Góra Witosza to niewielkie wzniesienie położone między Jelenią Górą a Karpaczem. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania to miejsce. Na szczyt Góry Witosza prowadzą wykute w skale schody, a po drodze czekają na nas fascynujące jaskinie, komory i wąskie skalne korytarze, które dodają tajemniczości temu wyjątkowemu miejscu.


Góra Witosza ma długą historię – jest popularnym miejscem turystycznym od ponad 200 lat. Już na początku XIX wieku była odwiedzana przez arystokrację. Góra ta kryje w sobie wiele tajemnic. W XVIII wieku była miejscem zamieszkania proroka – pustelnika, a w XVIII wieku w górze wydrążono tunel, w którym przechowywano… piwo i lód.


Góra Witosza – gdzie się znajduje?
Góra Witosza wznosi się na wysokość 484 m n.p.m., co sprawia, iż jest drugim pod względem wysokości wzniesieniem we Wzgórzach Łomnickich. Wyższe od niej jest tylko wzgórze Grodno, na którym znajduje się Zamek Księcia Henryka. Wzgórza Łomnickie to niewielkie pasmo górskie, które rozciąga się od Sosnówki aż po Jelenią Górę. Ze szczytów tych wzniesień rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze i Góry Izerskie. Góra Witosza znajduje się tuż obok Staniszowa, wznosząc się bezpośrednio nad tę miejscowość. jeżeli zdecydujemy się wyruszyć na szczyt z Staniszowa, to dotrzemy na niego w zaledwie 15-20 minut. Jednak, po co się tak śpieszyć, gdy po drodze czeka mnóstwo wspaniałych atrakcji?

Jak dotrzeć na Górę Witosza?
Do Staniszowa można dotrzeć samochodem zarówno z Jeleniej Góry, jak i z Karpacza w kilkanaście minut. Parking znajduje się przy samym wyjściu na szlak – 2 miejsca parkingowe znajdują się przy pomniku ofiar I wojny światowej, a kilkanaście samochodów może zaparkować kilkadziesiąt metrów dalej, przy opuszczonym dworku. Do Staniszowa można także dojechać komunikacją miejską z Jeleniej Góry.

Góra pełna niezwykłych historii
Przed wyruszeniem na szlak warto zapoznać się z bogatą historią Góry Witoszy. Cofnijmy się do XVII wieku, kiedy to podczas wojny trzydziestoletniej na górze mieszkał słynny śląski pustelnik-prorok, Hans Rischmann. Do Staniszowa przybywały osoby, które chciały usłyszeć jego przepowiednie. Sam Hans mieszkał w pustelni, utworzonej z głazów i bloków skalnych na zboczach Góry Witosza.
W XVIII wieku Góra Witosza stała się popularnym miejscem wśród turystów. W 1806 roku książe Henryk XXXVIII von Reuss docenił walory krajobrazowe tego miejsca, wytyczając ścieżki spacerowe w masywie góry. Powstały wówczas wykute w skale schody, punkty widokowe oraz nasadzono ozdobne rośliny. Miejsce to stało się popularne wśród kuracjuszy z pobliskich Cieplic-Zdroju. Swoich gości, w tym arystokratów zapraszał także sam książe. Miejsce to w 1814 roku odwiedziła, m.in. Izabela Czartoryska.


W XIX wieku Góra Witosza była nazywana Górą Brockenu przez turystów, ponieważ z jej punktu widokowego można było podziwiać zjawisko optyczne, znane przede wszystkim z wyższych gór, zwane Widmem Brockenu.
Ciekawostką jest, iż pod koniec XVIII wieku, na zlecenie księcia von Reussa, pod Górą Witosza wykuto tunel o długości 80 metrów, który początkowo miał służyć jako magazyn lodu. Z czasem jednak zaczęto wykorzystywać go jako magazyn piwa i lodu dla miejscowego browaru i gorzelni.

