Gdańsk i atrakcje Starego Miasta. Co warto zobaczyć i zwiedzić w jeden dzień

robimypodroze.pl 2 lat temu

Gdańsk to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne miasto na polskim wybrzeżu. Nic więc dziwnego, iż Gdańsk każdego roku odwiedzany jest przez tysiące osób, a jego atrakcje przyciągają turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. jeżeli Gdańsk jeszcze nie padł Twoim podróżniczym łupem, to z tego artykułu dowiesz się, jak najlepiej dojechać do Gdańska, gdzie znaleźć dogodny parking, a także co warto zobaczyć i jakie atrakcje kryje w sobie Stare Miasto w Gdańsku.

Spis treści
  • Trzy różne trasy przez punkty widokowe w Czarnogórze
  • Punkty widokowe wokół Zatoki Kotorskiej w Czarnogórze
    • Prčanj i jego atrakcje
    • Punkt widokowy na wodną farmę
    • Gdzie spotykają się usta Zatoki Kotorskiej
    • Zatoka Risan
    • Punkt widokowy na Perast w Czarnogórze
    • Panorama Kotoru i okolic z Zatoki
  • Z Budvy na południe Czarnogóry – punkty widokowe na wybrzeżu i nadzieja na flamingi
    • Punkty widokowe na Sveti Stefan w Czarnogórze
    • Panorama Riviery Budvańskiej
    • Petrovac na Moru
    • Poszukiwanie flamingów w Czarnogórze
  • Z Budvy nad Jezioro Szkoderskie
    • Punkt widokowy na Rivierę Budvańską w Czarnogórze
    • Cetynia
    • Rijeka Crnojevića – nie tylko piękna rzeka Czarnogóry
    • Podkowa Czarnogóry – Pavlova Strana
    • Most na jeziorze Szkoderskim

Historia Gdańska, miasta wolności

Początki Gdańska nierozerwalnie połączone są z osobą czeskiego biskupa Wojciecha, który to przybył tu w 997 roku. To właśnie on najprawdopodobniej wypowiedział po raz pierwszy słowa „urbs Gydannyzc”, czyli najstarszą znaną formę zapisu słowa Gdańsk.

Gdańsk w swojej historii nie czeka długo na rozwój. Portowy charakter miasta ściąga do niego nie tylko żeglarzy, ale także wszelkich rzemieślników i kupców.

Podobnie jak morze, tak i Krzyżacy wyraźnie wpływają na historię miasta. Po wkroczeniu do miasta w 1308 roku, zajmują je i dokonują pogromu, który w historii nazywany jest „rzezią Gdańska”. Krzyżacy wydatnie korzystają z ulokowania miasta i budują tu wiele budowli, służących między innymi handlowi. Kilka z takich budynków zachowało się do dziś. Krzyżackie panowanie w Gdańsku kończy się wraz z przegraną Bitwą pod Grunwaldem. Krzyżacy ostatecznie zostają wygnani z miasta, a następnie Król Kazimierz Jagiellończyk przyłącza Gdańsk do Korony Polskiej. Na pamiątkę tych wydarzeń w herbie Gdańska pojawia się korona Jagiellonów.

W kolejnych latach, zawsze wierny Koronie Gdańsk dynamicznie się rozwija. Niestrudzenie także dba o wolność wyznaniową i tolerancję wśród swoich mieszkańców. Wszystko to sprawia, iż w XVI wieku Gdańsk staje się multikulturowym i najbardziej międzynarodowym miastem w Rzeczypospolitej.

Wolność Gdańskowi zabiera II rozbiór Polski. Otrzymuje ją on na nowo dopiero w 1919 roku, a już 20 lat później, w 1939, z Westerplatte słychać strzały z pancernika Schlezwig-Holstein w pierwszy dzień II wojny światowej. Zniszczenia dopełniają wojska radzieckie, które w 1945 roku zamieniają miasto w ruinę. Gdańszczanie się jednak nie poddają i to właśnie tutaj, w 1980 roku, rozpoczynają się strajki, które doprowadzają do zmian w całej Europie Wschodniej.

Jak dojechać do Gdańska

Gdańsk, jak na duże miasto, a jednocześnie jedno z miast nadmorskiego Trójmiasta przystało, oferuje turystom wiele możliwości dotarcia do niego. Chętni zobaczyć atrakcje Starego Miasta w Gdańsku mogą skorzystać z trzech głównych środków komunikacji.

