Nadmierna liczba turystów staje się coraz większym problemem w wielu europejskich miastach. Odpowiedzią władz jest wówczas wprowadzanie zakazów lub wysokich opłat. W poprzednich artykułach pisaliśmy m.in. o zakazie wydawania nowych licencji na wynajem krótkoterminowy w hiszpańskim Alicante i o wzroście cen atrakcji w Wenecji we Włoszech. Dania przyjęła jednak zupełnie inną strategię i być może zyska na tym więcej niż na ograniczeniach. Jakie są założenia programu CopenPay?
REKLAMA
Zobacz wideo Skala współczesnej turystyki staje się problematyczna
CopenPay to wyjątkowy program promujący Kopenhagę. Dania stawia na połączenie turystyki i ochrony środowiska
Za organizację CopenPay odpowiada oficjalna organizacja turystyczna w Kopenhadze Wonderful Copenhagen we współpracy z lokalnymi partnerami i gminą Kopenhaga. Program został uruchomiony po raz pierwszy w 2024 roku jako projekt pilotażowy. Jego celem było zwiększenie świadomości odwiedzających w zakresie podejmowania bardziej zrównoważonych wyborów dotyczących podróży. W ramach akcji turyści mogą liczyć na tańszy wstęp do wielu miejsc, a także darmowe usługi i posiłki, o ile podejmą wcześniej określone działania. Może to być jazda na rowerze lub korzystanie z komunikacji miejskiej, wybór wegetariańskich posiłków lub pomoc w zbieraniu śmieci. Nowością w tym roku jest nagradzanie za przyjazd do Kopenhagi pociągiem oraz za dłuższy (co najmniej czterodniowy) pobyt.
Największy wpływ turystyki na klimat pochodzi z transportu. Zachęcamy podróżnych, aby dojeżdżali do Kopenhagi pociągiem, rzadziej latali i zostawali dłużej. Badania pokazują, iż siedmiu na dziesięciu podróżnych zamierza opuścić miejsce docelowe w lepszym stanie, niż je zastali
- czytamy na oficjalnej stronie programu. Co zatem może być naszą nagrodą podczas pobytu i co musimy zrobić, by ją odebrać?
Co zobaczyć w Kopenhadze? Dzięki CopenPay wiele atrakcji będzie tańszych, a choćby darmowych
Benefity związane z CopenPay zauważymy już po dotarciu pociągiem na dworzec, gdzie będzie na nas czekać posiłek przygotowany z nadwyżki żywności z lokalnych sklepów. jeżeli zaś przyjedziemy samochodem elektrycznym, możemy liczyć na parking w obniżonej cenie. Ponadto tegoroczne nagrody obejmują m.in. bezpłatny wynajem rowerów, sesje jogi, wycieczki z przewodnikiem oraz bezpłatny lub tańszy wstęp do wielu atrakcji. Zadania do wykonania mogą być różne. W wielu punktach oczekuje się od odwiedzających dotarcia na miejsce pieszo lub rowerem. W takich przypadkach dowodem upoważniającym do zniżki będzie np. selfie. Zamek Kronborg możemy odwiedzić całkiem za damo, o ile wcześniej posadzimy nasiona kwiatów w wyznaczonych do tego obszarach na terenie miasta.
Zobacz też: Zmiany w wakacyjnym raju Polaków. Kąpiel tylko w grupach. Władze zakazały noszenia takich strojówCopenPay w 2025 roku rozpocznie się już 17 czerwca i potrwa dziewięć tygodni, do 17 sierpnia. Mamy więc całkiem sporo czasu w zaplanowanie podróży. jeżeli jednak w tym roku nie załapiemy się na akcję, a chcielibyśmy wziąć w niej udział, warto śledzić informacje na ten temat w przyszłym roku. Organizatorzy zaznaczają, iż CopenDay może zostać rozszerzone na inne miasta w Danii.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.