GDZIE SZUKAĆ POMOCY W ENDOMETRIOZIE?

sexed.pl 2 tygodni temu

Początek drogi z endometriozą znajduje się w gabinecie ginekologicznym. To tam musisz się udać, gdy doświadczasz niepokojących objawów. Istotne jest, żeby lekarz ginekolog, do którego się wybierasz, miał szeroką wiedzę w zakresie tej właśnie choroby.

Na mapie Polski jest coraz więcej lekarzy i lekarek, którzy niosą profesjonalną pomoc pacjentkom z endometriozą (lub jej podejrzeniem). Wśród nich wyróżnić można m.in. dr n. med. Joannę Bubak-Dawidziuk, dr n. med. Joannę Jacko czy też zespół ginekologów z Instytutu Endometriozy we Wrocławiu.

Listę polecanych specjalistów można także znaleźć na stronie Fundacji Endopolki oraz na liście ginekologów i ginekolożek u Agi Szuścik.

JAK WYGLĄDA WIZYTA?

Lekarz na wizycie wykona USG diagnostyczne (pod kątem endometriozy), zbierze rzetelny wywiad, a następnie dobierze odpowiednie leczenie. Warto tu także omówić jakie dodatkowe kroki w zakresie holistycznego wsparcia można włączyć w odniesieniu do obrazu doświadczanych objawów. Ważne jest więc, żeby na wizycie zadawać pytania lub po prostu nazwać fakt, iż nie wiemy, co robić dalej. W endometriozie poza leczeniem ginekologicznym najczęściej jest jakieś dalej.

Skąd się bierze endometrioza i jakie są objawy?

W zależności od zgłoszonych objawów i potrzeb wspólnie z lekarzem mogą zostać podjęte decyzje o poszerzeniu diagnostyki, np. pod kątem płodności. Wówczas prawdopodobnie warto będzie przekierować swoją uwagę na ginekologa, który specjalizuje się w tym właśnie zakresie. Polecanym przez pacjentki jest m.in. lek. Krzysztof Janowiec.

CO DALEJ?

Co więcej, warto jest omówić perspektywę wprowadzenia fizjoterapii uroginekologicznej. Wśród polecanych specjalistów wyróżnić można tu m.in. Joannę Piórek – Wojciechowską, zespół specjalistów z Przychodni Słuchając Ciała, czy też zespół z Osteo Kobieta.

W holistycznym wspieraniu ciała w endometriozie ogromną rolę odgrywa także zdrowy tryb odżywiania. Tu z pomocą może przyjść dietetyczka Justyna Lewicka czy dr Hanna Stolińska.

Nie zapominajmy także o psychoterapii i szeroko pojętym wsparciu psychicznym!

Idź do oryginalnego materiału