Samolotem do Gdańska

W Gdańsku znajduje się międzynarodowe lotnisko im. Lecha Wałęsy. Lotnisko obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Bez problemu dostać się tu można czy to z Wrocławia czy z Warszawy, ale także z Monachium czy Londynu. Także łatwo można dojechać z lotniska w pobliże Starego Miasta w Gdańsku, choćby autobusem linii 210.

Międzynarodowe lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

Pociąg na dworzec Gdańsk Główny

Gdański dworzec przyjmuje bezpośrednie pociągi ze wszystkich dużych miast w Polsce. Dojeżdża tu także ekspres Pendolino. Zaletą dojazdu pociągiem do Gdańska jest fakt, iż dworzec główny od Starego Miasta dzieli jedynie 10-minutowy spacer.

Samochodem pod samo Stare Miasto w Gdańsku

Przyjazd do stolicy województwa pomorskiego własnym samochodem także nie powinien być problemem. Do Gdańska dociera autostrada A1, a także szereg dróg ekspresowych z całej Polski.

Parking Gdańsk Stare Miasto – blisko atrakcje

Jeśli wybór środka dojazdu padnie na samochód to można rozpocząć zwiedzanie atrakcji Gdańska praktycznie bezpośrednio po wyjściu z samochodu. Wszystko to za sprawą świetnie zlokalizowanego, tuż przy Starym Mieście, sporego parkingu. Parking jest płatny 7 dni w tygodniu, przez całą dobę w cenie od 5,50 zł za godzinę. Na parkingu znajduje się kilka miejsc dla osób z niepełnosprawnościami i są one bezpłatne.

Czy da się zobaczyć Gdańsk w jeden dzień?

Gdańsk to duże miasto i zobaczyć je w jeden dzień z pewnością nie będzie łatwo. Jednak rozwiązaniem w sytuacji, gdy mamy tak mało czasu jest ograniczenie się jedynie do Starego Miasta w Gdańsku i okolic, a to zadanie będzie już bezproblemowe.

Atrakcje Gdańska na Starym Mieście

Stare Miasto w Gdańsku nierozerwalnie połączone jest z ul. Długą i to właśnie przy niej zlokalizowane są najważniejsze atrakcje tego miejsca. Warto jednak wchodzić także w odchodzące od Długiej uliczki, by poczuć klimat Gdańska jeszcze bardziej.

Złota Brama

Złota Brama to niejako zaproszenie w objęcia Starego Miasta i jednocześnie początek drogi królewskiej. Obecna budowla pochodzi z XVII wieku, ale już w wieku XIV istniała w tym miejscu brama na Stare Miasto. Ciekawostką tego miejsca jest błąd w łacińskim stwierdzeniu „Zgodą małe republiki rosną – niezgodą wielkie upadają”. Błąd znajduje się w słowie discordia.

Złota Brama

ul. Długa – serce Starego Miasta w Gdańsku

Przekraczając Złotą Bramę wkraczamy na główną ulicę gdańskiego Starego Miasta, czyli na ulicę Długą. Ulica ta też niegdyś nazywana była Drogą Królewską, a to za sprawą wjazdów nią do miasta przez polskich monarchów. Pierwszym z nich był Król Kazimierz Jagiellończyk wjeżdżający tędy w 1457 roku.

ul. Długa – Droga Królewska

Ulica otoczona jest pięknymi kolorowymi kamienicami, w których niegdyś zamieszkiwali bogaci mieszkańcy Gdańska. w tej chwili ulica Długa jest najpopularniejszą ulicą wśród turystów, jak i mieszkańców miasta.

Ratusz Głównego Miasta

Po kilku minutach docieramy do budynku, który ewidentnie jest jednym z symboli Gdańska. Pierwotny Ratusz Głównego Miasta wybudowany został w XIV wieku, a w jego wnętrzu można podziwiać przepiękne sale zdobione obrazami królów Polski, a także wyjątkowym na skalę światową zdobnictwem.

Ratusz Głównego Miasta

Spora ciekawostka czeka także na frontowej ścianie ratusza. Otóż, znajduje się tu herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic dziwnego, takich zdobień w Gdańsku jest więcej. Jednak tu jeden z lwów ma łeb odwrócony w stronę Złotej Bramy. Legenda mówi, iż lew odwrócił głowę w kierunku, z którego przybył Król Polski.

