i sprzedaży danej waluty. W kantorach internetowych różnica wynosi zwykle 3-4 grosze, w kantorach stacjonarnych 9-12 groszy, a w bankach 20-40 groszy. jeżeli zdecydujesz się na wymianę pieniędzy w sieci, będziesz musiał przelać do kantoru wybraną kwotę, a następnie będziesz mógł wypłacić zakupioną walutę w banku. Gotówka nie jest jednak jedyną dostępną opcją. Za granicą możesz płacić również kartami: złotówkową, walutową, wielowalutową oraz kredytową (o zasadach ich używania opowiemy za chwilę). Kolejną opcją jest korzystanie z aplikacji umożliwiających transakcje bezgotówkowe, np. Apple Pay czy Google Pay.
Jak płacić za granicą? Fot. Freepik
Jak korzystać z kart płatniczych za granicą?
Wyjeżdżając za granicę, nie musisz zabierać ze sobą całej wymienionej gotówki i trzymać jej w różnych skrytkach w obawie przed złodziejami. Masz kilka opcji wykorzystania kart płatniczych.
- Karta złotówkowa nie jest najkorzystniejszą opcją, ale możesz płacić nią za granicą. Transakcje zostaną przewalutowane, ale przy okazji bank pobierze prowizję. Może ona sięgać 4 proc. wartości płatności (w złotówkach). Również wypłacanie pieniędzy z bankomatu wiąże się z prowizją wynoszącą ok. 3 proc. lub naliczaną ryczałtowo.
- Karta walutowa lub wielowalutowa to o wiele lepszy wybór. Aby z niej korzystać, musisz tylko założyć konto walutowe lub wielowalutowe (to drugie jest dobrą opcją dla osób odbywających podróże do krajów, w których obowiązują różne waluty). Zasilenie konta jest możliwe poprzez przelanie pieniędzy ze swojego rachunku w złotówkach, a także przez wpłacenie w banku waluty kupionej w kantorze.
- Karta kredytowa nie jest najlepszym wyborem. Powinno stosować się ją tylko w sytuacjach awaryjnych. Każda transakcja wiąże się z wysoką prowizją. W większości przypadków bank zaczyna też natychmiast naliczać duże odsetki od zaciągniętego długu.
Jak płacić za granicą, żeby nie stracić?
Aby nie stracić na płatnościach dokonywanych w czasie zagranicznych wakacji, powinieneś trzymać się kilku zasad.
- Zabierz niewielką ilość gotówki. Trzymaj ją podzieloną w kilku skrytkach.
- Wyrób kartę walutową lub wielowalutową i posługuj się nią w podróży.
- Kart złotówkowej i kredytowej używaj tylko w sytuacjach awaryjnych. Przed wyjazdem dowiedz się, jakie opłaty pobierze za to bank.