Domowy kisiel z soku

ania-gotuje.pl 4 lat temu

Poznaj mój przepis na domowy kisiel z soku. Brakuje Ci inspiracji na pyszny i szybki deser dla dzieci? Wypróbuj domowy kisiel z soku i zapomnij o kupnym z proszku! Sądzisz, iż dobry i szybki kisiel może być tylko z torebki? Nic bardziej mylnego.

Doskonały deser przyrządzisz z dowolnego soku owocowego. Domowy kisiel sprawdzi się doskonale jako szybkie śniadanie, przekąska czy deser. Cały czas staram się gotować od podstaw, aby unikać przetworzonej żywności.

Kisiel przygotujesz własnoręcznie w 3 minuty z zaledwie 2 dostępnych pod ręką składników. Jest smaczny i przede wszystkim zdrowy. Dzieci go uwielbiają i z chęcią pomagają przy jego przygotowaniu, bo jest dziecinnie prosty, podobnie jak domowy budyń. Najsmaczniejszy jest kisiel z kwaśnych owoców takich jak czarna porzeczka czy wiśnie. Mój przepis jest uniwersalny i możesz z jego pomocą wykorzystać dowolny sok i owoce zachowując podane poniżej proporcje.

Latem i jesienią robię kisiel z sezonowych owoców, a późną jesienią, zimą i wiosną po wyczerpaniu zapasów z soków owocowych. Sok najlepiej aby był naturalny, a nie koncentratu. Najpopularniejszy jest naturalny sok jabłkowy oraz z czarnej porzeczki.

Składniki na kisiel

2 proste składniki na domowy kisiel:

  • 500 ml soku
  • 20 g (2 płaskie łyżeczki) mąki ziemniaczanej. Większa ilość zagęszcza konsystencję kisielu.

Ewentualnie w wersji dla dzieci można dodać 1 łyżkę cukru lub łyżkę dżemu. Możesz także dodać ulubione, pokrojone owoce.

Jeśli używasz słodkich soków np.: bananowego, brzoskwiniowego lub słodkiego jabłka, to możesz nie dosładzać kisielu cukrem. Możesz także dosłodzić kisiel miodem. Ja dodaję miód do lekko ostudzonego kisielu.

Jak wykonać domowy kisiel?

Do szklanki wlewam do połowy wysokości ulubiony sok owocowy. Wsypuję mąkę i całość mieszam do jednolitej konsystencji bez grudek.

W szklance mieszam część soku ze skrobią ziemniaczaną.

Resztę soku gotuję na małym ogniu. Możesz w tym momencie ewentualnie dodać cukier i pokrojone owoce. Bez dodatków otrzymasz aksamitny kisiel.

Gdy sok się zagotuje, zdejmuję garnek z ognia i cały czas mieszając wlewam przygotowany zaczyn soku z mąką. Ponownie zwiększam ogień i po około pół minuty dalszego gotowania i mieszania kisiel zgęstnieje i będzie gotowy.

Ugotowany kisiel domowy z soku malinowego

Prawda, iż dziecinnie proste i szybkie? A jakie pyszne! Dlatego gorąco zachęcam by ten przepis zagościł w Waszych kuchniach. Zapiszcie go w zeszycie bądź zapamiętajcie prostą proporcję 500ml i 20g.

Rozlewam kisiel do pucharków. Możesz udekorować go jogurtem naturalnym, ubitą śmietanką, listkiem mięty, wiórkami kokosowymi lub ulubionymi owocami. Możliwości jest mnóstwo. Kisiel najlepiej smakuje zaraz po ugotowaniu. Za każdym razem gdy go próbuję przypominają mi się smaki z dzieciństwa. Tato często gotował nam domowy kisiel.

Wskazówki

Kisiel możesz również rozcieńczyć z wodą i pić jak kompot.

Domowy kisiel bez dodatku cukru z samego soku owocowego ma bardzo mało kalorii jak na deser. W zależności od użytych owoców ma od 30 do 60 kcal na 100ml.
Smacznego.

Czasami może się zdarzyć, iż po ugotowaniu kisielu nie jest on tak gęsty jak bym chciała. Wówczas w szklance mieszam łyżeczkę mąki ziemniaczanej w bardzo małej ilości wody. Wlewam do garnka z rzadkim kisielem i mieszając zagotowuję.

Jak powstaje kisiel?

Zastanawiasz się jak powstaje kisiel? Otóż podgrzana skrobia pęcznieje w wodzie, po czym wiązania skrobi zostają rozerwane i wypływa z niej amyloza oraz amylopektyna. W efekcie otrzymujemy kleik o półpłynnej konsystencji, który nazywamy kisielem.
Podczas stygnięcia cząsteczki wody i skrobi wiążą się ze sobą i w efekcie powstaje żel – gęsty kisiel.

Tradycyjny kisiel na bazie mąki ziemniaczanej wymaga gotowania. Użycie modyfikowanych skrobi nie wymaga gotowania.

Idź do oryginalnego materiału