Ostatnie dni w Stambule upłynęły pod znakiem tragicznych wydarzeń związanych z zatruciami metanolem, które dotknęły turystów i miejscowych. Jak podaje portal Medyascope, w ciągu sześciu tygodni odnotowano aż 80 takich przypadków, w tym 37 osób straciło życie. Do incydentów doszło po spożyciu nielegalnie produkowanych trunków, powszechnie dostępnych na tureckim rynku.
REKLAMA
Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni
Zatrucia metanolem w Turcji. Sytuacja kryzysowa w Stambule
Nielegalnie produkowany alkohol, w tym metanol, staje się coraz poważniejszym zagrożeniem. To substancja silnie toksyczna - spożycie jej choćby w małych ilościach może prowadzić do śmierci lub trwałego kalectwa. Jak możemy przeczytać w komunikatach, często dodaje się ją do podrabianych alkoholi, które trafiają na rynek po zaniżonych cenach. Władze zalecają, by turyści i mieszkańcy szczególnie uważali na wszystkie podejrzane płyny, a także zwracali uwagę na potencjalne ryzyko związane z koloryzacją żywności.
Substancje toksyczne, w tym metanol, mogą być dodawane do napojów alkoholowych. Pij tylko w renomowanych lokalach. Unikaj domowego alkoholu. Natychmiast zasięgnij pomocy medycznej, jeżeli podejrzewasz zatrucie
- czytamy na smartraveller.gov.au.
Jakie środki są podejmowane w Turcji, by walczyć z nielegalnym alkoholem? Kraj nie bagatelizuje problemu
W odpowiedzi na rosnącą liczbę ofiar, władze Turcji podjęły szereg działań mających na celu walkę z nielegalnym handlem. Jak podaje serwis Türkiye Today, po licznych nalotach na punkty sprzedaży alkoholu, turecka policja skonfiskowała 33 tony podrobionego płynu oraz sprzęt destylacyjny. Ponadto władze ogłosiły zaostrzenie kontroli nad sprzedażą napojów wysokoprocentowych, a także kar dla osób produkujących i sprzedających podrabiany alkohol.
Jak wskazują eksperci, nielegalna produkcja jest szczególnie rozpowszechniona w Turcji z powodu wysokich podatków, które sprawiają, iż ceny legalnych trunków nie należą do niskich. Część osób, chcąc zaoszczędzić, zwraca się w stronę bezprawnych źródeł, co w konsekwencji prowadzi do licznych tragedii.
Zobacz też: Czy Mount Everest to najwyższy szczyt Ziemi? Ten kolos przewyższa go o 1 354 metry
Jakie są objawy zatrucia alkoholowego? Nie można tego lekceważyć
Objawy zatrucia metanolem mogą być mylące i początkowo przypominać zwykłe zatrucie alkoholem etylowym. Wśród pierwszych symptomów wymienia się ból i zawroty głowy, nudności, wymioty oraz zmęczenie. Mogą one wystąpić już w ciągu kilku godzin po spożyciu trunku. jeżeli jednak zatrucie nie będzie w porę rozpoznane i nie zostanie podjęta odpowiednia pomoc medyczna, może dojść do poważniejszych skutków, takich jak uszkodzenie narządów wewnętrznych, a w najgorszym przypadku śmierć. W przypadku podejrzenia zatrucia, natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza jest kluczowe.