Fontanna Neptuna

Chyba najbardziej rozpoznawalnym punktem na ulicy Długiej na Starym Mieście w Gdańsku i wielką atrakcją tego miasta jest Fontanna Neptuna. Znajduje się ona tuż obok Ratusza Głównego Miasta i nieustannie oblegana jest przez tłumy turystów.

Fontanna Neptuna – symbol Gdańska

Ten 650-kilogramowy posąg Neptuna powstał w 1633 roku, by uczcić powiązanie Gdańska z morzem. Jak przystało na tak popularne miejsce wiąże się z nim wiele legend. Jedna z nich mówi, iż Neptun tak mocno uderzył trójzębem w wodę, iż rozbił znajdujące się w niej monety na złote płatki, które w tej chwili znaleźć można w likierze Goldwasser.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Ta dedykowana Najświętszej Marii Pannie bazylika jest największą wybudowaną z cegieł świątynią w Europie. Za decyzją Krzyżaków budowę jej rozpoczęto w 1343 roku i trwała ona aż 159 lat. Kunszt z jakim przez te wszystkie lata była budowana Bazylika, można podziwiać do dziś.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

W jej wnętrzu znajdują się niezwykłe i warte zobaczenia dzieła sztuki, jak choćby obraz świętego Jerzego pokonującego smoka. Na zewnątrz Bazyliki też jest co zobaczyć, a jest nim wysoki na 14 metrów zegar astronomiczny z 1470 roku. Warto tu przyjść o 11:55, bo właśnie wtedy odbywa się pokaz z udziałem zegara.

Trzy Neptuny w Gdańsku

Neptun z Gdańskiem jest nierozerwalnie połączony, a jest takie miejsce na Długiej skąd można dostrzec aż trzy Neptuny. Wystarczy stanąć na ul. Kuśnierskiej by dojrzeć fontannę Neptuna, zwracając wzrok w prawo kolejnego Neptuna na szczycie kamienicy, a patrząc w lewo znajdziemy Neptuna na dachu kamienicy przy ul. Ławniczej.

Dołącz do nas na YouTube!

Znajdziesz tam wiele naszych filmów z podróży.

Kolumna meteorologiczna Fahrenheita

Dla uczczenia wybitnego fizyka i wynalazcy Gabriela Daniela Fahrenheita, urodzonego w Gdańsku w 1686 roku, w 2008 roku na ul. Długiej ustawiono kolumnę meteorologiczną. Kolumna umiejscowiona jest w szklanej gablocie i można z niej wyczytać temperaturę oraz ciśnienie powietrza.

Zielona Brama

Pierwotnie stojąca w tym miejscu brama wybudowana została w 1357 roku i była najstarszą bramą miasta. Obecna budowla pochodzi z 1568 roku i to właśnie ona rozpoczęła nowy styl budownictwa w mieście. Tutaj także ma swój koniec droga królewska.

Zielona Brama

Motława i obrotowa kładka

Przechodząc przez Zieloną Bramę docieramy do przepływającej przez Gdańsk rzeki Motławy. Kierując się wzdłuż jej brzegu poza pięknie odrestaurowanymi kamienicami natrafiamy także na obrotową kładkę. Ta ważąca 105 ton, szeroka na 4,5 metra i długa na 57 merów kładka prowadzi na Wyspę Spichrzów, a dzięki możliwości obrotu umożliwia ruch statków cumujących na Motławie.

Motława i obrotowa kładka

Stary Żuraw – wizytówka i atrakcja Gdańska

Przechodząc przez kładkę docieramy do Starego Żurawia. Ten zbudowany w 1444 roku żuraw jest największym i najstarszym z zachowanych do dziś dźwigów portowych w Europie. Poza obsługą przeładunków portowych towarów służył on także do stawiania masztów, a także był bramą miejską.

Stary Żuraw – wizytówka Gdańska

Ulica Mariacka i bursztyny w Gdańsku

Bursztyny są wielką atrakcją Gdańska i warto je zobaczyć na ulicy Mariackiej. To właśnie na tej ulicy znajduje się szereg sklepów sprzedających niezwykłe wyroby z bursztynu.

