GHOSTING VS SLOW FADE – JAKA JEST RÓŻNICA?

sexed.pl 3 godzin temu

Randkowanie może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeżeli chodzi o wyłapywanie sprzecznych sygnałów i dostrzeganie “czerwonych flag”. Częstym zachowaniem, które sprawia, iż ​​wiele osób czuje się zdezorientowanych i zranionych, jest „powolne znikanie”. Slow fade to określenie na stopniowe wycofywanie się lub zmniejszanie komunikacji i uwagi ze strony osoby, z którą się spotykasz.

Z tego artykułu dowiesz się o tym:

  • Czym jest slow fade?
  • Jak rozpoznać slow fade?
  • Czym slow fade różni się od ghostingu?
  • Czy warto szukać winnego zakończenia związku?
  • Jak poradzić sobie z emocjami, gdy doświadczysz slow fadingu?
  • Jak zakończyć związek z szacunkiem?
  • Jak sprawdzić, czy nie stosujesz slow fadingu?

CZYM JEST SLOW FADE?

Istnieje wiele sposobów na zakończenie związku i chociaż dla osoby porzuconej większość z nich jest do bani, „powolne znikanie” może być jednym z najgorszych. Podobnie jak ghosting, jest to sposób na zerwanie bez zawracania sobie głowy rozmową z drugą osobą.

Slow fade, określenie, które można przetłumaczyć jako “powolne znikanie” to nowy sposób na unikanie trudnych rozmów, jednocześnie dystansujące się od negatywnych skojarzeń z ghostingiem. Slow fade jest często wybierane przez osoby, które chcą uniknąć emocjonalnego dyskomfortu i potencjalnej konfrontacji związanej z bezpośrednim zakończeniem związku.

JAK CZĘSTE JEST TO ZJAWISKO?

Niektórym osobom może być trudniej wyrazić swoje uczucia lub podjąć ostateczną decyzję, co prowadzi do stopniowego wycofywania się ze związku. Takie zachowanie może wynikać ze strachu przed zranieniem uczuć partnera lub niemożności poradzenia sobie z odpowiedzialnością i konsekwencjami rozstania.

Innym powodem, dla którego ludzie wybierają slow fade, jest niepewność, czy chcą zakończyć związek, czy nie. Mogą mieć nadzieję, iż związek poprawi się z czasem, co sprawi, iż rozstanie będzie zbędne. Jednak takie podejście może prowadzić do większego zamieszania i emocjonalnego zamętu dla obu stron.

Czasami łatwiej jest się powoli wycofać się z relacji, zamiast otwarcie omawiać swoje obawy lub wątpliwości.

POWOLNE ZNIKANIE. JAK JE ROZPOZNAĆ?

Terminu slow fade używa się do opisania zachowania, gdy ktoś stopniowo ogranicza komunikację i zaangażowanie w związek z osobą, którą kiedyś był romantycznie zainteresowany. Może to sprawić, iż druga strona poczuje się zdezorientowana, ponieważ osoba stosująca powolne znikanie nie zrywa bezpośrednio, ale powoli się oddala.

Jak może wyglądać powolne znikanie? To na przykład sytuacja, gdy jedna ze stron długo nie odpowiada na SMS-y, ignoruje wiadomości, odwołuje plany lub coraz mniej angażuje się w rozmowy.

