Fundusze promocji zostały utworzone w celu wspierania marketingu rolnego, wzrostu spożycia oraz promocji produktów rolno-spożywczych. Każdy fundusz jest zarządzany przez komisję zarządzającą składającą się z 9 członków (3 przetwórców produktów rolnych adekwatnych dla danego funduszu, 5 producentów oraz 1 przedstawiciela izb rolniczych).
1. Wpłaty
Są naliczane przez zobowiązane podmioty w wysokości 0,1% wartości netto, od rzeczy ruchomych, tj. od świń żywych, bydła i cieląt żywych, koni żywych, owiec żywych, zbóż, owoców i warzyw, drobiu żywego oraz ryb, będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (tzw. VAT). Na Fundusz Promocji Roślin Oleistych naliczenie wynosi 0,2% wartości netto od roślin oleistych. Lista towarów, od których są naliczane wpłaty na fundusze promocji, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie szczegółowego wykazu towarów, od których są naliczane, pobierane, przekazywane i wpłacane wpłaty na fundusze promocji produktów rolno – spożywczych.
2. Terminy
W ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury VAT za towary powinno nastąpić naliczenie i pobranie na fundusze promocji. Przedsiębiorcy, którzy naliczają i pobierają wpłaty od podmiotów, które zbywają na ich rzecz towary, zobowiązani są potwierdzić w formie pisemnego oświadczenia o naliczeniu i pobraniu na fundusze promocji. Do 25. dnia miesiąca następującego po danym kwartale należy:
- złożyć deklarację wpłaty (formularz Fpz_f1),
- wpłacić kwotę naliczoną na odpowiedni rachunek funduszu promocji wskazany w formularzu deklaracji (formularz Fpz_f1).
Deklarację wpłaty na fundusze promocji produktów rolno – spożywczych można składać:
- bezpośrednio do Oddziału Terenowego KOWR adekwatnego miejscowo dla siedziby przedsiębiorcy (w przypadku woj. Wielkopolskiego: Oddział Terenowy KOWR w Poznaniu ul. Fredry 12, 61-701 Poznań),
- listownie,
- za pośrednictwem ePUAP,
- za pośrednictwem portalu eRolnik.
Warunkiem wypełnienia deklaracji wpłaty za pośrednictwem portalu eRolnik jest posiadanie aktywnego profilu zaufanego.
3. Kto jest zobowiązany do wpłat?
W przypadku Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Mięsa Końskiego, Funduszu Promocji Mięsa Owczego, Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego są to przedsiębiorcy:
- prowadzący działalność gospodarczą w zakresie uboju zwierząt, a także podmioty, które są podatnikami podatku VAT i prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wywozu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej żywych zwierząt;
- prowadzący działalność gospodarczą w zakresie uboju: świń, bydła i cieląt, owiec lub jagniąt, drobiu, niebędących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT, tj. od zwierząt pochodzących z własnych ferm oraz od zwierząt ubitych w tzw. uboju usługowym.
W przypadku Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz Funduszu Promocji Ryb do wpłat są zobowiązane dwie grupy podmiotów:
- podmioty będące podatnikami podatku VAT, które skupują odpowiednio owoce lub warzywa albo ryby od rolników ryczałtowych,
- przedsiębiorcy będący podatnikami podatku VAT, którzy wytwarzają owoce i warzywa lub prowadzą działalność w zakresie połowu ryb w wodach śródlądowych lub morskich, lub prowadzą działalność w zakresie chowu lub hodowli ryb.
W przypadku Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Funduszu Promocji Roślin Oleistych podmiotami zobowiązanymi do wpłat są przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa odpowiednio zbóż lub roślin oleistych.
W przypadku Funduszu Promocji Mleka Dyrektor Generalny KOWR ustala w drodze decyzji za okresy kwartalne wysokość wpłat na Fundusze Promocji Mleka. Pierwsze podmioty skupiające dokonują wpłaty w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji.
Wszelkie dokumenty można pobrać ze strony: Pliki do pobrania - wpłaty - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - Portal Gov.pl
4. Kto może ubiegać się o środki z funduszy promocji?
O wsparcie finansowe ze środków funduszy promocji mogą się ubiegać:
- ogólnokrajowe organizacje zrzeszające producentów rolnych lub przetwórców produktów rolno – spożywczych mające zamieszkania albo siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy produkują lub dokonują obrotu towarami, od których naliczane są wpłaty na poszczególne fundusze,
- ogólnokrajowe organizacje branżowe i międzybranżowe zrzeszające producentów lub przetwórców produktów rolno – spożywczych inne niż określone w pkt. 1, o ile ich cele statutowe są zgodne z celami funduszy promocji, o których mowa w art. 2 ustawy o funduszach promocji produktów rolno – spożywczych.
Do zadań realizowanych w ramach funduszy należą m.in. finansowanie i/lub współfinansowanie kampanii informacyjnych i promocyjnych, wspieranie udziału w wystawach i targach, prowadzenie badań naukowych, badań rynkowych i prac rozwojowych w zakresie poprawy jakości produktów spożywczych oraz szkoleń dla producentów i przetwórców, a także wspieranie krajowych organizacji branżowych, w tym ich przedstawicieli biorących udział w pracach specjalistycznych stałych i roboczych komitetów organizacji międzynarodowych lub będących członkami statutowych organów tych organizacji, zajmujących się problemami danego rynku.
Środki finansowe funduszy promocji mogą być przekazane również na sfinansowanie tzw. wkładu własnego organizacji branżowych, wymaganego przy wdrażaniu działań lub programów promocyjnych lub informacyjnych z udziałem środków unijnych realizowanych w ramach mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej.
Źródło: www.gov.pl