Ulica Mariacka i bursztyny w Gdańsku

Najstarsze wzmianki na znajomość i obróbkę bursztynu w rejonie Gdańska prawdopodobnie pochodzą z okresu 8-4 tys. lat p.n.e. Wiązany on był wtedy z magiczną siła i wyrabiano z niego amulety w postaci zwierząt czy figurek bóstw oraz herosów.

Gdańscy rzemieślnicy tak wprawili się w obróbce bursztynu, iż w uznaniu jedną z jego odmian nazwano na cześć miasta „Gedanit”.

Brama Mariacka

Wielka Zbrojownia – atrakcja Starego Miasta w Gdańsku

Spacerując bocznymi uliczkami wzdłuż ul. Długiej dotrzeć można do okazałego budynku Wielkiej Zbrojowni. Wybudowana ona została w 1605 roku. Rosnące zagrożenie ze strony Szwecji wymusiło budowę specjalnego arsenału na gromadzenie produkowanego w mieście sprzętu wojennego.

Wielka Zbrojownia

Obecnie w budynku Wielkiej Zbrojowni mieści się muzeum, a na górnych piętrach Akademia Sztuk Pięknych.

Jeśli interesują Cię atrakcje w Polsce to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, iż znajdziesz coś co Cię zainteresuje.

Co jeszcze zwiedzić w Gdańsku?

W taki sposób zatoczyliśmy koło i dotarliśmy w okolice Złotej Bramy. Odwiedziliśmy największe atrakcje Starego Miasta w Gdańsku i dowiedzieliśmy się co można na nim zobaczyć i zwiedzić. Jest jednak jeszcze wiele miejsc w Gdańsku, które warto zobaczyć, a niektóre z nich to:

  • Most Chlebowy – wybudowany w 1356 roku most, na którym w tej chwili zakochani wieszają kłódki
  • Wielki Młyn – wbudowany w przez Krzyżaków w 1350 roku. w tej chwili znajduje się w nim Muzeum Bursztynu
  • Pomnik Jana III Sobieskiego – jeden z najstarszych pomników w Gdańsku. Ufundowany przez Lwów przedstawia jednego z najwybitniejszych królów Polski.
  • Muzeum II wojny światowej i jego spektakularny budynek
  • Trzy Krzyże – pomnik poległych stoczniowców podczas gdańskiego sierpnia w 1980 roku
  • Europejskie Centrum Solidarności – muzeum przedstawiające historię ruchu Związku Solidarność
  • Westerplatte – miejsce pamięci II wojny światowej
Most Chlebowy
Pomnik Jana III Sobieskiego
Trzy Krzyże
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Gdańsk na wózku

Gdańsk to stare miasto, więc łatwo się domyślić, iż jest tam sporo bruku. Na szczęście po wejściu na Stare Miasto, ul. Długa wyłożona jest dość równymi kamiennymi płytami. o ile chodzi o boczne uliczki to prowadzące wzdłuż nich chodniki są równe, a bruk pojawia się tylko w momentach przekraczania ulicy. Problematyczny natomiast jest zjazd wzdłuż Motławy, w kierunku obrotowej kładki, ponieważ tutaj nie ma podjazdu. Wejścia do głównych zabytków i muzeów są dostępne dla osób poruszających się na wózku.

Miejsca dla OzN przy starym Mieście w Gdańsku

Komunikacja publiczna w Gdańsku jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, a miejsca parkingowe są dla nich bezpłatne.

Atrakcje Gdańska – informacje praktyczne

  • Do Gdańska można dolecieć samolotem z wielu polskich i europejskich miast
  • Dworzec kolejowy znajduje się blisko Starego Miasta
  • Parkowanie w centrum jest płatne, od 5,50 zł/h
  • Posiadacze karty parkingowej osoby z niepełnosprawnością nie płacą za parking
  • Powstanie Gdańska datuje się na X wiek
  • Stare Miasto w Gdańsku i jego atrakcje zlokalizowane są wzdłuż ulicy Długiej
  • W Gdańsku jest największy ceglany kościół w Europie
  • Symbolem Gdańska jest Neptun
  • Atrakcje Gdańska to też Stary Żuraw, największy w Europie
  • Na Starym Mieście w Gdańsku jest dużo restauracji, barów i kawiarni
  • Stare Miasto Gdańska nie leży nad morzem
  • Ze Starego Miasta można wypłynąć w rejs na Westerplatte
Idź do oryginalnego materiału