  • Częstotliwość i jakość wiadomości. Na wczesnym etapie poznawania się z kimś nieustannie do siebie piszecie, dzielicie każdym szczegółem i każdą myślą, która przyjdzie wam do głowy. jeżeli zauważysz nagły, wyraźny spadek częstotliwości SMS-ów od osoby, z którą się spotykasz, może to być powód do niepokoju.
  • Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jakość wiadomości. Czy stają się one krótsze, bardziej ogólne lub mniej entuzjastyczne? Czy osoba nie inicjuje już rozmów lub odpowiada na wiadomość dłużej niż zwykle?
  • Rozmowy, zarówno telefoniczne, jak i twarzą w twarz mogą dać wiele cennych informacji na temat intencji drugiej osoby. Może wcześniej druga strona dzwoniła do Ciebie codziennie lub co drugi dzień, a teraz robi to tylko raz w tygodniu lub rzadziej. Może to być ostrzegawczy znak, iż traci zainteresowanie. Zwracaj uwagę na treść i ton rozmów, zarówno telefonicznych, jak i osobistych. Czy przez cały czas prowadzicie głębokie, znaczące rozmowy o uczuciach, waszej wspólnej przyszłości lub ważnych tematach? Czy też wasze rozmowy krążą teraz wyłącznie wokół tematów powierzchownych? Przejście od intymnych rozmów do pogawędek może wskazywać na narastający brak kontaktu.
  • Brak czasu. Jednym z najczęstszych znaków, iż osoba prawdopodobnie stosuje slow fade jest to, iż nie ma już dla Ciebie tyle czasu, co kiedyś, nagle ma wiele zobowiązań, przez które nie może się z Tobą spotkać. Warto zwrócić też na poziom jego_jej zaangażowania, gdy w końcu udaje się Wam spędzić razem trochę czasu. Czy druga strona jest w pełni obecna i zaangażowana, czy też ciągle sprawdza telefon, wymyśla wymówki, aby wyjść wcześniej lub jest rozproszona?
  • Brak emocjonalnego wsparcia. Kiedy osoba zaczyna stosować slow fade, jedną z pierwszych rzeczy, które możesz zauważyć, jest brak wsparcia emocjonalnego. Druga strona może unikać rozmów o Twoich uczuciach, wybierając zamiast tego powierzchowne tematy, które sprawiają, iż czujesz się coraz bardziej samotna_y.

Slow fade może być niesamowicie frustrujące, zwłaszcza jeżeli nie rozumiesz, co się dzieje lub dlaczego się dzieje. Zrozumienie tego, czym jest powolne znikanie, może pomóc Ci wcześnie zidentyfikować takie zachowanie i określić, czy stawić czoła sytuacji, czy ruszyć dalej.

CZYM JEST GHOSTING?

Ghosting to zachowanie polegające na nagłym zerwaniu wszelkiej komunikacji z kimś bez podania przyczyn. Zwykle ma miejsce w związku romantycznym, ale może pojawić się w również w relacji przyjacielskiej, rodzinnej lub zawodowej. Ghosting może sugerować, iż dana osoba ma trudności z otwartą i szczerą komunikacją. Może czuć się niekomfortowo w obliczu konfrontacji, konfliktu lub trudnych rozmów, dlatego całkowicie ich unika.

Niektórzy ludzie znikają po prostu dlatego, iż brakuje im empatii. Mogą nie do końca rozumieć lub nie dbać o emocjonalny wpływ swoich działań na innych.

W kontekście randek ghosting może wskazywać na strach przed zaangażowaniem lub niechęć do inwestowania w związek. Niektórzy mogą wahać się przed podjęciem następnego kroku lub mogą rozważać inne opcje.

RÓŻNICE MIĘDZY GHOSTING A SLOW FADE?

Ghosting odnosi się do nagłego zakończenia komunikacji między bez żadnego wyjaśnienia. W tym przypadku jedna osoba zwykle blokuje lub ignoruje próby komunikacji drugiej strony, pozostawiając ją zdezorientowaną i zranioną. Ghosting wskazuje na całkowite wycofanie zainteresowania, co sprawia, iż ​​jest to zachowanie dość łatwe do zidentyfikowania.

POWOLNE ZNIKANIEGHOSTING
CORAZ DŁUŻEJ CZEKASZ NA WIADOMOŚCI, A ICH TREŚĆ JEST CORAZ BARDZIEJ LAKONICZNANAGLE NIE DOSTAJESZ ŻADNYCH WIADOMOŚCI, DRUGA STRONA CIĘ IGNORUJE
DRUGA STRONA CAŁY CZAS NIE MA CZASU, ŻEBY SIĘ Z TOBĄ SPOTKAĆ, CZY POROZMAWIAĆ PRZEZ TELEFONDRUGA STRONA PRZESTAJE ODBIERAĆ TWOJE TELEFONY
OSOBA NA SPOTKANIU JEST ROZPROSZONA, CORAZ CZĘŚCIEJ UNIKA WAŻNYCH DLA CIEBIE TEMATÓWNIE MOŻESZ WYJAŚNIĆ, CO SIĘ STAŁO, BO DRUGA STRONA NIE ODPOWIADA NA TWOJE WIADOMOŚCI
DRUGA STRONA JEST CORAZ MNIEJ ZAANGAŻOWANA, NIE CHCE ROZMAWIAĆ O PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆOSOBA BLOKUJE CIĘ NP. W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Powolne znikanie jest natomiast procesem. Osoba stopniowo wycofuje się ze związku, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie, bez bezpośredniego zajmowania się problemem. Zrozumienie różnicy między tymi dwoma zachowaniami pomoże Ci lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami w Twoim życiu randkowym.

