Dodaj do wody te składniki z kuchni. Stonka ziemniaczana ucieknie, gdzie pieprz rośnie

g.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. www.istockphoto.com/Szumimydlo


Panujące w ostatnich tygodniach upały przyczyniły się do znacznego wzrostu aktywności stonki ziemniaczanej, szkodnika, który może zagrażać nie tylko ziemniakom, ale także innym roślinom psiankowatym. Zamiast sięgać po chemiczne środki ochrony roślin, coraz więcej ogrodników wybiera naturalne metody zwalczania tego intruza.
Wysokie temperatury stworzyły idealne warunki dla aktywacji i rozmnażania stonki ziemniaczanej, szkodnika, który pojawił się na naszych polach już w XIX wieku, po przybyciu z Ameryki Północnej. Znany również jako żuk z Kolorado, owad ten stał się jednym z najgroźniejszych wrogów ziemniaków oraz innych roślin z rodziny psiankowatych, takich jak pomidory czy papryka. Jak się go pozbyć?
REKLAMA


Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem


Stonka ziemniaczana zaczyna aktywizować się już wiosną. Zrozum, zanim zaczniesz działać
Stonki ziemniaczane zaczynają aktywizować się już wczesną wiosną, gdy temperatura osiąga około 15 stopni Celsjusza. Jednak to lato - a szczególnie miesiące między czerwcem a lipcem - stanowi najważniejszy okres dla ich rozwoju i rozmnażania. W tym czasie samice są w stanie złożyć choćby do 1000 jaj na spodniej stronie liści ziemniaka, co prowadzi do szybkiego wzrostu populacji. W ciągu jednego sezonu mogą rozwinąć się aż 2-3 pokolenia. Wykluwające się larwy są niezwykle żarłoczne. Ich główne pożywienie stanowią liście oraz łodygi, co może prowadzić do ogromnych strat w plonach, sięgających choćby 60 procent.


Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej? Skuteczność domowych oprysków
Zwalczanie stonki ziemniaczanej bywa trudne, gdyż szkodnik ten gwałtownie się rozprzestrzenia i rozmnaża, stale zwiększając swoją odporność na substancje czynne zawarte w środkach owadobójczych. Dlatego też warto sięgnąć po domowe sposoby zwalczania tych owadów. Jednym z nich jest oprysk z musztardy i octu, który aplikowany 1-2 razy w tygodniu daje znakomite rezultaty. Jak go przygotować? Wystarczy do 10 litrów wody dodać 150 mililitrów octu (9-procentowego) oraz 50 gram musztardy w proszku. Następnie należy wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać i spryskać nimi rośliny, najlepiej rano lub wieczorem. Inna naturalną metodą, która skutecznie pozwoli rozprawić się ze stonką, jest napar z glistnika - 1,5 kilograma świeżego ziela zalewamy 10 litrami wrzątku, po czym tak przygotowany preparat zostawiamy na 3 godziny. Po tym czasie spryskujemy nim rośliny. Podobne działanie wykazuje napar z piołunu, przygotowany z posiekanych gałązek - wystarczy użyć 5-6 sztuk - zalanych wiadrem wrzątku i odstawionych na noc. Rano mieszankę należy przecedzić i jest ona gotowa do użycia. Jeszcze inną metodą jest oprysk z łupin i liści orzecha - 300 gram łupin orzecha włoskiego i 300 gram liści zalewamy wiadrem wrzątku i odstawiamy na cały tydzień. Po tym czasie preparatem spryskujemy rośliny.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału