Gala podsumowująca konkurs „Pomosty Przyszłości”

bstok.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Gala podsumowująca konkurs „Pomosty Przyszłości”


Pomosty – zwycięzcy kategorii głównych

I tak laureatem Pomostu do Biznesu dla Instytucji Naukowej został Zakład Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Nagrodę przyznano za współpracę z firmą Nutri Dieta.

– To firma startupowa, która realizowała projekt finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem było opracowanie ośmiu receptur posiłków, które miały zastąpić taki pełnowartościowy posiłek. Było dużo ograniczeń, bo to miał być produkt wegański, bezglutenowy i do kontroli masy ciała. Oczywiście miał mieć też walory smakowe – wyjaśniała kierownik Zakładu Bromatologii prof. Katarzyna Socha.

Dodała, iż kooperacja bromatologii UMB z przedsiębiorcami trwa już od wielu lat, a zapoczątkowała ją prof. Maria Borawska, poprzednia kierownik zakładu.

– Mamy dużo sukcesów, o ile chodzi o komercjalizację produktów, które wspólnie opracowaliśmy. Mamy też satysfakcję, iż znajdują się na półkach sklepowych nie tylko w naszym kraju, ale też za granicą – podkreślała.

Wyróżnienie w kategorii Pomost do Biznesu dla Instytucji Naukowej otrzymała Terenowa Stacja Doświadczalna w Białymstoku, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. To za efekty badań nad bezpieczeństwem żywności i produktów rolnych w kontekście użycia środków ochrony roślin. To zresztą nie jedyna nagroda dla IOR-PIB w tegorocznej edycji konkursu.

Pomost do Biznesu Dla Osoby – właśnie ten tytuł otrzymała kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej w Białymstoku, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy prof. Bożena Łozowicka. To pod jej kierownictwem zespół naukowo-badawczy odnosi sukcesy w pracach nad bezpieczeństwem żywności.

W tej kategorii wyróżniono też dr. hab. Karola Franciszka Kramkowskiego. Nagrodę przyznano m.in. za opracowanie i wprowadzenie w badaniach naukowych, po raz pierwszy na świecie, aparatu do oceny dynamicznej generacji tromboksanu B2. Owocem tych działań było założenie firmy startupowej, która zajmuje się wprowadzeniem urządzenia na rynek światowy, w tym rynek laboratoriów naukowych i diagnostyki ludzi i zwierząt.

Pomost do Nauki dla Podmiotu Gospodarczego i Osoby

Tu przyznano nagrodę główną firmie PROMOTECH, a wyróżnienia trafiły do Holo4Med S.A. za system nawigacji obrazowej wspierający system niszczenia zmian nowotworowych oraz do firmy Electrum za projekt DIEGO. Laureatem Pomostu Do Nauki Dla Osoby został prezes PROMOTECHU Andrzej Zawadzki.

Spotkania z ekspertami

Gościem specjalnym czwartkowego wydarzenia był Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku. Wygłosił wykład pt. „Między prognozą a transformacją: najważniejsze wydarzenia 2025-2026 oraz rola technologii w gospodarce przyszłości”. Następnie odbył się panel ekspertów „Przyszłość gospodarki światowej: zderzenie opinii”, w którym uczestniczyli:

· dr Katarzyna Dębkowska – kierownik zespołu foresightu gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny

· Katarzyna Zuzanna Zadykowicz – pełnomocniczka Marszałka Województwa Podlaskiego ds. Zrównoważonego Rozwoju, radczyni prawna

· dr hab. Adam R. Bartnicki, prof. UwB – dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

· Artur Zawadzki – prezes zarządu PROMOTECH Sp. z o.o.

To już trzecia edycja wydarzenia promującego dobre wzorce współpracy pomiędzy nauką i biznesem. Jej organizatorem jest Fundacja Technotalenty, a zakończona właśnie edycja została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Regionalny projekt w zakresie budowy potencjału regionu PPO”, którego liderem jest Województwo Podlaskie.

W gali Pomostów Przyszłości 2024 uczestniczyli także m.in. wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, prezes Fundacji Technotalenty Adam Walicki oraz pracownicy i dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Szczegółowe opisy laureatów Pomostów Przyszłości 2024 znajdują się w załączeniu.

Aneta Kursa
red.: Julia Szypulska
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Idź do oryginalnego materiału