Drewniany kościół w Dębnie wpisany na listę UNESCO

grafywpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Drewniany kościół w Dębnie wpisany na listę UNESCO


To chyba najmniej zanany i najrzadziej pokazywany obiekt z polskiej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół przecudny i wyjątkowy, więc jeżeli znajdziecie się w okolicy zapory i jeziora Czorsztyńskiego, to nie zastanawiajcie ani chwili. Kościół warto zobaczyć.

Historia i legenda

Początki kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie sięgają XV wieku, ale nie zachowały się żadne dokumenty pozwalające na ustalenie dokładnej daty budowy. Historycy w przybliżeniu mówią o 1490 roku. Jest też legenda o początkach świątyni wzniesionej przez zbójników, którym ukazał się św. Michał. Skruszeni i przestraszeni rozbójnicy w ramach pokuty za swoje złe uczynki raźno zabrali się do pracy. W kościele brał ślub ze swoją Maryną słynny Janosik. Oczywiście odbyło się na planie serialu, który kiedyś oglądał chyba każdy.

Gotycki kościół św. Michała Archanioła

Kościół zbudowano bez użycia gwoździ

W tym samym miejscu stał kiedyś starszy kościół. Czas powstania świątyni, którą możemy podziwiać, potwierdzają badania dendrochronologiczne, stwierdzające jednolity czas budowy korpusu wraz z konstrukcją dachową. W roku 1601 dobudowano wieżę. Ten fakt potwierdza znaleziona inskrypcja. Kościół wykonano z drewna jodłowego i modrzewiowego bez użycia gwoździ. Jak większość kościołów średniowiecznych jest orientowany na wschód (prezbiterium wskazuje kierunek wschodni).

Kościół zbudowano w systemie zrębowym

Odkrycie kościoła

Historycy sztuki i badacze zabytków zainteresowali się tym wyjątkowym kościołem już w XIX wieku. Remont i konserwację malowideł ściennych przeprowadzono w latach 1933-1935. Ponowne prace konserwatorskie wykonano w latach 1958-1963. Kościół w Dębnie jest znakomitym przykładem drewnianej architektury gotyckiej, jednym z najlepiej zachowanych obiektów średniowiecznych. Jego wartość i wyjątkowość podnosi fakt, iż w przetrwał w niezmienionej od wieków formie.

Kościół w Dębnie ominęły remonty zmieniające jego wygląd

Wnętrze kościoła zachwyca

Po wejściu do środka zamurowało nas. Trudno się zdecydować, co najpierw podziwiać. Ściany pokrywa polichromia z przełomu XIV i XV wieku. Przypominające tkaniny malowidła wykonany przy pomocy szablonów nazywanych patronami. Dlatego też motywy i zdobienia powtarzają się, Mamy 77 motywów występujących w 12 układach i 33 wariantach kolorystycznych.

Kościół w Dębnie jest piękny

Na belce tęczowej zobaczymy krucyfiks z XIV w., pochodzący prawdopodobnie z poprzedniej świątyni. To najstarszy zabytek we wnętrzu kościoła.

Najstarszy zabytek we wnętrzu

Znajdziemy też Liczne gotyckie rzeźby z XV i XVI wieku. Święci cierpliwie pozowali nam do portretów.

Na uwagę zasługuje również gotycki ołtarz główny z tryptykiem namalowanym na początku XVI wieku. Liczne złocenia wokół przedstawionych na obrazach scen rozświetlają wnętrze.

Tryptyk na ołtarzu głównym

Jak dojechać i godziny otwarcia

Dojazd z Krakowa (92 km):

1. tzw. „Zakopianką” (droga nr 7 do Zaborni, nr 47 do Nowego Targu) na południe – 78 km

2. z Nowego Targu (droga nr 969) na wschód, w kierunku Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy – 14 km

Dojazd z Zakopanego:
I wariant (44 km):
1. tzw. „Zakopianką” (droga nr 47) na północ, do Nowego Targu – 30 km
2. z Nowego Targu (droga nr 969) na wschód, w kierunku Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy – 14 km

II wariant (40 km):
1. tzw. „Zakopianką” (droga nr 47) na północ, do Poronina – 6 km
2. z Poronina (droga nr 969) na wschód, do Bukowiny Tatrzańskiej – na Klinie – 10 km
3. przez Bukowinę Tatrzańską (droga nr 960): na Klinie – Bukowina Dolna – 4 km
4. z Bukowiny Dolnej (droga nr 49) na północ, przez Białkę Tatrzańską do Białki Dolnej – 6 km
5. z Białki Dolnej drogą lokalną na północny-wschód, do Nowej Białej – 5 km
6. z Nowej Białej drogą lokalną na północ, do Łopusznej – 3 km
7. z Łopusznej (droga nr 969) na wschód, do Dębna (6 km)

Dojazd ze Szczawnicy – Krościenka nad Dunajcem (ok.19 km):

drogą nr 969 na zachód, w kierunku na Nowy Targ, przez Kluszkowce i Maniowy.

Kościół można zwiedzać od 1 maja do 31 października: od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.00 i 12.00-17.00, w sobotę w godzinach 9.00-12.00, w niedzielę w godzinach 12.00-17.00. Bilet wstępu to „co łaska do kościelnej skarbonki”.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału