Gaszą pragnienie? Tylko pozornie. Napoje "pułapka" dla osób po 60. roku życia

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Po 60. roku życia odpowiednio przemyślana dieta, jak i nawodnienie to podstawa. Niestety, ale niektóre napoje, zamiast pomagać, mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu starszych osób.
Wraz z wiekiem organizm szybciej traci wodę, a latem zapotrzebowanie na płyny jeszcze bardziej wzrasta. Aby zapobiec odwodnieniu, powinno się regularnie po nie sięgać i dokonywać w tej kwestii świadomych wyborów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż niektóre napoje mogą mieć działanie moczopędne i jedynie nasilać objawy odwodnienia.


REKLAMA


Zobacz wideo Tomek Szczepanik z żoną Moniką tworzą rodzinę patchworkową. "Świat nie jest różowy" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jaki jest najgorszy napój dla seniorów? Lepiej zrezygnować z ich picia
Sylwia Gugała-Mirosz, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia, w serwisie ncez.pzh.gov.pl podkreśla, iż kluczem do zapobiegania odwodnieniu jest nie tylko odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia, ale także ich jakość. Często sięgamy niestety po napoje, które zamiast wspierać zdrowie, szkodzą. Czego powinny unikać osoby starsze?


Alkohol. Działa moczopędnie i zwiększa ryzyko odwodnienia.
Mocna kawa i herbata. W nadmiarze mogą wypłukiwać wodę z organizmu.
Napoje wysokobiałkowe. Spożywane w dużych ilościach, również działają odwadniająco.
Napoje gazowane. Zawarty w nich dwutlenek węgla może hamować uczucie pragnienia, przez co organizm nie otrzymuje sygnału, iż potrzebuje nawodnienia.


Jak uchronić osoby starsze przed odwodnieniem? Rady resortu zdrowia
Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, iż seniorzy są w grupie ryzyka, jeżeli chodzi o odwodnienie. Przypominają, iż całkowita ilość wody w organizmie ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem - o ok. 15 proc. Warto więc regularnie pić napoje małymi łykami, choćby bez uczucia pragnienia. Oprócz wody do "dobrych wyborów" zaliczają się: herbaty ziołowe, naturalne soki oraz woda gazowana (tylko jeżeli nie podrażnia). O czym jeszcze warto pamiętać?


Pij 1-2 szklanki rano, 1 przed kąpielą i 1 przed snem.
Miej wodę zawsze pod ręką, także na spacerze czy w ogrodzie.
Jedz warzywa, owoce i pij napoje mleczne (np. kefir, jogurt).
Unikaj picia leków z kawą, herbatą czy sokiem cytrusowym (mogą wchodzić w interakcję).


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału