Gnocchi di prugne

lente-magazyn.com 1 miesiąc temu

Podobieństwo do knedli jest nieprzypadkowe — w regionie przez wieki ścierały się wpływy Wenecji i imperium Habsburgów, a austro-węgierskie tradycje kulinarne widoczne są we friuliańskiej kuchni do dzisiaj. Triesteńska kultura gastronomiczna rozwinęła się w dużej mierze dzięki wiedeńskim kawiarniom, a w lokalnych kuchniach zadomowiły się środkowoeuropejskie składniki, jak kiszona kapusta, chrzan, rzepa i ziemniaki. Triesteński gulasz wołowy doprawia się węgierską papryką i podaje z polentą, a strucolo to odmiana austriackiego strudla, która występuje zarówno w wersji słodkiej, z farszem z orzechów włoskich, bułki tartej i rodzynek, ale też wytrawnej, nadziewanej szpinakiem, groszkiem i ricottą.

Gnocchi di prugne (zwane też gnocchi di susine, jeżeli przygotowywane są ze świeżych owoców), w Austrii znane są jako Zwetschkenknödel. Można podawać je jako słodkie pierwsze danie albo na zakończenie posiłku jako deser. Ugotowane knedle obtacza się w bułce tartej, podsmażonej z dodatkiem masła, cynamonu i cukru. Niektórzy nadziewają śliwki kostkami cukru, inni balansują słodki smak, ścierając na knedle wędzoną ricottę albo polewając je sosem na bazie pikantnej gorgonzoli.



Przepis: Gnocchi di prugne

Nadzienie
150 g suszonych śliwek
2 łyżeczki cukru trzcinowego

Ciasto
750 g ziemniaków
50 g masła
30 g startego parmezanu
200 g mąki 00
1 żółtko

Do podania
50 g bułki tartej
50 g masła
1 łyżeczka cynamonu


Suszone śliwki zalewamy gorącą wodą.

Odstawiamy na 20 minut. Odcedzamy.

W miseczce mieszamy śliwki w cukrze trzcinowym.

Ziemniaki myjemy, obieramy i gotujemy w lekko osolonej wodzie.

Odcedzamy i dokładnie rozgniatamy praską.

Do gorących ziemniaków dodajemy pokrojone w kosteczkę masło i parmezan, dokładnie mieszamy. Odstawiamy do lekkiego przestudzenia.

Dodajemy mąkę i żółtko, zagniatamy gładkie ciasto. jeżeli jest zbyt klejące, dodajemy odrobinę mąki.

Oprószonymi mąką dłońmi formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, które rozpłaszczamy na dłoni na cienki placuszek. Na środku umieszczamy śliwkę, zlepiamy brzegi i formujemy kształtną kulę. Odkładamy na oprószony mąką talerz.

Zagotowujemy dużą ilość lekko osolonej wody, wrzucamy gnocchi.

Gdy woda ponownie się zagotuje, zmniejszamy ogień i czekamy, aż kluseczki wypłyną na powierzchnię. Odcedzamy.

Bułkę tartą prażymy na suchej patelni, dodajemy masło i cynamon.

Mieszamy, aż masło się rozpuści.

Idź do oryginalnego materiału