Udział UAM w Strefie Naukowej Pyrkonu rośnie z roku na rok, nie tylko promując uczelnię, ale także odkrywając przed uczestnikami Festiwalu coraz więcej tajemnic skrywających się w świecie nauki. Świetną wiadomością jest to, iż w tym roku macki Fantastycznego UAMu sięgają poza Strefę Naukową! Gdzie dokładnie? Już Wam zdradzamy.
Czym jest Fantastyczny UAM?

To fenomenalny projekt, którego twórcami są: Mateusz Frankiewicz oraz Jakub Wojtczak, łączący swoją działalność naukową z zainteresowaniem fantastyką i popkulturą. To ogromni fani książek, seriali i gier, co łączy ich nie tylko z wieloma studentami, ale także wykładowcami poznańskiej uczelni i – jak łatwo można się domyślić – z żądnymi wiedzy Pyrkonowiczami.
Wyjście z promocją nauki oraz uczelni poza sale wykładowe i pojawienie się na Festiwalu Fantastyki Pyrkon było więc tylko kwestią czasu. Zeszłoroczne zainteresowanie tą inicjatywą było tak duże, iż w tym roku… macki Fantastycznego UAMu sięgają jeszcze dalej!
Gdzie macki Fantastycznego UAMu sięgają w tym roku?
W niemal pierwszych słowach naszego newsa koniecznie musimy zwrócić Waszą uwagę na fakt, iż w tym roku Strefa Naukowa oraz Gród Inicjatyw Fanowskich zawierają współpracę, w efekcie której… Fantastyczny UAM czeka ponownie na uczestników Pyrkonu ze swoim stoiskiem w Grodzie Inicjatyw Fanowskich!
Będziecie tam zgłębiać tajemnice mitologii i wierzeń Słowian oraz odkrywać słowiańskie inspiracje w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Ten wyjątkowy, słowiański charakter nawiązywać ma do 1000. rocznicy pierwszej koronacji na króla Polski.
Oprócz atrakcji związanych z mitologią słowiańską, na Pyrkonie nie zabraknie także wydarzeń, które z pewnością zainteresują miłośników gier planszowych. W Strefie Gier Planszowych będzie można zapoznać się z grami starożytnymi, takimi jak Go, Hnefatafl, Senet czy Royal Game of Ur, które wprowadzą uczestników w klimat historycznych rozgrywek.
A co w tym roku w Strefie Naukowej?
W Strefie Naukowej zaplanowano zaś to, co żądni wiedzy Pyrkonowicze kochają najbardziej: serię paneli i prelekcji, które łączą fantastykę z nauką. Wśród nich znajdą się:
- Panel dyskusyjny „Promocja Nauki przez Fantastykę” – prowadzenie: Mateusz Frankiewicz i Jakub Wojtczak;
- Panel dyskusyjny „Dialog historyków z Tolkienem” – prowadzenie: Igor Kraszewski, Maciej Michalski i Józef Dobosz;
- Panel dyskusyjny “Naukowczyni Tłumaczy Fantastykę” – prof. Bogumiła Kaniewska, prowadzenie: prof. Maciej Michalski;
- Prelekcja „Wojna i pokój wśród gwiazd. Konflikty zbrojne w kinie science-fiction” – Dr Rafał Wiśniewski.
Na uczestników czekają także warsztaty z budownictwa drewnianego, podczas których będzie można spróbować swoich sił w budowie domu zrębowego o wymiarach 3×3 metry – to doskonała okazja, by poznać tradycyjne techniki budowlane!
Przygotujcie się na niezapomnianą podróż przez fantastyczne światy, wiedzę i historię. Nie możecie tego przegapić!