Dżem z pigwy - smaczny, zdrowy i aromatyczny. Jak go zrobić?

g.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Dżem z pigwy zyskuje na coraz większej popularności. Pigwa to owoc niezwykle zdrowy, jednak ze względu na swój cierpki smak, nie jest spożywany na surowo. Prozdrowotne adekwatności pigwy są za to wykorzystywane we wszelkiego rodzaju przetworach, w tym - w dżemie z pigwy. Jak zrobić dżem z pigwy w wersji klasycznej, jakie dodatki pasują do pigwy? Podpowiadamy.
Dżem z pigwy coraz częściej gości w naszej kuchni. Może być wykorzystany na wiele różnych sposobów, w tym m.in. jako dodatek do domowych deserów, naleśników lub gofrów. Dlaczego warto sięgać po dżem z pigwy?


REKLAMA


Zobacz wideo Jesień to czas przetworów z pigwy! Dzięki niej wyleczymy kaszel i zgagę


Dżem z pigwy gruszkowej — czemu warto go jeść?
Dżem z pigwy gruszkowej to produkt nie tylko bardzo smaczny, ale także niezwykle zdrowy. Pigwa coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach, a jej owoce bez problemu dostaniemy także w sklepach i lokalnych bazarach. Dlaczego warto spożywać pigwę? Pigwa to prawdziwa bomba witamin i cennych składników odżywczych. Pigwa jest bardzo zasobna w witaminę C, która odgrywa bardzo dużą rolę we wzmocnieniu układu odpornościowego człowieka. W pigwie znajdziemy także m.in. błonnik, wspierający pracę układu trawiennego oraz pektyny, które regulują pracę układu pokarmowego.


Dżem z pigwy — przepis podstawowy
Jak zrobić smakowity dżem z pigwy? Przepis podstawowy jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Aby przygotować dżem z pigwy na zimę, będziesz potrzebować następujących składników:


2 kg owoców pigwy
kilogram cukru
500 ml wody
sok wyciśnięty z cytryny


Sposób przygotowania:
Pigwę dokładnie opłucz, a następnie obierz ze skórek. Usuń gniazda nasienne i pokrój na mniejsze kawałki. Pokrojoną na kawałki pigwę włóż do garnka, a następnie dodaj cukier, sok z cytryny i wodę. Wszystko dokładnie wymieszaj, a następnie gotuj na małym ogniu pod przykryciem do momentu, aż owoce się rozpadną i utworzy się gęsty dżem. Gorący dżem przełóż do wyparzonych wcześniej słoików. Szczelnie zamknij i odwróć do góry dnem do ostygnięcia.


Dżem z pigwy bez obierania?
Choć w powyższym przepisie jest mowa o obieraniu skórek z owoców, to dżem z pigwy bez obierania jest również możliwą opcją. Taki sposób przygotowania dżemu ma kilka zalet. W skórkach pigwy również znajduje się wiele cennych witamin i minerałów, a ponadto znajdziemy tam także pektyny, które wpływają na konsystencję dżemu, nadając mu większej gęstości. Dżem z pigwy bez obierania to także szybszy sposób na przygotowanie smakowitego przetworu. Skórka nadaje także bardziej intensywny aromat, dzięki czemu smak pigwy jest mocniej wyczuwalny. Jak przygotować dżem z pigwy bez obierania? W zasadzie można wykorzystać powyższy przepis na podstawową wersję dżemu z pigwy z tą różnicą, iż musimy przyłożyć szczególną uwagę do bardzo dokładnego oczyszczenia owoców. Pozostała część receptury pozostaje bez zmian.
Dżem z pigwy i jabłek — połączenie idealne
Dżem z pigwy i jabłek to doskonałe połączenie sezonowych owoców, które pozwala na pogłębienie smaku naszego przetworu. Koniecznie wypróbuj poniższy przepis:


kilogram pigwy
kilogram jabłek
kilogram cukru (jeżeli dżem ma być bardziej słodki, można użyć więcej)
szklanka wody


Sposób przygotowania:
Owoce dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Pigwę i jabłka obierz ze skórek, a następnie pokrój na mniejsze kawałki i usuń gniazda nasienne. Pigwę umieść w dużym garnku. Owoce zasyp cukrem, a następnie wlej wodę i zagotuj. Gotuj pod przykryciem przez kwadrans. Gdy owoce nieco zmiękną, dodaj pokrojone jabłka i gotuj razem przez ok. 1 godzinę (czas gotowania zależy od rodzaju użytych owoców). Gdy dżem z pigwy i jabłek będzie miał odpowiednią konsystencję, przełóż go do wyparzonych wcześniej słoiczków. Szczelnie zamknij i odstaw do góry dnem do ostygnięcia.


Dżem z pigwy i jabłka z dodatkami
Dżem z pigwy i jabłka można wzbogacić także o inne smaki, które będą odpowiadały naszym indywidualnym preferencjom. Jakie składniki pasują do smaku pigwy i jabłka? Tak naprawdę mamy dużo możliwości i całkowitą dowolność, jednak należy przyznać, iż idealnym połączeniem wydaje się być pomarańcza i cytryna. Użycie cytrusów wzbogaci nie tylko smak naszego dżemu z pigwy, ale także jego walory prozdrowotne. Ze smakiem pigwy idealnie komponują się także przyprawy korzenne, typowo "świąteczne", czyli np. cynamon, goździki, imbir czy kardamon. Zdarza się, iż do dżemu z pigwy i jabłka dodawane są także orzechy, które podkręcają smak naszego przetworu, a także tworzą przyjemną chrupkość w ustach. Można do tego celu wykorzystać m.in. posiekane migdały, orzechy włoskie lub orzechy laskowe.
Zobacz też: Dlaczego przetwory z pigwy są gorzkie? Popełniasz ten fatalny błąd. Musisz zrobić to przed ugotowaniem
Idź do oryginalnego materiału