Banan to owoc, który zdawałoby się, nie ma w sobie za wiele finezji. W jaki sposób podać go do stołu? Pokroić i stworzyć owocowe koreczki? A może wrzucić do misy i dopełnić innymi owocami? Mamy dla Was ciekawą metodę na uporanie się z, bądź co bądź, nieciekawą formą banana. Dodajcie od siebie odrobinę koloru, a stworzycie finezyjny dodatek do deserów. Wystarczy, iż uzbroicie się w… igłę.
Mimo iż przybywa do nas z tropików, na stałe wpisał w jadłospisy wielu osób. Dodajemy go do owsianki, robimy z niego pyszne kremy, stanowi bazę dla ciast czy chlebków na słodko. Syci i pozwala zaspokoić ochotę na „słodkie”. Z banana możesz stworzyć ciekawą przystawkę czy dodatek do deseru. Co więcej, wykorzystasz do tego jego skórkę, która zwykle ląduje w koszu. Koniecznie sprawdź ten trik.
Wbij igłę w skórkę banana. Genialny trik
W miejscu zgięcia skórki banana wbij igłę tak, by przebiła owoc, ale zatrzymała się przed skórką z drugiej strony. Nie wyciągaj szpikulca do razu, a poruszaj nim delikatnie na boki. W ten sposób potraktuj banana na całej jego długości. Następnie delikatnie zdejmij cienki pasek nakłutej skórki (możesz go wyciąć nożykiem), a twoim oczom ukaże się pokrojony w plasterki owoc. Proste, prawda? Ale to nie koniec.
Banana możesz podać w „łódeczce” ze skórki, dodając do każdego kawałka wykałaczkę z już nabitym na nią małym fragmentem truskawki. Polej całość rozpuszczoną czekoladą i oprósz kokosowymi wiórkami. Pomiędzy cząstki banana możesz włożyć plasterki innego owocu – kiwi, jabłka czy gruszki lub naciąć je wzdłuż, a przerwy uzupełnić ciemną czekoladą. W ten sposób powstanie bananowo-czekoladowa szachownica. Zadbaj, by obok znajdowały się wykałaczki. Dzięki temu goście bez problemu będą mogli częstować się smakołykiem.
Co można zrobić ze skórką od banana?
Jak widać, skórka od banana to nie tylko odpad. Poza tym, iż może stanowić „łódeczkę” do podawania owoców, wykorzystuje się ją na wiele innych sposobów. Ze względu na to, iż skórki banana są bogate w składniki odżywcze, mogą być dodane do kompostu, aby ulepszyć jego jakość. Umieść je na wierzchu gleby wokół roślin – zadziałają jak naturalny nawóz.
Skórki bananów można również przechowywać w słoiku z octem jabłkowym lub spirytusowym. Po kilku tygodniach powinien wytworzyć się ekstrakt z banana, który można wykorzystać do aromatyzowania potraw lub jako naturalny środek przeciwbólowy.
Sprawdź przepisy z wykorzystaniem banana
Co zrobić, aby banan był dłużej świeży?
Do stworzenia bananowej „łódeczki” najlepiej sprawdzi się w całości żółty owoc, bez ciemnych plamek. Warto jednak dodać, iż również te przejrzałe owoce przez cały czas nadają się do jedzenia. Skórka pokryta brązowymi czy czarnymi plamami nie jest oznaką ich zepsucia. Wręcz przeciwnie. Okazuje się bowiem, iż właśnie taki banan jest idealnie dojrzały i najbardziej nadaje się do jedzenia. Dodatkowo, dojrzały owoc jest bogaty w antyoksydanty i bioaktywne fitozwiązki, korzystnie działające na zdrowie.
Banan z ciemnymi plamkami nadaje się do jedzenia – Pyszności; Fot. Adobe Stock
Warto pamiętać jednak o tym, iż owoc, którego miąższ staje się brązowy, rzeczywiście zaczyna się psuć i traci część witamin. Co zrobić, żeby na dłużej zachował świeżość? Bananów nie przechowuj w lodówce, a w temperaturze pokojowej, np. w misce na blacie kuchennym. Warto owinąć samą kiść folią aluminiową lub spożywczą, by spowolnić proces dojrzewania.
Zobacz także przepis na winogronową sałatkę. Szybka przekąska, idealna na imprezę: