Emoji kciuka w górę ma moment kciuka w dół

prawica.net 3 godzin temu

Ryan Haines / Android Authority choćby po SMS-ach potrafię dostrzec pewne oznaki tego, iż mój partner jest na mnie zły. Być może nie od razu wiem, czy powiedziałem lub zrobiłem coś złego, a potem wysyłam wiadomość, na którą mogę spodziewać się wylewnej odpowiedzi. Co dostanę zamiast tego? Emoji wskazujący kciuk w górę. Wtedy wiem, iż mam kłopoty. Jako millenials, który dorastał obserwując ewolucję przesyłania wiadomości, zauważyłem tę zmianę w znaczeniu niegdyś niezawodnego emoji uniesionego kciuka. Kiedyś był to jeden z niewielu popularnych emoji — łatwy sposób na potwierdzenie wiadomości bez większego wysiłku. Ale w tej chwili raczej tego unikam i nie tylko ja.

Czy używasz emoji kciuka w górę?

119 głosówTak, używam go tak często jak zawsze.74%Okazjonalnie, ale nie tak często jak kiedyś.18%Niezupełnie.8%

Od kciuka w górę po odrzucenie

Ryan Haines / Android AuthorityNie mogę wypowiadać się w imieniu wszystkich, ale w moich interakcjach uniesione kciuki nabrały innego charakteru. Moi rodzice przez cały czas używają tego słowa jako prostej, pozytywnej afirmacji, do której początkowo było przeznaczone. Ale dla mnie, a zwłaszcza dla młodszych osób, z którymi mam kontakt, może to być niemal lekceważące. Wydaje się, iż oznacza to raczej „cokolwiek” lub „okej, jasne”. Nie jest dokładnie ciepły i rozmyty. I rozumiem. W jakiś sposób to emoji, które było albo pozytywne, albo neutralne, w pewnych kontekstach zaczęło sprawiać wrażenie pasywno-agresywnego. Emoji uniesionego kciuka, który był albo pozytywny, albo neutralny, w niektórych kontekstach zaczął sprawiać wrażenie pasywno-agresywnego. Dlaczego emoji uniesionego kciuka najwyraźniej przestało być cyfrowym odpowiednikiem przyjaznego skinienia głową i przewróciło oczami? Myślę, iż częściowo dlatego, iż jest to szybkie i łatwe. Nie kryją się za tym żadne prawdziwe emocje. Może i jest skuteczny, ale nie zawsze sprawia wrażenie ciepłego i autentycznego. Kiedy wysyłasz komuś kciuk w górę, możesz odnieść wrażenie, iż zamiast bardziej przemyślanej odpowiedzi, po prostu próbujesz zakończyć rozmowę.

Pokoleniowy podział

Wygląda na to, iż młodsi ludzie poszli dalej. Emotikony takie jak serce () lub ręce do góry () odgrywają teraz większą rolę, jeżeli chodzi o okazywanie prawdziwego entuzjazmu lub aprobaty. Istnieje wiele wątków na Reddicie, takich jak ten, w których ludzie, zwłaszcza użytkownicy pokolenia Z, uważają, iż emoji uniesionego kciuka są zimne, a choćby sarkastyczne. To ma sens, kiedy się nad tym zastanowić. Kciuk w górę jest szybki, ale serce wydaje się bardziej szczere. Emoji zastępują mowę ciała, a kciuk w górę już nie spełnia swojej roli. Cała ta ewolucja emoji nie jest zaskakująca. Język zmienia się cały czas, a język emoji nie jest wyjątkiem. Zauważyłem, iż osoby w moim wieku znacznie bardziej wybiórczo wybierają emoji, których używają. Emoji takie jak serce i idealny znak () zastąpiły u nas kciuk w górę, ponieważ wyrażają więcej emocji. Moi rodzice z pewnością nie rezygnują z uniesionego kciuka. Wyraźnie widać różnice pokoleniowe, a moi rodzice z pewnością nie rezygnują ze swojego ukochanego kciuka w górę. Dla nich to przez cały czas działa dokładnie tak, jak zawsze. Badania wykazały, iż starsze pokolenia preferują prostsze, bardziej bezpośrednie emoji, podczas gdy młodsi użytkownicy eksperymentują z szerszą gamą, aby przekazać emocje. Pewnie dlatego, gdy rodzice pokazują mi kciuk w górę, wiem, iż dodają mi otuchy. Ale jeżeli moja dziewczyna mi to wyśle, przygotuję się na wpływ. Widzimy także ewolucję emoji na platformach mediów społecznościowych, choć może to być nieco bardziej skomplikowane. Facebook przez cały czas trzyma się kciuka w górę jako sposobu na „polubienie” postu, jak zawsze, podczas gdy platformy takie jak Instagram i TikTok – obsługujące młodszą grupę demograficzną – używają teraz emoji serca. YouTube przez cały czas oferuje emoji kciuka w górę w przypadku polubień, ale różnica polega na tym, iż jest to przeciwieństwo przycisku „Nie lubię”, reprezentowanego przez emoji kciuka w dół.

Czy emoji uniesionego kciuka już nie będzie?

Mishaal Rahman / Android Authority Wątpię, czy ktokolwiek opłakuje spadek popularności emoji uniesionego w górę kciuka, ale i tak nie zniknie on całkowicie. przez cały czas ma wartość w niektórych kontekstach, takich jak czaty w miejscu pracy lub szybkie potwierdzenia, gdzie kluczowa jest zwięzłość. Spadek jego popularności, szczególnie w rozmowach osobistych, pokazuje tylko, jak język cyfrowy stale ewoluuje. Emoji, jak wszystkie formy komunikacji, podlegają zmianom norm kulturowych i pokoleniowych. Warto też pamiętać, iż język emoji ma dopiero kilkadziesiąt lat. Kciuk w górę może zostać zepchnięty na margines i zastąpiony bardziej wyrazistymi symbolami, ale nie mamy jeszcze cyklicznych danych na temat innych ewolucji kulturowych, takich jak język czy moda. Tak jak fryzura, która była ostatnio popularna w latach 80., może nagle wrócić do mody, tak emoji z uniesionym kciukiem może pewnego dnia zyskać nowe życie pod względem użytkowania, choćby jeżeli tylko w sensie retro. Uwagi

Idź do oryginalnego materiału