Głazy Krasnoludków – rezerwat przyrody w okolicach wsi Gorzeszów w Górach Stołowych

grafywpodrozy.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Głazy Krasnoludków


Głazy Krasnoludków w Górach Stołowych koło Gorzeszowa w północnym paśmie Gór Stołowych oferują cudowne szlaki prowadzące między widowiskowymi skałami. Na niektóre z olbrzymich skał można wejść. Są też małe jaskinie, wąskie przesmyki między głazami i strome przepaście. Trasa nie jest długa i wymagająca, dlatego znakomicie nadaje się na rodzinne wycieczki z dziećmi.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Gdzie znajdują się Głazy Krasnoludków
  • Jak dojechać i gdzie zaparkować
  • Mapa szlaku na Głazy Krasnoludków (odległość 2.1 km, czas 38 min)
  • Legenda o krasnalach – oczywiście będzie o miłości
  • Na zakończenie trochę geologii i wyjaśnienie jak powstają skalne grzyby
  • Atrakcje w okolicy
Skalne Grzyby na Rezerwacie Głazy Krasnoludków

Informacje praktyczne

  • Największe miasto w okolicy to Kamienna Góra,
  • wejście na szlak w rezerwacie jest bezpłatny,
  • bezpłatny jest również parking zlokalizowany tuż przy wejściu do rezerwatu,
  • trasa jest mało wymagającą, orientacyjny czas wędrówki to 1 godzina,
  • dozwolony jest wstęp z psami.
Głazy rozrzucone są w lesie

Gdzie znajdują się Głazy Krasnoludków

Głazy Krasnoludków wchodzą w skład Gorzeszowskich Skał. To skupisko skał z piaskowca w północnym paśmie Gór Stołowych nazywanych również często Zawory. Leżą na wysokości 495 -536 m n.p.m. Szlak przebiega przez teren Rezerwatu przyrody Głazy Krasnoludków. Najbliższe duże miasto to Kamienna Góra.

-Idziemy tam!

Jak dojechać i gdzie zaparkować

Głazy Krasnoludków znajdują się blisko wsi Gorzeszów. Na miejsce dotrzemy od strony Olszyny albo Gorzeszowa. W obu przypadkach ostatni odcinek będziemy jechać po szutrowej drodze i dotrzemy do tego samego parkingu. Mamy dobrą wiadomość – parking jest bezpłatny i na pewno znajdziecie wolne miejsce. Głazy Krasnoludków nie są zbyt popularne wśród turystów, ale to jest druga dobra wiadomość. Tłumów turystów tutaj nie ma. Dodatkowo przy parkingu znajdują się wiaty i miejsce na ognisko. Idealne miejsce na mały piknik. Tu dokładne współrzędne parkingu – 50.693463, 16.100758.

Szlak jest widowiskowy

Mapa szlaku na Głazy Krasnoludków (odległość 2.1 km, czas 38 min)

Nasza trasa ma długość 2.1 km i robi pętlę wokół Gorzeszowskich Skał. Czas teoretyczny wynosi tylko 38 min, ale zapewniamy was, iż spędzicie tu o wiele więcej czasu. Wszystko przez wspaniałe widoki, które na pewno będziecie chcieli uwiecznić na fotografii. Uwaga Głazy Krasnoludków to wymarzony teren dla fanów selfie. Robiąc zdjęcia na wysokich skałach, pamiętajcie o bezpieczeństwie.

Głazy Krasnoludków to doskonały plener fotograficzny

Legenda o krasnalach – oczywiście będzie o miłości

Głazy krasnoludków swoją nazwę zawdzięcza legendzie. Skały o fantazyjnych kształtach pobudzały wyobraźnię. prawdopodobnie dlatego mieszkańcy okolicznych wiosek zaczęli mówić o małych kosztach z dużymi stopami mieszkającymi w górach. Jednak jednemu gospodarzowi nie było do śmiechu, ponieważ mały mieszkaniec skalnego miasta zakochał się w jego córce i poprosił o rękę pięknej dziewczyny. Ojciec nie zgodził się na związek córki z krasnalem. Niestety zakochany młody skrzat nie odpuścił i porwał dziewczynę, z którą ukrył się i zamieszkał w skalnym labiryncie.

Skalne miasto – tu według legendy mieszkają skrzaty
To nasz Skrzat

Na zakończenie trochę geologii i wyjaśnienie jak powstają skalne grzyby

Góry Stołowe to jedyne w Polsce góry płytowe. Powstają one, gdy poziomo leżące warstwy skalne zostaną wskutek pionowych ruchów skorupy ziemskiej wydźwignięte na dużą wysokość. Oczywiście proces ten trwa przez miliony lat. Warto o tym pamiętać wędrując po górach. Pod naszymi nogami cały czas dochodzi do ruchów tektonicznych, które nieustannie zmieniają krajobraz. Warstwy skalne ułożone poziomo składają się ze skał o różnej twardości i odporności na wietrzenie i erozję. W przypadku skalnych grzybów część dolna to właśnie skały mniej odporne na procesy niszczenia. Dodatkowo nóżka grzyba wystawiona jest w większym stopniu na procesy podsiąkania przez wody gruntowe. W okresie zimowym woda zamarza i doprowadza do szybszego rozsadzania skały.

Rodzinka skalnych grzybów
Klasyczny skalny grzyb Gór Stołowych

Atrakcje w okolicy

Pisaliśmy, iż najbliższe miasto w okolicy to Kamienna Góra. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, z którym zaplanujecie udane zwiedzanie atrakcji w tym mieście – Projekt Arado -podziemna fabryka z czasów II wojny w Kamiennej Górze

Głazy Krasnoludków są olbrzymie

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału