Dyskusja w mediach o systemie Nutri-Score

nutriscore-fakty.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Dyskusja w mediach o systemie Nutri-Score


Oprócz debaty na poziomie zarówno europejskim, jak i krajowym wśród polityków, dyskusja na temat systemu Nutri-Score toczy się również w mediach oraz w social mediach, wśród ekspertów i konsumentów.

W ostatnim czasie w programie Pytanie na Śniadanie wskazano na wady i niedociągnięcia systemu Nutri-Score, m.in.:

  • System nie uwzględnia stopnia przetworzenia produktu
  • Ocena obliczana jest dla 100 g produktu, podczas gdy jedne spożywane są w małej ilości (oliwa), a inne w znacznie większej niż 100 g (pizza)
  • Naturalne i lokalne produkty mają niższe oceny Nutri – Score niż te, których skład może być reformułowany.

Mocno wybrzmiał również przekaz podkreślający, iż im większą wiedzę mają konsumenci na temat zdrowego odżywiania, tym mniej zwracają uwagę na oznaczenie Nutri-Score.

Źródło: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/79451056/czy-warto-kierowac-sie-oznaczeniami-nutriscore

Temat Nutri-Score został również poruszony na edukacyjnym koncie edulise.pl na Instagramie, gdzie materiały tworzone są przez ekspertów. Autorzy wskazali, iż wadą systemu jest nie uwzględnianie zawartości witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz stopnia przetworzenia żywności. Podkreślono również, iż osoby polegające wyłącznie na Nutri-Score mogą nie zwracać uwagi na pełny skład produktów, co może prowadzić do niewłaściwych wyborów żywieniowych.

Źródło:

Dietetyczka na Facebooku @dietetyka_w_pigulce zwróciła uwagę na dyskryminowane przez system produkty, jak oliwa, soki 100%, czy łosoś.

Wskazała również kilka z wad systemu Nutri-Score:

„!!nie uwzględnia stopnia przetworzenia (np. cola zero, gotowce otrzymują literki A-C)

!!nie uwzględnia zwyczajowych porcji (np. oliwa, łosoś, tłuste sery otrzymują literki „D”, „E” – są zdrowe, ale mamy jeść w mniejszych porcjach ze względu na ilość tłuszczu)

!!nie uwzględnia kwasów omega-3 np. tuńczyk w sosie własnym ma literkę „B”, a łosoś będący świetnym źródłem kwasów omega-3 ma literkę „D”.

!!nie uwzględnia zawartości składników bioaktywnych, witamin i składników mineralnych – zarówno płatki owsiane, jak i słodzone płatki otrzymały literki „A”.”

Źródło: https://www.facebook.com/821540379981790/posts/999016825567477

Idź do oryginalnego materiału