Ewa Wachowicz: Sok z aronii

angora24.pl 1 miesiąc temu

Pamiętam, iż w ogrodzie moich rodziców rosła aronia, która co roku hojnie potrafiła obrodzić. Moja bratanica Karolina była jedną z nielicznych osób, którym najbardziej smakowały owoce prosto z krzaka. jeżeli chodzi o mnie i resztę rodziny, to najczęściej stawialiśmy na sok. Jest smaczny i ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Aronia jest bogata w antyoksydanty, witaminy i minerały. Jest to owoc o jednym z najwyższych poziomów antocyjanów i flawonoidów, które wspierają układ odpornościowy, poprawiają krążenie krwi i chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Regularne jedzenie owoców albo picie soku może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, regulacji poziomu cukru oraz poprawy ogólnej kondycji serca.

Sok z aronii jest lekko cierpki i głęboko owocowy. Jego unikalny smak sprawia, iż stał się ideal nym dodatkiem do różnorodnych napojów i potraw, ale też z powodzeniem można spożywać go po rozcieńczeniu wodą. W moim domu sok z aronii często podawany jest w chłodne wieczory jako rozgrzewający napój, a latem stanowi orzeźwiający dodatek do wody mineralnej.

Moja bratowa ma w swoim ogrodzie krzew aronii i co roku dostaję od niej porcję owoców. Mimo iż aronia daje obfite plony, to jednak trzeba uważać na ptaki. Zdarza się, iż w ciągu zaledwie jednego dnia są one w stanie ogołocić cały krzak! Podobnie bywa w przypadku borówki amerykańskiej. Jest jednak na to sposób – warto zakrywać krzewy specjalną siatką ogrodniczą. Polecam to wszystkim, którzy chcą uniknąć potencjalnych szkód.

Poniżej dzielę się sprawdzoną recepturą na sok. Pamiętajcie, iż zapasteryzowany możecie przechowywać naprawdę długo i cieszyć się jego smakiem również jesienią i zimą.

Składniki:

2 kg owoców aronii

litr wody

garść liści aronii

kilogram cukru

duża cytryna

Przygotowanie:

1. Owoce na gronach umyć dobrze w wodzie. Następnie obrane, pozbawione ogonków umieścić w garnku i zalać wodą. Dodać umyte liście aronii, przykryć pokrywką, doprowadzić do wrzenia i na małym ogniu gotować kilkanaście minut.

2. Odstawić na kilka godzin (chodzi o to, by owoce puściły jak najwięcej soku).

3. Sok przecedzić przez sitko do drugiego garnka. Dodać cukier, sok z cytryny i gotować, mieszając do czasu, aż cały cukier się rozpuści.

4. Rozlać sok do wcześniej przygotowanych wyparzonych słoików lub szklanych butelek.

5. Pasteryzować 20 minut.

Idź do oryginalnego materiału