Paperclipping to zachowanie, które może ranić. Przeczytaj, na czym polega?

ZAKOŃCZENIE RELACJI PRZEZ SLOW FADE. CZY WARTO SZUKAĆ WINNEGO?

Jednym z pasywnych sposobów na zakończenie związku jest slow fade. Polega on na stopniowym ograniczaniu zaangażowania i dystansowaniu się od partnera_ki, do momentu, w którym relacja zupełnie zaniknie lub zostanie zakończona przez drugą stronę. Może to być unikanie przejmowania inicjatywy, nieodpisywanie na wiadomości, rezygnowanie ze wspólnych zajęć. Taka strategia może być podejmowana w nadziei, iż ktoś inny przejmie odpowiedzialność za zakończenie związku.

Może wydawać się, iż taki sposób zerwania jest mniej bolesny dla porzucanej_ego niż szczera konfrontacja. Wiąże się on jednak z długotrwałą niepewnością, lękiem i dezorientacją. Osoba, która została porzucona w ten sposób, może mieć w przyszłości trudności z zaufaniem i obniżone poczucie własnej wartości.

Adrianna Rogowska, psycholożka i psychoterapeutka

Czy warto szukać winnego? Być może właśnie szukanie winnego sprawia, iż próbujemy zrzucić odpowiedzialność za zakończenie związku na kogoś innego. Często winnego nie ma, są po prostu różnice i niedopasowanie, których nie możemy przeskoczyć z daną osobą.

STAŁAM SIĘ OFIARĄ SLOW FADE – WASZA HISTORIA

“Pierwsze dwa miesiące mojego związku przypominały sceny z komedii romantycznej – chodziliśmy regularnie na randki, prowadziliśmy głębokie rozmowy, codziennie do siebie dzwoniliśmy albo pisaliśmy, robiliśmy wszystko, by druga osoba czuła się wyjątkowo” – wspomina 23-letnia Kasia, która postanowiła opowiedzieć nam o swoim doświadczeniu slow fade. “Wszystko się zmieniło, gdy Piotrek wyjechał na staż do innego miasta. Wiedziałam, iż jest zestresowany i zaabsorbowany nowymi obowiązkami. Jednak po pewnym czasie zaczęłam czuć, iż coś zaczęło się między nami zmieniać. Na początku to były takie drobne sygnały – długo nie odpisywał na moje wiadomości, a gdy w końcu to robił, nasza rozmowa była bardzo powierzchowna. Gdy spotykaliśmy się w weekendy, widziałam, iż Piotrek coraz bardziej dystansuje się ode mnie. Gdy zaproponowałam wspólny wyjazd na krótkie wakacje, usłyszałam, iż trudno mu teraz cokolwiek planować. Gdy ja nie pisałam, albo nie dzwoniłam do niego, potrafił nie odzywać się do mnie dwa-trzy dni. Gdy pytałam, co dzieje, odpowiadał, iż wszystko jest w porządku i iż przesadzam. Czułam się tak, jakbym żyła w zawieszeniu. Teoretycznie byłam w związku, ale praktycznie w ogóle tego nie czułam. Nie chciałam tego dalej przeciągać. Zadzwoniłam do niego, bo wiedziałam, iż łatwiej będzie mi się z nim rozstać w ten sposób. Mam wrażenie, iż odetchnął z ulgą, gdy powiedziałam, iż między nami koniec, ale byłam zła, iż nie miał odwagi, aby powiedzieć mi to wcześniej”.

JAK SOBIE PORADZIĆ Z EMOCJAMI, GDY SPOTKAŁO MNIE TO KOLEJNY RAZ?