Góra Witosza – krótki, ale fascynujący szlak
Ze Staniszowa na szczyt Góry Witosza mamy zaledwie 500 metrów marszu. Trasę wyznacza nam żółty szlak. Warto po drodze jednak się nieco pogubić. Zwłaszcza, iż czekają na nas jaskinie, wąskie skalne korytarze i komory. Początkowo maszerujemy po schodach, wzdłuż których zamontowano barierki. Dojście do celu naszej wędrówki ułatwiają nam drewniane szlakowskazy. Po kilku minutach marszu docieramy do punktu widokowego, pod którym znajduje się… jaskinia! To Skalna Komora. Co interesujące jaskinia ta jest tworem człowieka! Książe Reuss kazał swojemy ogrodnikowi wybrać ziemię spod potężnego głazu. Pod ten głaz możemy wejść aż po dziś dzień. Powiemy, iż robi on ogromne wrażenie!




Idziemy dalej po schodach. Po chwili docieramy do rozwidlenia ścieżek. Niezależnie od tego, czy skręcicie w prawo, czy w lewo to i tak dojdziecie na szczyt Góry Witosza. Zatem warto wykorzystać obie ścieżki i przejść niewielką pętlę wśród skalnych zaułków. Przy rozdrożu znajduje się także kilkumetrowa jaskinia szczelinowa, która zwana jest Uchem Igielnym.
Do szczytu pozostaje już tylko kilka minut marszu. Formacje skalne wokół nas stają się coraz bardziej imponujące, co sprawia, iż tempo marszu naturalnie zwalnia. Warto przejść przez Skalny Tunel oraz odwiedzić Pustelnię, którą zamieszkiwał Rischmann. Tuż za pustelnią czeka nas kolejne rozwidlenie – aby dotrzeć na punkt widokowy, należy skręcić w lewo.


Góra Witosza i niezwykły punkt widokowy na szczycie
Tak, jak wspomnieliśmy na szczycie Góry Witosza znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze. Z tego miejsca możemy podziwiać Śnieżne Kotły, Szrenicę, Wielki Szyszak, Śląskie Kamienie, Czeskie Kamienie oraz fragmenty Gór Izerskich. jeżeli jednak zechcemy zobaczyć Śnieżkę, musimy przejść na pobliską formację skalną – wystarczy skręcić w prawo przy wspomnianym wcześniej rozwidleniu ścieżek. Na Górze Witosza, znajdują się ławeczki, więc to idealne miejsce na odpoczynek i podziwianie wspaniałej panoramy.
To, co zwraca uwagę to potężny cokół. To pozostałość po pomniku kanclerza III Rzeszy, Otto von Bismarcka. Pomnik ten, jednak nie miał szczęścia. Najpierw został uszkodzony w wyniku uderzenia piorunem, a w 1947 roku ostatecznie zniszczony przez polski pluton saperski.





Okrężną drogą wracamy do Staniszowa
Ze szczytu Góry Witoszy warto udać się na sąsiednią formację skalną. Oprócz Śnieżki widoczna jest z nich cała wschodnia grań Karkonoszy, w tym Skalny Stół, Czarny Grzbiet oraz Smogarnię, górującą nad kotłami Małego i Wielkiego Stawu. Po zejściu ze wspomnianych formacji skalnych, warto wrócić po schodach pamiętających czasy księcia Reussa. Idąc nimi okrążymy Górę Witosza dookoła i ponownie spotkamy się ze szlakiem żółtym w pobliżu Ucha Igielnego.
Spod niego, dobrze już nam znaną ścieżką po kilku minutach docieramy do miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę. Góra Witosza to idealne miejsce na krótką, pełną tajemniczą atmosferę wędrówkę. To świetna propozycja dla rodzin z dziećmi, które będą zachwycone odkrywaniem kolejnych jaskiń i tajemniczych formacji skalnych.


Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!