Obrusy są wspaniałym dodatkiem do każdego stołu. Nie tylko chronią go przed zalaniem i plamami, ale także dodają element stylu i wyrafinowania do posiłków. W szczególności lniane obrusy są popularnym wyborem ze względu na ich naturalną elegancję i ponadczasowy wygląd. Aby jednak obrus wyglądał jak najlepiej, musisz wiedzieć, jak prawidłowo go prać.
REKLAMA
Przed praniem nanieś na plamy kilka łyżeczek wody oraz octu lub cytryny. Efekt zaskakuje
Pierwszym krokiem podczas prania obrusu jest zidentyfikowanie wszelkich plam i zabrudzeń. Typowymi winowajcami są wino, jedzenie i tusz. Aby skutecznie poradzić sobie z tymi plamami, należy jak najszybciej poddać je obróbce wstępnej. Delikatnie przetrzyj plamę czystą, białą szmatką, aby wchłonąć nadmiar płynu. Unikaj energicznego pocierania plamy, ponieważ może to spowodować jej dalsze rozprzestrzenianie się. Przygotuj mieszaninę równych części wody i białego octu lub soku z cytryny i nanieś ją na plamę. Pozostaw na kilka minut. Delikatnie przetrzyj plamę szczotką z miękkim włosiem lub starą szczoteczką do zębów. Spłucz miejsce zimną wodą. jeżeli plama nie zniknie, powtórz proces lub rozważ użycie odplamiacza przeznaczonego specjalnie do tkanin.
Pranie białych obrusów i firanek fot. shutterstock.com (valphotos)
Pranie w pralce po wstępnym usunięciu plam
Przed załadowaniem obrusów do pralki upewnij się, iż wszystkie plamy zostały wstępnie usunięte. Możesz użyć zwykłego detergentu do prania, jednak do usuwania plam z żywności, zwłaszcza tłustych, lepszy będzie detergent do intensywnego prania. Dodanie płynu do płukania tkanin do ostatniego płukania zapewni ochronną powłokę na włóknach, która pomoże zapobiec szybkiemu wnikaniu rozlanych płynów i żywności w tkaninę.
brudny obrus (zdj. ilustracyjne) :ronstik/istock
Jak często prać obrusy i ozdobne serwety?
Przy codziennym użytkowaniu obrusy i serwety, takie jak podkładki i bieżniki, mogą być czyszczone punktowo, gdy pojawiają się plamy, i dokładnie prane co najmniej raz w miesiącu. Serwetki materiałowe należy prać po każdym użyciu. Pamiątkowe przedmioty używane rzadko lub na bardziej formalne okazje wymagają delikatnej pielęgnacji, aby zachować wytrzymałość włókien i kolor. jeżeli nie znasz się na praniu zabytkowego lnu, adamaszku, koronek, brokatu i koralików lub zdobionych tkanin bez metek, możesz prać je manualnie w chłodnej wodzie.
Jak prać biały obrus? Fot. gpointstudio / iStock