Slow fade może sprawić, iż z jednej strony czujemy się ze sobą źle, a drugiej nie jesteśmy w stanie wskazać powodu, dla którego partner_ka wycofał_a się z relacji. Warto zaakceptować fakt, iż przy zakończeniu każdej relacji mogą pojawić się nieprzyjemne emocje takie jak smutek, lęk, złość, poczucie winy, wstyd. Podpowiadają nam, iż kończy się coś, co kiedyś mogło być dla nas ważne. Przyjrzyj się, jaką informację niosą ze sobą te emocje: co warto byłoby zrobić inaczej w przyszłym związku, co jest dla Ciebie istotne, czy dotychczasowe nieudane związki miały ze sobą coś wspólnego. Być może teraz jesteś już w stanie zauważyć pierwsze oznaki wycofywania się z relacji i w przyszłości zareagować szybciej – tłumaczy psycholożka.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z anonimowych porad ekspertów SEXEDPL

JAK ZAKOŃCZYĆ RELACJĘ, SZANUJĄC UCZUCIA INNEJ OSOBY I W ZGODZIE ZE SOBĄ?

Choć nieprzyjemne emocje są wręcz nieuniknione, wciąż możemy zakończyć relację z szacunkiem wobec byłej_go partnerki_a. Możesz zastanowić się, jak chciał(a)byś zostać potraktowana_y na miejscu osoby, z którą chcesz zerwać, co potrzebował(a)byś usłyszeć, żeby szybciej pogodzić się ze zmianą.

Często zerwanie postrzegane jest jako porażka, mimo iż daje obu stronom szansę na związanie się z kimś dużo lepiej dopasowanym. Nie oznacza to, iż któraś ze stron jest lepsza lub gorsza.

Adrianna Rogowska, psycholożka i psychoterapeutka

Warto otwarcie odnieść się do naszych potrzeb, które nie są realizowane, aby oszczędzić drugiej stronie niepewności, lęku i dezorientacji. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, w których obawiamy się o swoje bezpieczeństwo i nie możemy pozwolić sobie na szczerą rozmowę z przemocową_ym partnerką_em.

QUIZ – SPRAWDŹ, CZY NIE TRAKTUJESZ INNYCH W TEN SPOSÓB?

Być może sam_a jesteś osobą, która chcąc uniknąć emocjonalnego dyskomfortu i potencjalnej konfrontacji związanej z bezpośrednim zakończeniem związku, stosuje strategię slow fade. Aby się o tym przekonać, odpowiedz szczerze na poniższe pytania.

  1. Odpowiadanie na wiadomości od osoby partnerskiej zajmuje Ci coraz więcej czasu.
  2. Twoje odpowiedzi są coraz krótsze i mniej entuzjastyczne.
  3. Wasz kontakt jest coraz bardziej jednstronny. Coraz rzadziej inicjujesz rozmowy i spotkania.
  4. Przestajesz angażować się w waszą relację.
  5. Nie chcesz robić planów na przyszłość.
  6. Przekładasz spotkania, szukasz wymówek, żeby się nie spotykać tak często.

    Warto podejmować trudne rozmowy, ponieważ niechęć do konfrontacji może ranić innych. Może to nie być łatwe, ale jeżeli nie jesteś w stanie być szczera_y z kimś, z kim się spotykasz lub jesteś w związku, być może nie powinnaś_eś być teraz w takiej relacji?

    PODSUMOWANIE

    Podobnie jak ghosting, slow fade nie jest miłym ani emocjonalnie dojrzałym sposobem na zakończenie związku. Jest w rzeczywistości toksyczny. Osoba stosująca slow fade zdecydowała, iż ​​nie chce już być z Tobą związana, ale nie podzieliła się swoją decyzją. Zamiast komunikować swoje uczucia, slow fader udaje, iż relacja trwa nadal, ale wysyła sprzeczne sygnały i coraz bardziej się oddala. Slow fade to jeden wielki gaslight, który boleśnie ciągnie się tygodniami, a czasem miesiącami. Rozpoznanie oznak powolnego zanikania, może uchronić Cię przed niepotrzebnym emocjonalnym zamętem, a zrozumienie, jak sobie z tym radzić, może pomóc Ci przejąć inicjatywę. Możesz zadać sobie pytanie, czy naprawdę chcę być z kimś, kto nie ma emocjonalnej zdolności, aby szczerze ze mną rozmawiać? Odpowiedź brzmi prawdopodobnie nie. Pamiętaj, iż każda osoba zasługuj na związek, w którym obie strony są oddane i zaangażowane.

    Adrianna Rogowska – psycholożka i psychoterapeutka.

    Idź do oryginalnego materiału